Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1674

Dodano: 02.03.2015

Powikłania po katarze u dzieci c.d.

Powikłania po katarze u dzieci

Czy tak błaha dolegliwość jakim jest katar może być niebezpieczna dla małego dziecka? Okazuje się, że tak. Wydzielina zalegająca w małym nosku nie tylko utrudnia oddychanie i zaburza spokojny sen, ale również może powodować bardzo groźne powikłania. O niebezpiecznych konsekwencjach nieleczonego kataru u najmłodszych opowiada specjalista chorób dzieci – lek. med. Marta Kolek-Mizia

Zapalenie zatok

Mówiąc o zapaleniu zatok należy podkreślić, że u niemowląt i małych dzieci zatoki przynosowe nie są jeszcze dobrze wykształcone i dlatego choroba ma inny przebieg niż u dorosłych lub starszych dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to powszechny problem wieku dziecięcego, stanowi bowiem 5-10% zakażeń górnych dróg oddechowych.

Zatoki przynosowe składają się z zatok czołowych, szczękowych, klinowych oraz sitowych. Łączą się z jamą nosową przez przewód nosowy środkowy i górny. W chwili urodzenia, u dziecka najlepiej rozwinięte są zatoki sitowe, natomiast zatoki szczękowe są małe – wielkości ziarna grochu. Stąd też u niemowląt i małych dzieci do 3. roku życia najczęstszą postacią zapalenia zatok jest zapalenie zatok sitowych. Zatoki klinowe i czołowe rozwijają się w późniejszych latach i są w pełni rozwinięte dopiero po okresie dojrzewania, jednak zmiany zapalne w ich obrębie mogą pojawiać się już u dzieci 8-letnich.

Zapalenie zatok najczęściej występuje w przebiegu infekcji, ale może być również wynikiem alergii lub odmiennej budowy nosa i zatok. Czynnikami sprzyjającymi jest okres zimy, wilgotny klimat, zanieczyszczenie powietrza i bierne palenie tytoniu.

Do głównych objawów zapalenia zalicza się niedrożność nosa, wyciek z nosa, kaszel dzienny i nocny. Dodatkowo, może towarzyszyć im również podwyższona temperatura oraz ból głowy. Małe dzieci nie zawsze potrafią zlokalizować ból, dlatego też niepokój, rozdrażnienie, zaburzenie łaknienia i snu powinny zwrócić uwagę rodzica, bo powikłania ostrego zapalenia zatok mogą być bardzo groźne. Wśród nich wymienia się: ropień podokostnowy, zapalenie tkanek miękkich, ropień oczodołu, a także zapalenie opon mózgowych oraz ropień mózgu. Z tego względu, nie można bagatelizować objawów zapalenia zatok i zwlekać z wizytą u lekarza.

Zobacz także:
WYGRAJ DOM Z NATURY – rusza wielka loteria promująca ALMETTE! WYGRAJ DOM Z NATURY – rusza wielka loteria promująca ALMETTE!

▪ ▪ ▪

1328

01.09.2016

Już 1 września startuje niezwykle atrakcyjna promocja dla konsumentów puszystych serków Almette. W loterii do zdobycia są nagrody, których łączna wartość to ponad MILION złotych!

Weekendowa rozrywka dla dzieci – a może teatr? Weekendowa rozrywka dla dzieci – a może teatr?

▪ ▪ ▪

1402

28.05.2015

Co tydzień w dużych miastach na maluchy czeka mnóstwo atrakcji. Weekend to doskonały moment na to, aby wspólnie spędzić czas razem z całą rodziną. Jedną ze świetnych rozrywek jest teatr –...

Cottonlove  – pledy z bawełny organicznej Cottonlove – pledy z bawełny organicznej

▪ ▪ ▪

1052

04.10.2016

Idealny towarzysz zimowych wieczorów i letnich wypadów na łono natury. Doskonały element dekoracyjny, funkcjonalny i przytulny, może nam służyć przez wiele lat. O czym mowa? Pledy wracają!

Co poza lekcjami? - o zajęciach dodatkowych dla dzieci Co poza lekcjami? - o zajęciach dodatkowych dla dzieci

▪ ▪ ▪

1559

08.10.2014

Zajęcia dodatkowe są tymi, które odbywają się poza obowiązkowymi lekcjami w szkole. Zajęcia są prowadzone na terenie szkoły (określamy je wtedy jako pozalekcyjne), bądź poza jej obrębem. Jak...

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

▪ ▪ ▪

1537

27.04.2016

Na całym świecie nawet 20% dorosłych osób choruje na atopowe zapalenie skóry (AZS). Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia, jakie daje objawy i w jaki sposób je leczyć?

Dekoracje na Halloween - jak stworzyć mroczną i upiorną atmosferę w tę wyjątkową noc? Dekoracje na Halloween - jak stworzyć mroczną i upiorną atmosferę w tę wyjątkową noc?

▪ ▪ ▪

863

27.08.2018

Bez względu na to, czy w ostatni wieczór października impreza odbywa się w domu, czy w lokalu lub może jest to maraton horrorów, zdecydowanie ta noc zasługuje na szczególne wyróżnienie. Specjalne...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.