Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2453

Dodano: 26.09.2016

Szkoła w domu

Szkoła w domu

Wraz z początkiem września dla wielu dzieci rozpoczęła się szkoła. Coraz więcej z nich jednak zamiast pakować książki do plecaka, otwiera podręczniki i zostaje w domu. W ostatnim czasie popularność nauczania przez rodziców w domach znacznie wzrosła. I choć jeszcze pięć lat temu liczba homeschoolersów wynosiła 300, dziś jest ich prawie 3,5 tysiąca. Mimo to, temat nadal pozostaje kontrowersyjny.

Domowe nauczanie jako pierwsi wprowadzili Amerykanie jeszcze w latach 70. W Polsce ta możliwość pojawiła się razem z wprowadzeniem ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku. Aby dziecko było uczone w domu, wystarczy, że uzyska pozytywną opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej. Choć ustawa nie reguluje kwestii predyspozycji rodzica, to Ci, którzy wykonują zawód nauczyciela, mają większe szanse aby uzyskać tę możliwość.

Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie w pełni popiera ten system nauczania. Jednym z argumentów za, jest fakt, że dziecko poświęca na naukę tyle czasu ile jest to konieczne, a pozostały czas może poświęcić na rozwijanie swoich zainteresowań. Ponadto dzieci uczone w domu nie są narażone na doświadczanie różnego rodzaju patologii w szkołach, nie przejmują negatywnych zachowań od rówieśników, przez co nie są narażone na stresy, dzięki czemu są bardziej otwarte.

Wiele przeciwników homeschoolingu twierdzi, że dziecko musi mieć kontakt z rówieśnikami, czego niestety nauczanie w domu nie jest w stanie zapewnić. Przedstawiciele Stowarzyszenia twierdzą jednak, że nie jest to problem, ponieważ dzieci nauczane w domach mogą się spotykać i poza wspólną zabawą, uzupełnić przy okazji ewentualne braki w nauce.

Teoretycznie dziecko, które jest nauczane w domu nie jest narażone na stresy związane z egzaminami. To jednak nie do końca prawda. Aby sprawdzać wiedzę dziecka, rodzice ustalają z dyrektorem szkoły liczbę egzaminów. Te, mimo, że przeprowadzane w domu, niejednokrotnie mogą wiązać się z jeszcze większym stresem, ponieważ niezaliczenie przedmiotu, powoduje powrót do szkoły.

Wielu rodziców chwali sobie ten system edukacji, mimo, że często muszą rezygnować z własnej pracy. Niejednokrotnie także domowa szkoła wiąże się z większymi kosztami, ponieważ część rodziców dodatkowo zatrudnia nauczycieli do przedmiotów, z którymi sobie nie radzą. Twierdzą, że obecny system edukacji w kraju nie spełnia ich oczekiwań, a zatrudniając nauczycieli w domu mają pewność, że wybierają tych kompetentnych zarówno pod względem merytorycznym jak i etycznym.

Pozostaje jednak pytanie czy homeschooling jest w stanie rzeczywiście dobrze przygotować do dorosłego życia. Nie należy zapominać, że szkoła, poza dostarczaniem miłych wspomnień na całe życie, jest namiastką dorosłego życia, w którym nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i nie raz musimy radzić sobie z obecnością nielubianych przez nas osób. A może właśnie dzięki nauczaniu w domu, takie dzieci będą bardziej pewne siebie i lepiej poradzą sobie w życiu?

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Joanna Szałkowska

Zobacz także:
Waga w ciąży Waga w ciąży

▪ ▪ ▪

2804

08.09.2014

Jesteś w ciąży? Hura....gratuluję. Ciąża nie jest stanem, w którym WSZYSTKO nam wolno. Dokładnie mam na myśli jedzenie. Zobacz czego warto unikać...

Jak Wybrać Najlepszą Pościel Niemowlęcą? Jak Wybrać Najlepszą Pościel Niemowlęcą?

▪ ▪ ▪

1614

19.07.2024

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważny jest dobór odpowiedniej pościeli dla Twojego maluszka? To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim komfortu i bezpieczeństwa.

Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity

▪ ▪ ▪

2676

02.11.2016

Farbowanie włosów w ciąży wzbudza sporo kontrowersji. Jedni uważają, że nie ma żadnego wpływu na rozwijający się płód, inni kategorycznie się mu przeciwstawiają. Jak jest faktycznie?

Za co kochamy? Za nic czy mimo wszystko? Za co kochamy? Za nic czy mimo wszystko?

▪ ▪ ▪

3499

11.08.2015

„Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości – pisał Paulo Coelho. Teza ta jest niewątpliwie zasadna. Ale czy na etapie wybierania miłości jesteśmy zupełnie bezwolni i zdajemy...

Jak przygotować się do wizyty u urologa? Jak przygotować się do wizyty u urologa?

▪ ▪ ▪

4019

17.03.2017

Urolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Wbrew powszechnej opinii, lekarza tej specjalizacji odwiedzają pacjenci obu płci. Do urologa można udać...

Pięć pomysłów na wystrzałowy Dzień Dziecka Pięć pomysłów na wystrzałowy Dzień Dziecka

▪ ▪ ▪

2104

30.05.2019

Dzień Dziecka musi być wyjątkowy – wesoły, kolorowy i zaskakujący. Brakuje Ci pomysłu? Zorganizuj tematyczną imprezę marzeń. Wystrzałową! Taką, która na długo zostanie w pamięci. Dzieciaki...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.