Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1802

Dodano: 07.07.2014

Zostaniesz starszym bratem/ starszą siostrą

Zostaniesz starszym bratem/ starszą siostrą

Rodzice oczekujący narodzin dziecka przygotowują się pod wieloma względami: kompletują wyprawkę, urządzają pokój dla maluszka, uczestniczą w zajęciach szkoły rodzenia, w licznych badaniach kontrolnych, itd. Jeśli jednak na noworodka czeka również starsze rodzeństwo, rodzice powinni przygotować je na pojawienie się brata lub siostry. Niestety wielu z nich o tym zapomina, skupiając się na innych sprawach, gdy tymczasem właśnie starsze dziecko potrzebuje szczególnej uwagi.

Zdecydowanie nie wystarczy powiedzieć: „Będziesz miał(a) braciszka lub siostrzyczkę”. Właśnie w tym momencie rozpoczyna się najważniejsze zadanie dla rodziców. To, w jaki sposób jedynak przyjmie młodsze rodzeństwo, zależy od jego przygotowania. Przecież noworodek, pojawiający się w domu i angażujący myśli i siły rodziców, niekoniecznie musi być odbierany jako przyjaciel. Do tej pory jedynak miał dla siebie całą uwagę rodziców. Teraz wszystko będzie podzielone na dwójkę lub więcej maluchów. Często niesłusznie przypisujemy starszakowi więcej oczekiwań, zapominając że sam jeszcze jest dzieckiem.

Co więc możemy zrobić, żeby jak najlepiej przygotować jedynaka na zostanie bratem/ siostrą? Nigdy nie pozostawiajmy dziecka z pytaniami bez odpowiedzi. Wszyscy dajmy sobie czas. Pozwalajmy na głaskanie brzucha mamy, proponujmy rozmowy z mieszkającym w nim maluszkiem. Pokazujmy zdjęcia i płyty z nagraniami z badań USG. W zależności od wieku starszego dziecka rozważmy jego obecność podczas badania. Jeśli tylko przejawia chęć, angażujmy starszaka w zakup potrzebnych akcesoriów dla noworodka.

1 2
Zobacz także:
Koniec z nudą w samochodzie! Czym zająć  dziecko podczas podróży? Koniec z nudą w samochodzie! Czym zająć dziecko podczas podróży?

▪ ▪ ▪

1725

21.03.2016

Podróż z dzieckiem, czy to samochodem, pociągiem, autobusem lub samolotem, jest nie lada wyzwaniem zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Warto o tym pamiętać i odpowiednio wcześniej zaplanować...

Języki obce a dysleksja - czy dyslektyk może nauczyć się dobrze języka obcego? Jak? Języki obce a dysleksja - czy dyslektyk może nauczyć się dobrze języka obcego? Jak?

▪ ▪ ▪

1681

26.03.2018

Mało kto nie zgodziłby się ze stwierdzeniem, że języki obce są niezwykle ważne i warto się ich uczyć. Niektórzy jednak rezygnują z nauki nie dlatego, że nie dostrzegają ich potencjału, ale...

Baśnie ponadczasowe Baśnie ponadczasowe

▪ ▪ ▪

1858

13.06.2015

O tym, że warto czytać nie trzeba nikogo przekonywać. Samo wąchanie książek nie wystarczy, czasem trzeba jeszcze nieco wytężyć umysł.

Wszystko o poduszkach dla ciężarnych Wszystko o poduszkach dla ciężarnych

▪ ▪ ▪

1572

30.03.2015

Są takie poduszki dla kobiet w ciąży, które wyróżniają się na tle innych. Czym? Jakością wykonania, trwałością, materiałami, zastosowaniem i projektem. Okazuje się bowiem, że poduszka poduszce...

Poród w wodzie – czy to dobry pomysł? Poród w wodzie – czy to dobry pomysł?

▪ ▪ ▪

1337

03.04.2018

Coraz więcej słyszy się o porodach w wodzie. Metoda ta ma być bardziej komfortowa i mniej bolesna dla przyszłej mamy. Jednak nie każda kobieta może sobie na to pozwolić.

ABC dokarmiania malucha z butelki ABC dokarmiania malucha z butelki

▪ ▪ ▪

1443

04.10.2016

Prawdopodobnie największym marzeniem świeżo upieczonych rodziców - po wyjściu ze szpitala – jest by dziecko rozwijało się zdrowo. Tymczasem jednym z pierwszych problemów zdrowotnych malucha mogą...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.