Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1243

Dodano: 03.03.2017

Zależy ci na rozwoju twojego dziecka? Włącz mu piosenkę!

Zależy ci na rozwoju twojego dziecka? Włącz mu piosenkę!

Co robimy, kiedy chcemy się zabawić, odpocząć, zrelaksować, lub przeciwnie – dobrze spocić? Najczęściej automatycznie włączamy muzykę. To ona potrafi nas uspokoić, pobudzić, zrelaksować. A jaki wpływ ma muzyka na małe dzieci?

Wpływ muzyki na rozwój dzieci jest tak ogromny, że wykorzystuje się go w różnego rodzaju terapiach. Wiele problemów rozwojowych można złagodzić właśnie dzięki słuchaniu piosenek. Choćby dysleksja i dyskalkulia to zaburzenia związane z brakiem połączeń między prawą i lewą półkulą mózgową. Częste słuchanie muzyki, a jeszcze lepiej – nauka gry na jakimkolwiek instrumencie (w warunkach domowych może to być nawet instrument – zabawka) w naturalny sposób stymuluje mózg do odbudowy połączeń nerwowych.

Domowa edukacja muzyczna często ogranicza się do włączania dzieciom piosenek w internecie. I nie ma w tym nic złego! Wbrew pozorom piosenki dla dzieci to nie „zabijacz” czasu ani sposób na chwilę wytchnienia dla rodziców. Maluchy, słuchając piosenek, poszerzają swoje słownictwo, ćwiczą pamięć, ucząc się początkowo fragmentów, a później całych utworów, czerpią z piosenek wiedzę o świecie. Przykładowo prosta w konstrukcji piosenka „Dziadek Fajną Farmę Miał” to sposób na nauczenie dzieci rozpoznawania odgłosów zwierząt, zachęcenie do naśladowania tych odgłosów, a także sposobu poruszania się poszczególnych zwierzaków. Ta pozornie błaha zabawa to świetny trening koordynacji słuchowo-ruchowej. Muzyka stymuluje mózg dzieci do rozwoju, poprawia pamięć, trenuje zdolność koncentracji.

Skoczne piosenki zachęcają do aktywności fizycznej, często kilkuletnie dzieci tańczą razem z wykonawcami piosenek, poruszają się w rytm muzyki, dostosowują swoje ruchy do dźwięków piosenek, co jest świetnym wstępem do nauki samokontroli. Pierwsze niewprawne tańce wzmacniają układ mięśniowy i szkieletowy, wypracowują prawidłową sylwetkę.

Piosenki towarzyszą dzieciom nie tylko, gdy są same, świetnie sprawdzają się także jako tło do zabaw zespołowych. Nie bez powodu dzieci w przedszkolach uczą się zabaw powiązanych z konkretnymi piosenkami. To nie tylko sposób na zaktywizowanie maluchów, ale także metoda wprowadzenia w ich życie reguł i dyscypliny.

Kiedy jest najlepszy moment na wprowadzenie muzyki do życia dziecka? Właściwie powinno się to zrobić w trzecim trymestrze ciąży i kontynuować po narodzinach dziecka. Przekonanie, że muzyka nie ma wpływu na noworodka, jest błędne. Już choćby włączenie kołysanek pokazuje, że muzyka potrafi kojąco działać na malucha. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie gdy dziecko nie śpi, zaproponować mu nieco bardziej rytmiczne dźwięki. Trzeba jednak bacznie obserwować niemowlę, jeśli wykazuje objawy niezdrowego pobudzenia, nerwowości, staje się płaczliwe – trzeba zmienić muzykę. Każde dziecko jest inne i ma prawo mieć własny gust muzyczny już od urodzenia.

Zobacz także:
Dlaczego ciąże mnogie to tzw. ciąże patologiczne? Dlaczego ciąże mnogie to tzw. ciąże patologiczne?

▪ ▪ ▪

1632

05.11.2014

W samej Warszawie w latach 1988 – 2008 odbyło się niemal 1200 porodów ciąż mnogich. W ostatnich trzech latach aż 5% ciąż kończyło się więcej niż jednym dzieckiem. Z jednej strony to mały...

Jak zmierzyć temperaturę dziecku? Jak zmierzyć temperaturę dziecku?

▪ ▪ ▪

1412

02.01.2017

Najdokładniejszy sposób na zmierzenie temperatury niemowlętom i małym dzieciom to metoda doodbytnicza. Od piątego roku życia pomiaru dokonuje się już głównie w jamie ustnej lub pod pachą. Najnowocześniejsze...

Brak snu u Rodziców Brak snu u Rodziców

▪ ▪ ▪

1360

24.06.2014

Sen regeneruje Nas fizycznie i psychicznie. Każdy chwilami myśli, aby wyspać się za wszystkie czasy.... Czy to jest możliwe?

Zabawki do ogrodu Zabawki do ogrodu

▪ ▪ ▪

1485

20.07.2015

Dzieciaki uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Czasem place zabaw są dość daleko, dlatego szukamy rozrywki bliżej domu. Rodzice lubią mieć maluchy na oku i wiedzieć, że są bezpieczne. Co...

Rytm dnia - istotny element harmonijnego rozwoju. Rytm dnia - istotny element harmonijnego rozwoju.

▪ ▪ ▪

1476

12.12.2014

Wszystko ma swój czas, wszystko ma też swój rytm, tak stworzyła nas natura. Jest czas aktywności i czas odpoczynku, czas rozwoju i czas czerpania z doświadczeń. Serce bije swoim stałym rytmem,...

Jak się uczyć, aby się nauczyć? Jak się uczyć, aby się nauczyć?

▪ ▪ ▪

952

22.09.2016

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.