2690
Pierwsze przyjaźnie c.d.

Relacje międzyludzkie są niezwykle skomplikowane, ale pewne jest jedno, że życie bez drugiego człowieka jest trudne. Zarówno dzieci, jak i dorośli potrzebują przyjaciół i znajomych. Z czasem te stosunki rozbudowują się i mogą być oparciem w trudnych chwilach.
Przyjaciel na niby
Maluchy często wymyślają sobie przyjaciół, a kompanów do zabaw poszukują w własnej głowie. Dzieciaki są niesamowicie kreatywne i niektóre rzeczy zwyczajnie nie mieszczą się w głowach dorosłych. Ważne, aby nie mierzyć ich własną miarą. Najmłodsze szkraby rozmawiają z misiami, czy lalkami i nie ma w tym nic złego. Przyjaciel na niby pozwala im odnaleźć się w społeczeństwie, a w miarę upływu lat zapominają o nim i nawiązują normalne relacje z rówieśnikami. Problem pojawia się, gdy dziecko idzie do szkoły i wciąż widzi tylko wyimaginowanych znajomych. Tutaj należy zwrócić uwagę na jego rozwój. Jeśli sytuacja nie zmienia się, a wręcz przeciwnie zaczyna nasilać się konieczna jest konsultacja u specjalisty. Gdy dziecko nie ma i nie chce mieć rzeczywistych kolegów kłopoty tkwią znacznie głębiej. Nie bagatelizujmy takich chwil i zadbajmy o prawidłowy rozwój malucha.
Dziecko a rodzic
Pierwszym i najważniejszym przyjacielem malucha jest właśnie rodzic. Dziecko wie, że może liczyć na nich i dzięki temu czuje się bezpiecznie. Gdy skaleczy się, czy poczuje się niepewnie biegnie do mamy i taty. Przytula się i ściska rodzicielską dłoń w podejrzanych i niejasnych dla siebie chwilach. To najlepszy dowód na to, że przyjacielskie relacje w rodzinie istnieją i są konieczne. Pamiętajmy jednak, że z czasem to miejsce zajmują rówieśnicy. Nie ma się co złościć i tupać nogami, dzieciaki rosną i trzeba się dostosować do sytuacji.
Zmiany
Najpierw najbliższymi przyjaciółmi są rodzice, później maluch rozmawia z wyimaginowanym znajomym, następnym etapem są relacje z rówieśnikami. Początkowo są oni partnerami zabaw, jednak z czasem stają się powiernikami tajemnic i kompanami dalszych przygód. Przyjaciele spędzają ze sobą mnóstwo czasu, chcą siedzieć razem w ławce i chętnie bawią się na podwórku. Są niczym papużki nierozłączki. Jednak jak w każdej relacji międzyludzkiej może dojść do konfliktów. Dzieci z czasem uczą się je rozwiązywać, dzięki czemu nabywają umiejętności społecznych. Generalnie dorośli nie powinni wtrącać się do sporów między maluchami, gdyż one świetnie radzą sobie same. Wiedza, że mama i tata pomogą rozwikłać każdy zatarg nie nauczy pociechy, jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Maria Mnich

▪ ▪ ▪
1814
14.08.2019
13-15 września zapraszamy całe rodziny na Warszawskie Dni Rodzinne.

▪ ▪ ▪
2914
18.07.2015
Nieprzyjemne palące uczucie w za mostkiem jest częstym objawem ciąży. Niestety zgaga może nękać ciężarne przez całe dziewięć miesięcy, a nie jest to przyjemne uczucie.

▪ ▪ ▪
2327
26.07.2016
Lato już na dobre zawitało do Polski. Upały bywają jednak bardzo niebezpieczne, przede wszystkim dla małych dzieci. Są one bowiem najbardziej narażone na odwodnienie. Jak temu zapobiegać?

▪ ▪ ▪
2868
08.04.2015
Współcześnie cały czas jesteśmy wystawieni na działanie stresu. Okres okołoporodowy jest dodatkowym silnym zbiorem czynników stresujących. Cały świat wywraca się do góry nogami. Martwimy się...

▪ ▪ ▪
2344
03.05.2016
Dni Rodzinne Prudential po raz pierwszy we Wrocławiu! ZwalczNude.pl zainspirowana sukcesem warszawskich, poznańskich i trójmiejskich Dni Rodzinnych Prudential zaprasza wszystkie wrocławskie rodziny...

▪ ▪ ▪
3631
05.05.2015
Wiosenne kolory – beże, róże, odcienie niebieskiego czy szarości – wszystkie z nich mają swoje znaczenie. Oddziałują też na naszą psychikę. Za pomocą kolorów możemy kształtować wrażliwość...