Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

913

Dodano: 26.09.2016

Szkoła w domu

Szkoła w domu

Wraz z początkiem września dla wielu dzieci rozpoczęła się szkoła. Coraz więcej z nich jednak zamiast pakować książki do plecaka, otwiera podręczniki i zostaje w domu. W ostatnim czasie popularność nauczania przez rodziców w domach znacznie wzrosła. I choć jeszcze pięć lat temu liczba homeschoolersów wynosiła 300, dziś jest ich prawie 3,5 tysiąca. Mimo to, temat nadal pozostaje kontrowersyjny.

Domowe nauczanie jako pierwsi wprowadzili Amerykanie jeszcze w latach 70. W Polsce ta możliwość pojawiła się razem z wprowadzeniem ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku. Aby dziecko było uczone w domu, wystarczy, że uzyska pozytywną opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej. Choć ustawa nie reguluje kwestii predyspozycji rodzica, to Ci, którzy wykonują zawód nauczyciela, mają większe szanse aby uzyskać tę możliwość.

Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie w pełni popiera ten system nauczania. Jednym z argumentów za, jest fakt, że dziecko poświęca na naukę tyle czasu ile jest to konieczne, a pozostały czas może poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań. Ponadto dzieci uczone w domu nie są narażone na doświadczanie różnego rodzaju patologii w szkołach, nie przejmują negatywnych zachowań od rówieśników, przez co nie są narażone na stresy, dzięki czemu są bardziej otwarte.

Wiele przeciwników homeschoolingu twierdzi, że dziecko musi mieć kontakt z rówieśnikami, czego niestety nauczanie w domu nie jest w stanie zapewnić. Przedstawiciele Stowarzyszenia twierdzą jednak, że nie jest to problem, ponieważ dzieci nauczane w domach mogą się spotykać i poza wspólną zabawą, uzupełnić przy okazji ewentualne braki w nauce.

Teoretycznie dziecko, które jest nauczane w domu nie jest narażone na stresy związane z egzaminami. To jednak nie do końca prawda. Aby sprawdzać wiedzę dziecka, rodzice ustalają z dyrektorem szkoły liczbę egzaminów. Te, mimo, że przeprowadzane w domu, niejednokrotnie mogą wiązać się z jeszcze większym stresem, ponieważ niezaliczenie przedmiotu, powoduje powrót do szkoły.

Wielu rodziców chwali sobie ten system edukacji, mimo, że często muszą rezygnować z własnej pracy. Niejednokrotnie także domowa szkoła wiąże się z większymi kosztami, ponieważ część rodziców dodatkowo zatrudnia nauczycieli do przedmiotów, z którymi sobie nie radzą. Twierdzą, że obecny system edukacji w kraju nie spełnia ich oczekiwań, a zatrudniając nauczycieli w domu mają pewność, że wybierają tych kompetentnych zarówno pod względem merytorycznym jak i etycznym.

Pozostaje jednak pytanie czy homeschooling jest w stanie rzeczywiście dobrze przygotować do dorosłego życia. Nie należy zapominać, że szkoła, poza dostarczaniem miłych wspomnień na całe życie, jest namiastką dorosłego życia, w którym nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i nie raz musimy radzić sobie z obecnością nielubianych przez nas osób. A może właśnie dzięki nauczaniu w domu, takie dzieci będą bardziej pewne siebie i lepiej poradzą sobie w życiu?

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Joanna Szałkowska

Zobacz także:
Pomysł na wakacje dla nastolatka - obozy windsurfingowe. Pomysł na wakacje dla nastolatka - obozy windsurfingowe.

▪ ▪ ▪

1202

12.05.2016

Do wakacji zostało już niewiele czasu. Jeśli jesteś rodzicem z pewnością zastanawiasz się, jak zorganizować wakacje dla swojego dziecka tak, aby były zarówno ciekawe, jak i pożyteczne. Dwa miesiące...

Tantum Verde - niedozastąpienia! Tantum Verde - niedozastąpienia!

▪ ▪ ▪

1358

20.11.2014

Mężczyzno! Jeżeli: Twoje życie przypomina Armagedon, a Ty nie możesz sobie poradzić; Wszystkie obowiązki domowe są na Twojej głowie, a doba jest zbyt krótka; Ty czujesz się zdezorientowany...

Bunt sześciolatka Bunt sześciolatka

▪ ▪ ▪

3214

20.10.2014

Rodziców, którzy myśleliby, że większe bunty dziecka kończą się na etapie dwóch i czterech lat, może spotkać niemiła niespodzianka. Tak naprawdę bunty powracają, w różnym wieku i nasileniu,...

Jak uniknąć nietrafionych prezentów? Jak uniknąć nietrafionych prezentów?

▪ ▪ ▪

1354

21.11.2017

Często zastanawiamy się, co komu dać w prezencie urodzinowym, imieninowym, co kupić na mikołajki, na gwiazdkę lub inne okazje. Pragniemy, aby prezent sprawił radość obdarowywanej osobie, jednocześnie...

Powrót do szkoły z nową odsłoną wody Żywiec Zdrój! Powrót do szkoły z nową odsłoną wody Żywiec Zdrój!

▪ ▪ ▪

1611

06.09.2016

Rodzice wiedzą, że picie wody jest zdrowe. Jednak często dzieci za nią nie przepadają, bo nie jest dla nich tak atrakcyjna, jak to co kolorowe i słodkie.

Depresja poporodowa Depresja poporodowa

▪ ▪ ▪

1384

06.04.2015

Kobiety ciężarne oraz młode matki mogą borykać się z problemami natury psychicznej. Jest to związane z zmniejszoną odpornością na stres oraz okresem silnych emocji i wahań hormonalnych. Bardziej...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.