Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

9317

Dodano: 17.06.2014

Oddychanie podczas porodu c.d.

Oddychanie podczas porodu

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest umiejętność kontrolowanego oddechu podczas porodu. Czy wiesz, że wstrzymując oddech możesz zaszkodzić sobie lub dziecku... Czy wiesz, że jak wstrzymujesz oddech bardziej boli... Przygotuj się a będzie łatwiej.

By organizm samoistnie stosował opisywane na kursach techniki, potrzebny mu znacznie dłuższy trening. Ból, czasem strach nie zostawia w głowie miejsca na analizę, kiedy jaki oddech będzie właściwy. Nie trudno znaleźć relacje pań, które twierdzą, że nauki ze szkoły rodzenia dotyczące oddychania w ogóle im nie pomogły, bo oddychały po swojemu. Inne twierdzą, że były niepotrzebne, bo położna prowadziła je „za rękę” mówiąc, co, jak i w którym momencie robić. Jeszcze inne uważają, że i bez wiedzy teoretycznej poradziłby sobie bez problemu, bo poród to natura, instynkt i to one podpowiadają, co należy robić.

Ile porodów, kobiet, tyle opinii. Więc jaka jest prawda? To w końcu warto się tego uczyć, czy nie? Oczywiście, że warto i to nie wyłącznie ze względu na poród. Właściwy sposób oddychania ułatwi życie, tak samo ciężarnej, jak i każdej kobiecie czy mężczyźnie, w dowolnym wieku. Zapewni wystarczającą ilość tlenu, doda energii, animuszu, poprawi nastrój i przemianę materii. Dobrze jest więc jak najwcześniej zacząć wypracowywać właściwą technikę.

Najważniejsze, aby oddechy powinny być głębokie i miarowe. Wdech to napięcie mięśni, a wydech to ich rozluźnienie. Wdech przez nos, wydech ustami, dłuższy od wdechu, taki do samego końca. Powinien usuwać z płuc całe zużyte „powietrze”. Najlepiej, by panie nauczyły się oddychać przeponą, czyli tzw. torem brzusznym. O tym, czy się im udało będzie świadczyło uniesienie brzucha przy wdechu. Będzie on opadał wraz z wydychanym powietrzem.

Znaczna część kobiet wykorzystuje tylko tzw. tor piersiowy (przy wdechu unosi się klatka piersiowa), nie wykorzystując pełnej możliwości płuc. Jak najbardziej naukę właściwych technik można prowadzić w domu. Informacje na temat tego, jak oddychać, bez trudu, można znaleźć w Internecie. Jeżeli z jakiś względów nie uczęszczasz do szkoły rodzenia, pamiętaj że możesz ćwiczyć oddechy na każdy moment ciąży i porodu.

UWAGA!! Poza parciem! Tego robić nie wolno!!!

Decydując się na ćwiczenia, trzeba pamiętać, żeby robić to z umiarem i nie przedobrzyć. Powoli, spokojnie. Gdy w czasie ćwiczeń oddechowych nagle przed oczami zaczną latać mroczki, a w głowie będzie karuzela, to oznaka hiperwentylacji. Trzeba przerwać ćwiczenia. Gdy pojawi się zgaga lub mdłości to znak, że od posiłku minęła mniej niż godzina, czyli za mało. Praca nad właściwymi technikami oddychania ma być czasem relaksu i spokoju.

Zobacz także:
Jak wybrać najlepsze zajęcia dla dziecka? Jak wybrać najlepsze zajęcia dla dziecka?

▪ ▪ ▪

2892

09.04.2015

Zajęcia pozalekcyjne mogą rozwijać pasje i kreatywność dziecka. Zaszczepić w nim miłość do pewnej dziedziny nauki, sztuki lub sportu. Jak wybrać najodpowiedniejsze zajęcia, gdy oferta jest tak...

Wzmacniamy młodą mamę Wzmacniamy młodą mamę

▪ ▪ ▪

2452

07.07.2014

Każda młoda mama zasługuje na miano bohatera. Przez dziewięć miesięcy nosiła pod maluszka, potem przeszła przez ból porodu i mimo że sama chciałaby wziąć urlop i porządnie wypocząć, opiekuje...

Mutyzm – Moje dziecko nie mówi, co się dzieje? Mutyzm – Moje dziecko nie mówi, co się dzieje?

▪ ▪ ▪

2972

04.08.2015

Smoczek jest ważny dla dziecka. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i zaspokaja odruch ssania z którym rodzi się maluch. Jednak zbyt długie stosowania smoczka ma również negatywne skutki....

Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować

▪ ▪ ▪

2327

20.02.2016

Choroby w przedszkolu były, są i, niestety zawsze będą. Przedszkole to dużo emocji, nowi koledzy i... infekcje. Czy można się przygotować na to, że większość kolegów kicha i kaszle?

Dyscyplina czy bezstresowe wychowanie Dyscyplina czy bezstresowe wychowanie

▪ ▪ ▪

2492

04.06.2015

Co zrobić aby dziecko było grzeczne? Rodzice od lat zachodzą w głowę. Złoty środek nie istnieje, gdyż każdy ma własną metodę. Szczęśliwe dzieci to szczęśliwi rodzice.

Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity

▪ ▪ ▪

2419

02.11.2016

Farbowanie włosów w ciąży wzbudza sporo kontrowersji. Jedni uważają, że nie ma żadnego wpływu na rozwijający się płód, inni kategorycznie się mu przeciwstawiają. Jak jest faktycznie?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.