2540
Zachęcamy dziecko do czytania

Polacy czytają niewiele. Według różnych statystyk tylko 10% z nas regularnie czyta książki. Tymczasem gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole podstawowej, my oczekujemy, że będzie pasjonatem książek… Nauka czytania staje się dla wszystkich domowników męcząca, a zaganianie do lektur szkolnych – problemem na długie lata.
Sytuację dość w znacznym stopniu poprawiły akcje typu „Cała Polska czyta dzieciom”. Efekty nie są jednak długofalowe. W dalszym ciągu wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że mają ogromny wpływ na rozbudzanie w dzieciach miłości do książek. Motywację do czytania wypracowujemy latami, zaczynając już od niemowlęctwa.
Jak możemy więc rozwijać w dzieciach pasję do czytania?
- Jeśli sam nie lubisz książek, będzie ci trudniej. Dziecko wyczuwa nastawienie rodziców. Gdy widzi ich często czytających, z pasją opowiadających o jakiejś książce, samo zapragnie robić to, co oni, a więc czytać.
- Dobrze jest ustalić stałą porę w ciągu dnia, którą poświęcimy na książki. Najczęściej jest to czas przed pójściem do łóżka. Kiedy dziecko nauczy się już samo czytać, warto jest podtrzymywać rytuał, ale wtedy czyta dziecko, a słucha rodzic
- Dziecko, które ma polubić czytanie, musi mieć często czytane (książki, gazetki dziecięce).Nie traktuj czytania jako przykrego obowiązku. Umiejętność czytania, którą już dawno posiadłeś, nie jest dla ciebie już niczym szczególnym. Dla dziecka – twoje czytanie jest dla niego w danym momencie wszystkim!
- Postarajmy się wybierać książki, które zainteresują nasze szkraby. Mniejsze dzieci lubią, gdy w książce coś się „dzieje” – otwierają się okienka, wydawane są odgłosy.
- Odwiedź z dzieckiem bibliotekę. Nawet małe dzieci potrafią być zafascynowane wyjściem do biblioteki! Razem wybierajcie tytuły, cieszcie się z nowych „zdobyczy”, a po powrocie do domu przeglądajcie z zaciekawieniem.
- Do czytania służą nie tylko książki, ale też gazetki. Na rynku dostępnych jest wiele tytułów, rozważ też opcję prenumeraty.
- Gdy dziecko, choćby bardzo nieporadnie, zacznie czytać, zawsze wykazuj zainteresowanie i cierpliwość. Ciesz się z pociechą. Dla dziecka umiejętność przeczytania czegoś swojemu rodzicowi, jest ogromnym sukcesem i przeżyciem.
- Pomóż dziecku w nauce czytania, wprowadzając gry i zabawy usprawniające czytanie (np. „Słówka”, „Scrabble”).
- Nie naciskaj, nie zmuszaj. Proponuj tytuły, ale jeśli dziecko nie jest zainteresowane, pozwól odłożyć na półkę. Rób wszystko, staraj się, aby czytanie było przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem – dla wszystkich domowników.
pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

▪ ▪ ▪
2696
04.10.2016
Idealny towarzysz zimowych wieczorów i letnich wypadów na łono natury. Doskonały element dekoracyjny, funkcjonalny i przytulny, może nam służyć przez wiele lat. O czym mowa? Pledy wracają!

▪ ▪ ▪
2544
09.04.2016
Wypowiedź: dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca, ekspert programu edukacji finansowej dzieci „Cha-Ching”.

▪ ▪ ▪
2829
08.07.2015
Nawet najczujniejsi rodzice mogą mieć czasem problem z upilnowaniem swojego dziecka. Maluchy mają w sobie bowiem niespożyte pokłady energii i ciekawość świata godną największych odkrywców. Dodatkowo...

▪ ▪ ▪
1776
30.08.2022
Sala zabaw może być dla dziecka nie tylko świetnym miejscem, by spędzić czas aktywnie. To również sposób na zdobycie nowej wiedzy!

▪ ▪ ▪
2559
04.04.2015
Brzuszek rośnie, zaokrąglą się i widzisz że dużymi krokami zbliża się czas porodu. W tym czasie jest wiele kwestii do ustalenia. Jedną z takich decyzji jest określenie czy chcesz rodzić sama,...

▪ ▪ ▪
2573
05.11.2014
Jak to mówi lekarz: ciąża to nie jest choroba. Każda kobiety w ciąży powinny dbać o zdrowe odżywianie, ale także o formę fizyczną. Regularne ćwiczenia są niezwykle istotne; ruch poprawia krążenie,...