Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1202

Dodano: 26.09.2016

Szkoła w domu

Szkoła w domu

Wraz z początkiem września dla wielu dzieci rozpoczęła się szkoła. Coraz więcej z nich jednak zamiast pakować książki do plecaka, otwiera podręczniki i zostaje w domu. W ostatnim czasie popularność nauczania przez rodziców w domach znacznie wzrosła. I choć jeszcze pięć lat temu liczba homeschoolersów wynosiła 300, dziś jest ich prawie 3,5 tysiąca. Mimo to, temat nadal pozostaje kontrowersyjny.

Domowe nauczanie jako pierwsi wprowadzili Amerykanie jeszcze w latach 70. W Polsce ta możliwość pojawiła się razem z wprowadzeniem ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku. Aby dziecko było uczone w domu, wystarczy, że uzyska pozytywną opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej. Choć ustawa nie reguluje kwestii predyspozycji rodzica, to Ci, którzy wykonują zawód nauczyciela, mają większe szanse aby uzyskać tę możliwość.

Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie w pełni popiera ten system nauczania. Jednym z argumentów za, jest fakt, że dziecko poświęca na naukę tyle czasu ile jest to konieczne, a pozostały czas może poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań. Ponadto dzieci uczone w domu nie są narażone na doświadczanie różnego rodzaju patologii w szkołach, nie przejmują negatywnych zachowań od rówieśników, przez co nie są narażone na stresy, dzięki czemu są bardziej otwarte.

Wiele przeciwników homeschoolingu twierdzi, że dziecko musi mieć kontakt z rówieśnikami, czego niestety nauczanie w domu nie jest w stanie zapewnić. Przedstawiciele Stowarzyszenia twierdzą jednak, że nie jest to problem, ponieważ dzieci nauczane w domach mogą się spotykać i poza wspólną zabawą, uzupełnić przy okazji ewentualne braki w nauce.

Teoretycznie dziecko, które jest nauczane w domu nie jest narażone na stresy związane z egzaminami. To jednak nie do końca prawda. Aby sprawdzać wiedzę dziecka, rodzice ustalają z dyrektorem szkoły liczbę egzaminów. Te, mimo, że przeprowadzane w domu, niejednokrotnie mogą wiązać się z jeszcze większym stresem, ponieważ niezaliczenie przedmiotu, powoduje powrót do szkoły.

Wielu rodziców chwali sobie ten system edukacji, mimo, że często muszą rezygnować z własnej pracy. Niejednokrotnie także domowa szkoła wiąże się z większymi kosztami, ponieważ część rodziców dodatkowo zatrudnia nauczycieli do przedmiotów, z którymi sobie nie radzą. Twierdzą, że obecny system edukacji w kraju nie spełnia ich oczekiwań, a zatrudniając nauczycieli w domu mają pewność, że wybierają tych kompetentnych zarówno pod względem merytorycznym jak i etycznym.

Pozostaje jednak pytanie czy homeschooling jest w stanie rzeczywiście dobrze przygotować do dorosłego życia. Nie należy zapominać, że szkoła, poza dostarczaniem miłych wspomnień na całe życie, jest namiastką dorosłego życia, w którym nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i nie raz musimy radzić sobie z obecnością nielubianych przez nas osób. A może właśnie dzięki nauczaniu w domu, takie dzieci będą bardziej pewne siebie i lepiej poradzą sobie w życiu?

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Joanna Szałkowska

Zobacz także:
Jesienne propozycje Factory dla najmłodszych Jesienne propozycje Factory dla najmłodszych

▪ ▪ ▪

1234

28.09.2016

Zwykle cała rodzina z niecierpliwością wyczekuje pierwszych słów dziecka. Kiedy pada w końcu wymarzone „mama” i „tata”, rodzice nie posiadają się z radości. Wkrótce potem następuje nauka...

Wzmacniamy młodą mamę Wzmacniamy młodą mamę

▪ ▪ ▪

1613

07.07.2014

Każda młoda mama zasługuje na miano bohatera. Przez dziewięć miesięcy nosiła pod maluszka, potem przeszła przez ból porodu i mimo że sama chciałaby wziąć urlop i porządnie wypocząć, opiekuje...

Infekcje grzybicze głowy Infekcje grzybicze głowy

▪ ▪ ▪

2327

27.07.2015

To częste choroby wśród dzieci. Do zarażenia może dojść przez kontakt z inną osobą, jak i zwierzęciem. Nie dość, że zakaźna, to jeszcze długotrwała w leczeniu.

Wino na prezent Wino na prezent

▪ ▪ ▪

2272

01.07.2015

Idąc na przyjęcie często zastanawiamy się, jaki prezent wybrać? Kobiety często otrzymują kwiaty i biżuterię, dla mężczyzn w zdecydowanej większości stawiamy na alkohol. Okazuje się jednak,...

Uczymy dziecko spania we własnym łóżku Uczymy dziecko spania we własnym łóżku

▪ ▪ ▪

1646

15.04.2015

Przychodzi taki moment w życiu rodziców, że mówią: „dość”, chcąc spać w nocy bez malucha u boku. Na początku bliskość maleńkiego ciałka jest nawet przyjemna i wygodna, zwłaszcza gdy...

Rodzic najważniejszym nauczycielem dziecka. Rodzic najważniejszym nauczycielem dziecka.

▪ ▪ ▪

1640

16.01.2015

Dzieci uczą się obserwując dorosłych. To od nas w dużej mierze przejmują zachowania, postawy życiowe, podejście do świata oraz sposób nawiązywania i trwania w relacjach. Chcąc być dobrymi...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.