Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1719

Dodano: 31.03.2015

10 kroków do udanego karmienia piersią c.d.

10 kroków do udanego karmienia piersią

Kontakt matki z dzieckiem tuż po porodzie jest bardzo ważny dla rozwoju maleństwa. Ma szczególny wpływ na kształtowanie relacji macierzyńskich. Po porodzie najważniejsze jest, aby umożliwić obojgu taki kontakt.

Polska a świat

Aktualnie w Polsce mamy 74 szpitale odznaczone tytułem "Szpital Przyjazny Dziecku". Nie pociesza fakt, że jest to zaledwie 18% wszystkich placówek położniczych. Co ciekawe, w Szwecji i Norwegii wszystkie szpitale otrzymały ten tytuł. Ustawodawca w tych krajach zasady ujęte w "10ciu Krokach" wpisał do obowiązujących standardów. Powszechnie znany jest negatywny wpływ oddzielania matki i dziecka tuż po narodzinach. Mimo to, w większości szpitali w Polsce ta szkodliwa procedura jest elementem standardowej opieki. Prawie 25% placówek w ogóle nie stosuje się do zaleceń WHO i dziecko zabierane jest od razu po narodzinach. Zatrważające, że często pierwsze karmienie odbywa się dopiero po kilku godzinach.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania wczesnego kontaktu w przypadku ciężkiego stanu matki i konieczności natychmiastowego leczenia. Przeciwwskazania do podjęcia metody "skóra do skóry" oraz karmienia piersią pojawiają się, gdy matka jest w stanie upojenia alkoholowego. W przypadku, gdy stan noworodka jest niestabilny, w pierwszej kolejności należy unormować funkcje życiowe dziecka. Nie zawsze jednak wcześniactwo wyklucza stosowanie pierwszego kontaktu.

Kontrowersje

Dysonans budzi stosowanie metody STS w przypadku wady rozwojowej u noworodka. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, jeśli wada ta nie zagraża życiu i nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, to maleństwo może przebywać z matką na sali porodowej. Kontrowersyjna jest także kwestia matek HIV-pozytywnych. W Polsce takie kobiety nie karmią piersią. Jednak trzymanie dziecka nie wpływa na nosicielstwo wirusa. Jednym z najtrudniejszych momentów jest adopcja. Personel szpitala zobowiązany jest do zaproponowania wczesnego kontaktu. Jeśli matka odmówi, należy uszanować tę decyzję.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Maria Mnich

1 2
Zobacz także:
22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2 22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2

▪ ▪ ▪

1364

26.03.2015

Piękna pogoda za oknem, a Ty nie wiesz, gdzie wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem na powietrzu. Spacer, puszczanie latawców i gry zespołowe to dopiero początek.

Czy przykrywanie wózka podczas upałów to dobry pomysł? Czy przykrywanie wózka podczas upałów to dobry pomysł?

▪ ▪ ▪

1068

22.10.2016

W czasie, kiedy na dworze panują wysokie temperatury, można zauważyć dziecięce wózki przykryte pieluszkami, kocykami lub innymi materiałami. Jest to dosyć powszechna praktyka, stosowana przez wielu...

Świadoma mama - Warszawa 27.01.2016 r. Świadoma mama - Warszawa 27.01.2016 r.

▪ ▪ ▪

1592

14.01.2016

Zapraszamy na BEZPŁATNE konferencje i warsztaty praktyczne dla przyszłych i obecnych Rodziców z Warszawy i okolic!

Parki rozrywki w Polsce Parki rozrywki w Polsce

▪ ▪ ▪

1364

01.09.2015

Parki rozrywki to coś, co dzieciaki lubią najbardziej. Wydawać by się mogło, że karuzele, czy zjeżdżalnie to zabawa dla maluchów. Okazuje się, że wszyscy, którzy tak mówią mogą być w dużym...

Dieta płodności dla mężczyzn Dieta płodności dla mężczyzn

▪ ▪ ▪

2029

05.11.2014

Przy staraniu się o dziecko należy pamiętać nie tylko o zdrowiu i odpowiedniej diecie dla przyszłej mamy. To samo dotyczy ojca, przed którym stoi najważniejsze zadanie – pomoc przy stworzeniu...

Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy? Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?

▪ ▪ ▪

1532

13.07.2016

Wymiana fotelika ma swoje proste wytyczne a często decyzje o zmianie opiekunowie podejmują bardzo pochopnie. Pamiętaj najważniejszą rzecz - fotelik to bezpieczeństwo Twojego dziecka!

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.