2744
Uporczywy ból gardła u dziecka – co robić?

Ból gardła może zaatakować Twoje dziecko o każdej porze roku. Może być mniej lub bardziej intensywny, ale zawsze wymaga interwencji. Jak pomóc maluchowi? Istnieją skuteczne sposoby, które pomogą pozbyć się choroby. Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jak postępować, jeśli Twoje dziecko zacznie skarżyć się na ból gardła.
Przyczyną bólu gardła może być infekcja wirusowa lub bakteryjna. Ta pierwsza jest zdecydowanie częstsza, ale obie wymagają leczenia. Jeśli masz problem z jednoznacznym określeniem, co dolega Twojemu dziecku, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który oceni to swoim profesjonalnym okiem.
Skąd się bierze ból gardła?
Przyczyn może być wiele. Istnieje spore grono wirusów wywołujących zapalenie gardła, a złapanie ich szczególnie w okresie jesienno-zimowym to żadna sztuka. Wystarczy, że Twój maluch chodzi do przedszkola, bawi się na placu zabaw albo zwyczajnie się przemoczy i wyziębi, co w tym okresie nie jest trudne. Te czynniki sprzyjają łapaniu infekcji. Zakażenie bakteryjne natomiast częściej pojawia się latem. Angina bowiem uwielbia upalne dni, kiedy raczymy się lodami i pijemy zmrożone napoje. Na paciorkowce wywołujące anginę najbardziej narażone są osoby, które zjadły nieświeże lody. Bakterie mogą również przebywać „w uśpieniu” w naszych migdałkach podniebiennych i odezwać się w sprzyjających warunkach (osłabienie organizmu).
Jeśli Twoje dziecko skarży się na ból gardła, odmawia jedzenia, jest marudne i osłabione, to może wskazywać na zapalenie. Jeśli na migdałkach pojawiają się białe naloty, prawdopodobnie dopadła malucha angina. Jeśli zaczynają się tworzyć pęcherzyki wypełnione płynem, mógł zaatakować go wirus. W obu przypadkach może wystąpić bardzo wysoka gorączka, nudności i wymioty. Wirusowemu zapaleniu gardła często towarzyszy katar i kaszel.
Ból gardła – co robić?
Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko dopadła angina, jak najszybciej wybierzcie się do lekarza. W tym wypadku konieczne będzie wprowadzenie antybiotyku, który przyspieszy ustąpienie choroby i zminimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Warto pamiętać, że przy antybiotykoterapii należy przyjmować probiotyki, które minimalizują negatywne skutki działania leku.
Przy wirusowym zapaleniu gardła antybiotyk będzie nieskuteczny. Pomogą za to leki przeciwzapalne, tabletki do ssania i płukanki, na przykład z szałwii.
W obu przypadkach świetnie sprawdzi się innowacyjny, nowoczesny spray do jamy ustnej i gardła lactoangin, który skutecznie i bezpiecznie walczy z bólem. Więcej o tym leku przeczytasz na www.lactoangin.pl.
Warto również włączyć domowe sposoby, które przyspieszą ustąpienie objawów. Przede wszystkim, podawaj dziecku jak najwięcej płynów. Jeśli ma trudności z przełykaniem i nie chce jeść, staraj się chociaż poprzez napoje dostarczać mu cenne składniki. Pomoże w tym naturalny sok z jeżyn, malin, czarnej porzeczki czy aronii. Sama możesz przygotować świeże koktajle warzywne lub owocowe, które z pewnością szybko postawią Twojego malucha na nogi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu dziecka, zajrzyj na stronę www.zdrowemaluchy.pl.
lactoangin.pl

▪ ▪ ▪
3156
16.03.2015
Słońce - za gorąco, deszcz - za zimno to tylko kolejne wymówki. Zatem kiedy będzie ta właściwa pora, aby zacząć się ruszać?

▪ ▪ ▪
2595
26.06.2015
Wakacje to czas spędzony na odkrywaniu nowych miejsc – wędrówki po górach, malownicze jeziora czy plażowanie nad morzem to jedne z ulubionych punktów na mapie letnich wyjazdów. Zanim jednak rozpoczniemy...

▪ ▪ ▪
2937
30.12.2015
Nie od dziś wiadomo, że nauka czytania wszechstronnie rozwija dziecko. Podczas nauki czytania dziecko rozwija: wzrok, słuch, mowę a także: kreatywność, pamięć fotograficzną i myślenie operacyjne....

▪ ▪ ▪
2679
02.03.2015
Właśnie pojawiła się nowa, wiosenna kolekcja Elodie Details. Nie brakuje tutaj miłości, lekkości i magii- i to zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Smoczki, śliniaki czy zawieszki są bowiem...

▪ ▪ ▪
2194
17.07.2017
Trudności z zasypianiem, nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenia kończyn, czy też niepewny sen – to tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o problemach neurologicznych...

▪ ▪ ▪
3060
07.07.2014
Określenie „nadpobudliwość psychoruchowa” jest często nadużywane. Wystarczy, że dziecko jest ruchliwe, aktywne, szybko nudzi się jakąś czynnością, a już pojawia się podejrzenie o ADHD....