2710
Rozstępy – jak im przeciwdziałać?

Gdy skóra gwałtownie rośnie podczas ciąży, nie zawsze jest w stanie idealnie się rozciągać. W dodatku duża ilość kortyzolu, która jest uwalniana przez korę mózgową, osłabia włókna kolagenu. Tym samym te włókna stają się coraz delikatniejsze, ich odporność maleje, a przy rozciąganiu – pękają. W efekcie skóra zaczyna się rozchodzić, pozostawiając małe, czerwone pręgi. Tak, to właśnie rozstępy.
Nie każda kobieta musi kończyć ciążę z widocznymi na całe życie rozstępami na ciele. Co prawda przeważająca część jest narażona na taki stan (szacuje się, że między 60 a 90% kobiet w ciąży doznało rozstępów), ale można z nimi walczyć. Skuteczność może nie jest gwarantowana, ale na pewno daje widoczne efekty.
Dieta przede wszystkim
Rozciąganie skóry jest wynikiem nie tylko rozwojowi samego płodu, ale i źle zbilansowanej diety kobiety. Dlatego należy kontrolować wagę, aby (przy jednym dziecku), nie przekroczyć w ostatnim miesiącu 10-12 kilogramów nadwyżki.
Ale z tym oszczędzaniem nie może być tak, że kobieta nagle zacznie się głodzić, aby nie dopuścić do rozstępów. Po prostu wystarczy pewne produkty zamienić innymi. Wystarczy rezygnacja z makaronów, sosów i produktów mącznych, a więcej warzyw, ryb i owoców na talerzu powinno rozwiązać sprawę. Soki kartonowe i słodkie napoje gazowane zamień na wodę i wyciskane soki ze świeżych produktów.
Kosmetyki i gadżety
Wielu producentów kosmetyków dla kobiet w ciąży rekomenduje stosowanie kremów na rozstępy po trzecim miesiącu. Nie oznacza to jednak, że przyszłe mamy nie mogą sięgnąć po nie wcześniej – gdy zaczną „rosnąć”. Jednak stosowanie kremów powinno być połączone z mechanicznym pobudzaniem skóry – gąbkami, urządzeniami do masażu czy szczotkami. Uda i pośladki można mocno stymulować, natomiast brzuch i piersi – delikatnie. Skuteczne jest także wykorzystywanie prysznica i zmiennej temperatury – zimnej i ciepłej. Taki zabieg również pobudza komórki i ukrwienie, a co za tym idzie – działa pozytywnie na regeneracje i odbudowę.
Rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicach ud, brzucha, a także piersi. Jest to naturalny stan, powtarzający się u niemal każdej kobiety. Dlatego nie powinien być to powód do wstydu. Wielu mężczyzn gdy je zauważy, czuje dumę i satysfakcję, bo widzą oni w ten sposób ile kobieta poświęca, ile z siebie daje, aby urodzić upragnione dziecko.
Aleksandra Szymańska
MYBRAND

▪ ▪ ▪
4193
25.04.2015
Uzależnienia są na tyle przebiegle, że atakują w każdym wieku i niepostrzeżenie. Dzieci są szczególnie narażone na te z nich, które dotyczą urządzeń elektronicznych. Dzieje się tak ze względu...

▪ ▪ ▪
2420
20.10.2016
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który wiąże się z wieloma zmianami – zarówno tymi odbywającymi się w sferze osobistej, jak i przemianami zachodzącymi w ciele przyszłej mamy. Większość...

▪ ▪ ▪
2793
01.08.2014
Dziecko z chorym gardłem latem, to problem znany wszystkim rodzicom. Niestety tak długo wyczekiwana przez wszystkich pora roku, to okres częstych infekcji dróg oddechowych. Dzieje się tak, ponieważ...

▪ ▪ ▪
2782
26.06.2015
Te małe istoty są bardzo kruche. Nie raz zastanawiamy się jak złapać maleństwo, aby nie zrobić mu krzywdy. Poznajcie kilka podstawowych zasad.

▪ ▪ ▪
2882
28.11.2014
Ból, pieczenie w okolicach intymnych, częste parcie na pęcherz. Wciąż to odczuwasz? Prawdopodobnie cierpisz na zakażenie dolnych dróg moczowych! Jak poradzić sobie z tym nawracającym i powszechnym...

▪ ▪ ▪
6012
12.06.2014
Dni płodne u Kobiety to wielka nadzieja na zostanie mamą. To wtedy właśnie jest największa szansa aby zajść w ciąże. Ale kiedy te dni są? Czy można łatwo to określić? Ile trwają te dni?