Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1040

Dodano: 11.11.2016

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opiekunki?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opiekunki?

Podczas wybierania niani należy uwzględnić wiele czynników. Podczas rozmowy, każdą potencjalną opiekunkę musimy dokładnie obserwować. Musimy być wyczuleni na najdrobniejsze detale jej zachowania. Nie należy zapominać, że to nie jest rozmowa o pracę, a rozmową z osobą, która będzie opiekować się największym skarbem jaki mamy – naszą pociechą.

Wiek, doświadczenie i umiejętności – to trzy ważne aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze niani. To od nas zależy, na które położymy największy nacisk, ponieważ każdy z nich ma swoje zalety i wady. Wiele osób woli młode dziewczyny, pełne wigoru, energii, które będą mogły biegać i bawić się z naszymi maluchami na placu zabaw bez końca. Pozostała część rodziców preferuje starsze kobiety, które nie dość, że wychowały swoje dzieci oraz wnuki i mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w tej kwestii. Co dla nas jest ważniejsze pozostaje kwestią indywidualną.

Rozpoczynając poszukiwania ważne jest aby przeglądać oferty na płatnych portalach – dzięki temu można uniknąć wszystkich tych osób, które nie do końca poważnie traktują swoje potencjalne stanowisko pracy. No i koniecznie należy szukać ich z wyprzedzeniem. Raczej mało prawdopodobne jest to, że znajdziemy idealną nianię pierwszego dnia poszukiwań.

Kiedy już zaprosimy którąś z kandydatek musimy zamienić się w bacznych obserwatorów. Po pierwsze należy zwrócić uwagę czy tematy, które porusza, dotyczą głównie dziecka, czy jest to raczej rozmowa na temat wysokości wynagrodzenia, podczas gdy temat samej opieki schodzi na drugi plan. Warto także zapytać o kilka podstawowych spraw, jak w różnych sytuacjach zachowywałaby się nasza rozmówczyni. Przykładowo, co by zrobiła kiedy dziecko by się poparzyło lub nie przestawało płakać. Można zapytać także o znajomość różnych gier i zabaw aby umiejętnie były w stanie zająć malucha.

Choć wygląd nie jest kluczową sprawą, to także jest dość istotny. Ważne jest aby przyszła niania wyglądała schludnie. Nie chodzi o jej styl ale często zwyczajnie o kwestie bezpieczeństwa – czy paznokcie potencjalnej niani nie są na tyle długie, żeby mogły zadrapać dziecko przy przebieraniu.

Kiedy już dokonamy wyboru, nie musimy od razu zostawiać naszego dziecka sam na sam z nianią. Możemy zastosować dwutygodniowy okres próbny. Zajmijmy się swoimi obowiązkami, podczas gdy niania będzie zajmowała się naszą pociechą. Będziemy mieli okazję trochę ją poobserwować. Kiedy okres próbny minie pomyślnie i zostawimy nasze dziecko wyłącznie pod opieką niani – zwróćmy uwagę czy nie widzimy żadnych negatywnych zmian w zachowaniu dziecka. Jeżeli mamy podejrzenia co do odpowiedniego zachowania opiekunki, możemy raz czy dwa urwać się na chwilę z pracy i jechać do domu, nie uprzedzając jej o tym. Wtedy będziemy mieli większą świadomość tego, co dzieje się pod naszą nieobecność w domu.

Nawet jeżeli okaże się, że niania którą wybraliśmy jest nianią niemal idealną, jest dobrze zorganizowana i poświęca mnóstwo uwagi naszemu maluchowi, nie można zapominać, że to nadal tylko opiekunka. Osoba, która ma pomóc, a kwestie wychowywania nadal pozostają po stronie rodziców.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Joanna Szałkowska

Zobacz także:
Cykl EDUKACJA: Książki dla drugoklasisty i trzecioklasisty – za które zapłaci rodzic? Cykl EDUKACJA: Książki dla drugoklasisty i trzecioklasisty – za które zapłaci rodzic?

▪ ▪ ▪

1352

21.09.2015

Podobnie jak uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, drugoklasiści otrzymają podręczniki i ćwiczenia opłacone z budżetu państwa. Rodzice trzecioklasistów będą już musieli zapłacić za...

Pomysły na mikołajkowe ozdoby Pomysły na mikołajkowe ozdoby

▪ ▪ ▪

2167

02.12.2015

Im bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tym więcej widujemy w swoim otoczeniu choinek, aniołów, kolorowych łańcuchów i świateł. Mikołajki obchodzone 6 grudnia ku czci świętego Mikołaja są doskonałą...

Jak bezpiecznie przygotować dziecko do uprawiania sportu? Jak bezpiecznie przygotować dziecko do uprawiania sportu?

▪ ▪ ▪

932

19.08.2017

Tenis, piłka nożna, siatkówka, czy pływanie – to tylko wybrane dyscypliny, które cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci rozpoczynających przygodę ze sportem. O tym jak ważne...

Kiedy nie tak łatwo zostać tatą Kiedy nie tak łatwo zostać tatą

▪ ▪ ▪

639

13.09.2018

Już kilka miesięcy staracie się o dziecko, ale test ciążowy nadal nie pokazuje upragnionego wyniku? Byliście już u kilku lekarzy, a efektów wciąż nie widać? Może czas udać się do innego specjalisty...

Oranżada - pyszny napój na naturalnej wodzie mineralnej Oranżada - pyszny napój na naturalnej wodzie mineralnej

▪ ▪ ▪

609

26.06.2017

BEZ SŁODZIKÓW I KONSERWANTÓW !
Słodka, kolorowa i z bąbelkami. Taka jest nowa Oranżada!!! Wspomnienie szczęśliwego dzieciństwa, dobra zabawa i pyszny landrynkowy smak napoju. Wszystko to...

Jak pokonać zgagę w ciąży? Jak pokonać zgagę w ciąży?

▪ ▪ ▪

1644

18.07.2015

Nieprzyjemne palące uczucie w za mostkiem jest częstym objawem ciąży. Niestety zgaga może nękać ciężarne przez całe dziewięć miesięcy, a nie jest to przyjemne uczucie.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.