2421
Szkoła w domu

Wraz z początkiem września dla wielu dzieci rozpoczęła się szkoła. Coraz więcej z nich jednak zamiast pakować książki do plecaka, otwiera podręczniki i zostaje w domu. W ostatnim czasie popularność nauczania przez rodziców w domach znacznie wzrosła. I choć jeszcze pięć lat temu liczba homeschoolersów wynosiła 300, dziś jest ich prawie 3,5 tysiąca. Mimo to, temat nadal pozostaje kontrowersyjny.
Domowe nauczanie jako pierwsi wprowadzili Amerykanie jeszcze w latach 70. W Polsce ta możliwość pojawiła się razem z wprowadzeniem ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku. Aby dziecko było uczone w domu, wystarczy, że uzyska pozytywną opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej. Choć ustawa nie reguluje kwestii predyspozycji rodzica, to Ci, którzy wykonują zawód nauczyciela, mają większe szanse aby uzyskać tę możliwość.
Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie w pełni popiera ten system nauczania. Jednym z argumentów za, jest fakt, że dziecko poświęca na naukę tyle czasu ile jest to konieczne, a pozostały czas może poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań. Ponadto dzieci uczone w domu nie są narażone na doświadczanie różnego rodzaju patologii w szkołach, nie przejmują negatywnych zachowań od rówieśników, przez co nie są narażone na stresy, dzięki czemu są bardziej otwarte.
Wiele przeciwników homeschoolingu twierdzi, że dziecko musi mieć kontakt z rówieśnikami, czego niestety nauczanie w domu nie jest w stanie zapewnić. Przedstawiciele Stowarzyszenia twierdzą jednak, że nie jest to problem, ponieważ dzieci nauczane w domach mogą się spotykać i poza wspólną zabawą, uzupełnić przy okazji ewentualne braki w nauce.
Teoretycznie dziecko, które jest nauczane w domu nie jest narażone na stresy związane z egzaminami. To jednak nie do końca prawda. Aby sprawdzać wiedzę dziecka, rodzice ustalają z dyrektorem szkoły liczbę egzaminów. Te, mimo, że przeprowadzane w domu, niejednokrotnie mogą wiązać się z jeszcze większym stresem, ponieważ niezaliczenie przedmiotu, powoduje powrót do szkoły.
Wielu rodziców chwali sobie ten system edukacji, mimo, że często muszą rezygnować z własnej pracy. Niejednokrotnie także domowa szkoła wiąże się z większymi kosztami, ponieważ część rodziców dodatkowo zatrudnia nauczycieli do przedmiotów, z którymi sobie nie radzą. Twierdzą, że obecny system edukacji w kraju nie spełnia ich oczekiwań, a zatrudniając nauczycieli w domu mają pewność, że wybierają tych kompetentnych zarówno pod względem merytorycznym jak i etycznym.
Pozostaje jednak pytanie czy homeschooling jest w stanie rzeczywiście dobrze przygotować do dorosłego życia. Nie należy zapominać, że szkoła, poza dostarczaniem miłych wspomnień na całe życie, jest namiastką dorosłego życia, w którym nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i nie raz musimy radzić sobie z obecnością nielubianych przez nas osób. A może właśnie dzięki nauczaniu w domu, takie dzieci będą bardziej pewne siebie i lepiej poradzą sobie w życiu?
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Joanna Szałkowska

▪ ▪ ▪
13706
25.06.2014
Czy Twoje maleństwo krzyczy, podkurcza nóżki? Jest duże prawdopodobieństwo, że to kolka. Nie martw się co drugie dziecko to przechodzi i tylko spokój może Ciebie uratować.

▪ ▪ ▪
1949
07.10.2017
Pakowanie torby do szpitala to temat na wielu forach internetowych. Listy rzeczy różnią się od siebie, jednak jest kilka przedmiotów, na które warto zwrócić większa uwagę.

▪ ▪ ▪
3549
23.11.2015
W okresie jesienno-zimowym nietrudno o przeziębienie. Nikt nie lubi chorować, a dla dziecka okres choroby może być szczególnie męczący, chociażby z powodu objawów takich, jak gorączka czy katar....

▪ ▪ ▪
3194
09.10.2014
Specjaliści często używają określenia „dysleksja rozwojowa” w odniesieniu do trudności w czytaniu i pisaniu. Charakterystyczne jest to, że trudności dotyczą dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym....

▪ ▪ ▪
3143
09.10.2014
Ruch to zdrowie. Bez dwóch zdań. Aktywność fizyczna wspomaga rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Dotlenia organizm, wpływa na wzrost i rozwój mięśni, uczy radzenia sobie z emocjami, porażkami....

▪ ▪ ▪
4725
26.07.2015
Wybór właściwego imienia to poważna sprawa. Zdarza się, że rodzice rezygnują z polskich imion na rzecz wzorców zachodnich. Jakie są najdziwniejsze trendy za oceanem?