5750
Pierwsza miłość nastolatków c.d.

Nastolatki nie raz dają popalić rodzicom, a ci dwoją się i troją próbując okiełznać młodzieńczy temperament. Jednak psycholodzy uspokajają, że na wszystko przyjdzie czas i nie ma potrzeby zamartwiać się na zapas. Jak mama i tata powinni zareagować, gdy w życiu młodego człowieka pojawia się ktoś jeszcze?
Pogadaj ze mną
Gdy nastolatek przychodzi i mówi, że zakochał się rodzicami targają dziwne uczucia. Najpierw pojawia się strach, dopiero później spokojnie oswajamy się z tą myślą. Kluczem do porozumienia i zaufania jest właśnie rozmowa. Jeśli dziecko samo chciało opowiedzieć o pierwszej miłości to bardzo dobry znak, który pokazuje, że ufa on rodzicom i chce z nimi dzielić chwile. Gdy jednak ukrywa swoją miłość warto podpytać co słychać u niej, czy u niego, jak się ma jego koleżanka, jej kolega. Niby nic, a dziecko dostrzeże, że rodzice interesują się jego losem. Jeżeli partner waszego dziecka wydaje się miły, czemu nie zaprosić go do domu. Nie mówię tutaj od razu o wielkiej kolacji zapoznawczej i milionie przygotowanych pytań. Takim zachowaniem odstraszycie nie tylko znajomych pociechy, ale także własne dziecko poczuje się co najmniej zażenowane. Dobrym pomysłem jest zagadać od czasu do czasu, zapytać co tam słychać, czy ma jakieś hobby, może kilka słów o tym co lubi. Kolejny raz niby nic wielkiego, a widać, że zależy wam na poznaniu i dobrych relacjach.
Bolesne upadki
Najważniejszymi czynnikami, które łączą ludzi są szczerość i zaufanie. Te dwa filary są istotą wszystkich związków międzyludzkich. Nie ma znaczenia, czy mówimy o małżeństwie, młodzieńczej miłości, relacji na linii rodzice - dziecko, czy kontaktów biznesowych. Bez tych dwóch emocji nie mamy szans na zbudowanie zdrowych relacji. Dlatego dzieciom także należy się odrobina zaufania. Pierwszy zawód miłosny jest zupełnie normalny i to wyłącznie kwestia czasu, gdy się wydarzy. Stąd rodzice powinni spokojnie przygotować na to swoje dziecko. Nie można jednak bagatelizować tych rozterek, gdyż wbrew pozorom mają one znaczący wpływ na dalsze relacje z płcią przeciwną. Jeśli chłopak nie potrafi pozbierać się po zerwaniu, a od rodziny i rówieśników słyszy tylko docinki nie zdziwiłabym się, gdyby w dorosłym życiu miał problemy z kobietami. Jego świadomość siebie, wartości budują właśnie kontakty z najbliższymi i kolegami. Gdy jedna dziewczyna da mu przysłowiowego kosza to jakoś się pozbiera, ale co jeśli to już trzecia w tym miesiącu? Relacje damsko - męskie są trudne zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Czasem zauroczenie przychodzi znienacka i ciężko sobie z tym poradzić. Dlatego dzieci zawsze potrzebują osoby, z którą mogą porozmawiać i wyżalić się. Dla jednych partnerem w takiej rozmowie będzie mama, czy tata, dla innych kolega lub koleżanka. Pamiętajmy, że nikt nie powiedział, że rodzice także nie mogą być dobrymi przyjaciółmi.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Maria Mnich

▪ ▪ ▪
2709
19.08.2015
Dzielenie się nie jest łatwe, tym bardziej, gdy nie widzimy w tym nic fajnego. Pomocy innymi i dobrych nawyków możemy się nauczyć. Jednak takie lekcje trzeba zacząć już od najmłodszych lat.

▪ ▪ ▪
3683
03.04.2018
Coraz więcej słyszy się o porodach w wodzie. Metoda ta ma być bardziej komfortowa i mniej bolesna dla przyszłej mamy. Jednak nie każda kobieta może sobie na to pozwolić.

▪ ▪ ▪
746
24.05.2023
Drewniane zabawki, choć mogą wydawać się nieco staromodne w dobie technologii cyfrowych, doświadczają prawdziwego renesansu. Powrót do korzeni i zainteresowanie naturalnymi materiałami to trend,...

▪ ▪ ▪
3640
22.10.2015
Młode mamy coraz częściej organizują imprezy na cześć swojego dzidziusia, którego noszą w brzuszku. Co kupić na prezent na Baby Shower? Co przyda się w pierwszych dniach bycia rodzicem?

▪ ▪ ▪
2158
22.10.2016
W czasie, kiedy na dworze panują wysokie temperatury, można zauważyć dziecięce wózki przykryte pieluszkami, kocykami lub innymi materiałami. Jest to dosyć powszechna praktyka, stosowana przez wielu...

▪ ▪ ▪
2786
11.03.2016
W powszechnym przekonaniu nadwaga lub otyłość dotyczą przede wszystkim dorosłych. Najnowsze badania pokazują jednak, że z problemem tym boryka się w Polsce coraz więcej dzieci. W województwie...