2567
Zależy ci na rozwoju twojego dziecka? Włącz mu piosenkę!

Co robimy, kiedy chcemy się zabawić, odpocząć, zrelaksować, lub przeciwnie – dobrze spocić? Najczęściej automatycznie włączamy muzykę. To ona potrafi nas uspokoić, pobudzić, zrelaksować. A jaki wpływ ma muzyka na małe dzieci?
Wpływ muzyki na rozwój dzieci jest tak ogromny, że wykorzystuje się go w różnego rodzaju terapiach. Wiele problemów rozwojowych można złagodzić właśnie dzięki słuchaniu piosenek. Choćby dysleksja i dyskalkulia to zaburzenia związane z brakiem połączeń między prawą i lewą półkulą mózgową. Częste słuchanie muzyki, a jeszcze lepiej – nauka gry na jakimkolwiek instrumencie (w warunkach domowych może to być nawet instrument – zabawka) w naturalny sposób stymuluje mózg do odbudowy połączeń nerwowych.
Domowa edukacja muzyczna często ogranicza się do włączania dzieciom piosenek w internecie. I nie ma w tym nic złego! Wbrew pozorom piosenki dla dzieci to nie „zabijacz” czasu ani sposób na chwilę wytchnienia dla rodziców. Maluchy, słuchając piosenek, poszerzają swoje słownictwo, ćwiczą pamięć, ucząc się początkowo fragmentów, a później całych utworów, czerpią z piosenek wiedzę o świecie. Przykładowo prosta w konstrukcji piosenka „Dziadek Fajną Farmę Miał” to sposób na nauczenie dzieci rozpoznawania odgłosów zwierząt, zachęcenie do naśladowania tych odgłosów, a także sposobu poruszania się poszczególnych zwierzaków. Ta pozornie błaha zabawa to świetny trening koordynacji słuchowo-ruchowej. Muzyka stymuluje mózg dzieci do rozwoju, poprawia pamięć, trenuje zdolność koncentracji.
Skoczne piosenki zachęcają do aktywności fizycznej, często kilkuletnie dzieci tańczą razem z wykonawcami piosenek, poruszają się w rytm muzyki, dostosowują swoje ruchy do dźwięków piosenek, co jest świetnym wstępem do nauki samokontroli. Pierwsze niewprawne tańce wzmacniają układ mięśniowy i szkieletowy, wypracowują prawidłową sylwetkę.
Piosenki towarzyszą dzieciom nie tylko, gdy są same, świetnie sprawdzają się także jako tło do zabaw zespołowych. Nie bez powodu dzieci w przedszkolach uczą się zabaw powiązanych z konkretnymi piosenkami. To nie tylko sposób na zaktywizowanie maluchów, ale także metoda wprowadzenia w ich życie reguł i dyscypliny.
Kiedy jest najlepszy moment na wprowadzenie muzyki do życia dziecka? Właściwie powinno się to zrobić w trzecim trymestrze ciąży i kontynuować po narodzinach dziecka. Przekonanie, że muzyka nie ma wpływu na noworodka, jest błędne. Już choćby włączenie kołysanek pokazuje, że muzyka potrafi kojąco działać na malucha. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie gdy dziecko nie śpi, zaproponować mu nieco bardziej rytmiczne dźwięki. Trzeba jednak bacznie obserwować niemowlę, jeśli wykazuje objawy niezdrowego pobudzenia, nerwowości, staje się płaczliwe – trzeba zmienić muzykę. Każde dziecko jest inne i ma prawo mieć własny gust muzyczny już od urodzenia.

▪ ▪ ▪
9972
10.10.2015
Infekcja wirusem Herpes simplex virus u małych dzieci może być bardzo niebezpieczna, a nawet śmiertelna, na szczęście z wiekiem jest ona coraz mniej groźna, a nawet nie wymaga leczenia.

▪ ▪ ▪
3550
12.01.2017
Nowy rok to czas wielu postanowień i wyznaczania sobie nowych celów w życiu. Zaczynamy baczniej przyglądać się swojemu ciału, wsłuchiwać w swój organizm i dbać o ogólne zdrowie. Większą wagę...

▪ ▪ ▪
2066
21.12.2017
Mogłoby się wydawać, że dziewięć miesięcy ciąży to sporo czasu. Tymczasem większości przyszłych mam kolejne trymestry mijają w mgnieniu oka i szybko nadchodzi moment, by pomyśleć o zbliżającym...

▪ ▪ ▪
2811
21.10.2016
Kasza gryczana to coraz bardziej ceniony składnik diety Polaków. Nestlé wprowadziło właśnie na rynek kaszki gryczane przeznaczone dla dzieci po 6. miesiącu życia, ułatwiając w ten sposób korzystanie...

▪ ▪ ▪
2367
29.01.2016
Święta i Sylwester już za nami, mamy Karnawał. W tym roku czas karnawałowych zabaw będzie trwać do 9 lutego czyli do Ostatków. Przed nami weekendowe szaleństwa. Co zrobić, aby przed wielkim wyjściem...

▪ ▪ ▪
2214
21.06.2017
Jakie objawy powinny wzbudzić czujność rodziców, by w porę zasięgnąć konsultacji lekarskiej?
Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa) – jałowa martwica głowy kości udowej, występuje...