Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3111

Dodano: 23.06.2015

Przy jednym stole - czyli znaczenie wspólnych posiłków c.d.

Przy jednym stole - czyli znaczenie wspólnych posiłków

Rodzinne posiłki są coraz mniej popularne, ma na to wpływ ciągły pośpiech, brak potrzeby spędzania czasu z rodziną i „zamykanie się” w świecie wirtualnym. Ze względu na wszechobecne sprzęty elektroniczne, nawet podczas posiłku odbierane są telefony, pisane smsy, a wszystko to w akompaniamencie telewizyjnego programu. Zobaczcie jak dużo daje powrócenie do tradycyjnego, wspólnego spożywania posiłków.

Kultura – dzięki wspólnym posiłkom dzieci uczą się poprawnego zachowania przy stole, rozkładania sztućców i innych małych rzeczy, które są bardzo przydatne w życiu. Kulturalne spożywanie posiłku jest umiejętnością coraz rzadszą, za to bekanie, jedzenie na leżąco i inne wariacje coraz popularniejsze. Podczas wspólnych posiłków dzieci nabierają obycia w towarzyskie i potrafią zachowywać się kulturalnie w każdych okolicznościach.

Lepsze odżywianie – do przygotowania większego posiłku dla całej rodziny przykłada się większa wagę. Szybkie przekąski są za to najczęściej złożone z produktów, które są niezdrowe lub niekoniecznie najzdrowsze. Dodatkowo wspólny posiłek spożywa się spokojnie, nie w biegu. Zbyt szybkie jedzenie natomiast może powodować problemy zdrowotne. Dzieci jedzące samotnie posiłki spożywają również więcej słodyczy, co jest prawdopodobnie podświadomą rekompensatą samotności.

Wzbogacone słownictwo – dzięki wspólnym rodzinnym posiłkom małe dzieci spędzają więcej czasu z dorosłymi, zróżnicowane rozmowy i osłuchanie z bogatym zasobem słownictwa wzbogaca umiejętności lingwistyczne dziecka i kształtuje ich sposób wyrażania myśli. Dodatkowo dziecko nabiera również umiejętności słuchania, wyrażania swojej opinii i szanowania rozmówców.

Lepsze umiejętności społeczne – dzieci i młodzież przy wspólnym stole ćwiczą swoje umiejętności społeczne. Dzięki wspólnym posiłkom potrafią się dzielić, odnajdywać w nowych sytuacjach(różna tematyka rozmów, często abstrakcyjna oraz rozmowy mienionych wydarzeniach z dnia kodują odpowiednie kulturowo zachowania), a także rozwiązywać konflikty poprzez kompromis.

Brak zachowań antyspołecznych – badania pokazują, że dzieci często spożywające posiłki z rodziną nie wykazują zachowań antyspołecznych, prawdopodobnie jest to spowodowane duży wsparciem emocjonalnym i częstym uzyskiwaniem wskazówek co do postępowania. Takie dzieci rzadko popadają w konflikty i wdają się w bójki.

Zobacz także:
Najmodniejsze imiona dla dzieci Najmodniejsze imiona dla dzieci

▪ ▪ ▪

3127

20.01.2015

Jakie imiona najczęściej nadawano małym Polakom w 2014 roku? Okazuje się, że miniony rok był kontynuacją trendów znanych od lat. Znów królowały imiona rodzime, swojsko brzmiące, tradycyjne. Zofia...

Rozwój manualny dziecka Rozwój manualny dziecka

▪ ▪ ▪

3137

22.10.2015

Rozwój manualny dziecka pozwala dziecku na wykonywanie wielu czynności takich jak: rysowanie, malowanie, pisanie, sznurowanie butów czy zapinanie guzików. Do wymienionych czynności dziecko potrzebuje...

Mity na temat karmienia piersią Mity na temat karmienia piersią

▪ ▪ ▪

5421

03.02.2017

Karmienie piersią niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla nowonarodzonego maluszka jak i jego mamy. Nie zawsze jest jednak łatwe, ponieważ narosło wokół niego wiele mitów, z którymi trzeba...

Dziecięca bulimia Dziecięca bulimia

▪ ▪ ▪

3574

06.02.2015

Bulimia jako drugie, obok anoreksji, bardzo poważne zaburzenie odżywania, może dotyczyć także dzieci i nastolatków. Tutaj podłożem jest również lęk przed przybieraniem na wadze, ale ku temu...

Zadbaj o dobre geny swojego dziecka! Zaopatrz się w wartościowe preparaty z choliną! Zadbaj o dobre geny swojego dziecka! Zaopatrz się w wartościowe preparaty z choliną!

▪ ▪ ▪

2949

18.02.2018

Coraz częściej eksperci polecają kobietom w okresie starania się o dziecko oraz podczas ciąży preparaty z choliną. Dlaczego? Wyjaśniamy powody.

Warszawskie Dni Rodzinne Warszawskie Dni Rodzinne

▪ ▪ ▪

1538

16.02.2018

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Niestety, prawda nie jest taka kolorowa, ponieważ nuda może dopaść Twoją pociechę w każdej chwili! Jak się jej wystrzegać? Kiedy wyczerpuje się kreatywność...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.