2484
Zależy ci na rozwoju twojego dziecka? Włącz mu piosenkę!

Co robimy, kiedy chcemy się zabawić, odpocząć, zrelaksować, lub przeciwnie – dobrze spocić? Najczęściej automatycznie włączamy muzykę. To ona potrafi nas uspokoić, pobudzić, zrelaksować. A jaki wpływ ma muzyka na małe dzieci?
Wpływ muzyki na rozwój dzieci jest tak ogromny, że wykorzystuje się go w różnego rodzaju terapiach. Wiele problemów rozwojowych można złagodzić właśnie dzięki słuchaniu piosenek. Choćby dysleksja i dyskalkulia to zaburzenia związane z brakiem połączeń między prawą i lewą półkulą mózgową. Częste słuchanie muzyki, a jeszcze lepiej – nauka gry na jakimkolwiek instrumencie (w warunkach domowych może to być nawet instrument – zabawka) w naturalny sposób stymuluje mózg do odbudowy połączeń nerwowych.
Domowa edukacja muzyczna często ogranicza się do włączania dzieciom piosenek w internecie. I nie ma w tym nic złego! Wbrew pozorom piosenki dla dzieci to nie „zabijacz” czasu ani sposób na chwilę wytchnienia dla rodziców. Maluchy, słuchając piosenek, poszerzają swoje słownictwo, ćwiczą pamięć, ucząc się początkowo fragmentów, a później całych utworów, czerpią z piosenek wiedzę o świecie. Przykładowo prosta w konstrukcji piosenka „Dziadek Fajną Farmę Miał” to sposób na nauczenie dzieci rozpoznawania odgłosów zwierząt, zachęcenie do naśladowania tych odgłosów, a także sposobu poruszania się poszczególnych zwierzaków. Ta pozornie błaha zabawa to świetny trening koordynacji słuchowo-ruchowej. Muzyka stymuluje mózg dzieci do rozwoju, poprawia pamięć, trenuje zdolność koncentracji.
Skoczne piosenki zachęcają do aktywności fizycznej, często kilkuletnie dzieci tańczą razem z wykonawcami piosenek, poruszają się w rytm muzyki, dostosowują swoje ruchy do dźwięków piosenek, co jest świetnym wstępem do nauki samokontroli. Pierwsze niewprawne tańce wzmacniają układ mięśniowy i szkieletowy, wypracowują prawidłową sylwetkę.
Piosenki towarzyszą dzieciom nie tylko, gdy są same, świetnie sprawdzają się także jako tło do zabaw zespołowych. Nie bez powodu dzieci w przedszkolach uczą się zabaw powiązanych z konkretnymi piosenkami. To nie tylko sposób na zaktywizowanie maluchów, ale także metoda wprowadzenia w ich życie reguł i dyscypliny.
Kiedy jest najlepszy moment na wprowadzenie muzyki do życia dziecka? Właściwie powinno się to zrobić w trzecim trymestrze ciąży i kontynuować po narodzinach dziecka. Przekonanie, że muzyka nie ma wpływu na noworodka, jest błędne. Już choćby włączenie kołysanek pokazuje, że muzyka potrafi kojąco działać na malucha. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie gdy dziecko nie śpi, zaproponować mu nieco bardziej rytmiczne dźwięki. Trzeba jednak bacznie obserwować niemowlę, jeśli wykazuje objawy niezdrowego pobudzenia, nerwowości, staje się płaczliwe – trzeba zmienić muzykę. Każde dziecko jest inne i ma prawo mieć własny gust muzyczny już od urodzenia.

▪ ▪ ▪
2934
08.12.2014
Jesteś mamą dorastającej córki, a we wspomnieniach masz obraz rozmowy twojej mamy z tobą, gdy sama byłaś dziewczynką? Potrzebowałaś rozmowy o pierwszej miesiączce, a może wcale jej nie było?...

▪ ▪ ▪
7064
01.06.2015
Czy barwy w życiu dziecka są ważne? Z badań wynika, że kolory z jakimi dziecko ma kontakt, mają wpływ na jego zachowanie i rozwój – jest to zatem ważny element życia malucha. W jakich kolorach...

▪ ▪ ▪
2129
13.02.2017
Stres, zła dieta, zmiany hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja – to tylko niektóre z przyczyn złej kondycji włosów. Jak się przed nią bronić? Skutecznym rozwiązaniem może być uzupełnianie...

▪ ▪ ▪
2671
15.07.2015
Dzieci to niekończąca się inwestycja i wieczna skarbonka. Stąd warto wiedzieć, kiedy i za co można otrzymać dodatkowe pieniądze.

▪ ▪ ▪
2558
03.04.2015
Taniec jest niesamowitą i pełną niespodzianek formą aktywności dla każdego. Popularne od kilku lat programy telewizyjne, takie jak „You can dance” i „Taniec z gwiazdami”, oraz seriale i filmy...

▪ ▪ ▪
3000
03.09.2020
Twoje pociechy pragną urozmaicenia letnich dni? A może chciałbyś zabrać młodsze rodzeństwo do parku rozrywki, ale nie wiesz czy roller coastery będą dla niego odpowiednie?