Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

9765

Dodano: 17.06.2014

Oddychanie podczas porodu c.d.

Oddychanie podczas porodu

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest umiejętność kontrolowanego oddechu podczas porodu. Czy wiesz, że wstrzymując oddech możesz zaszkodzić sobie lub dziecku... Czy wiesz, że jak wstrzymujesz oddech bardziej boli... Przygotuj się a będzie łatwiej.

By organizm samoistnie stosował opisywane na kursach techniki, potrzebny mu znacznie dłuższy trening. Ból, czasem strach nie zostawia w głowie miejsca na analizę, kiedy jaki oddech będzie właściwy. Nie trudno znaleźć relacje pań, które twierdzą, że nauki ze szkoły rodzenia dotyczące oddychania w ogóle im nie pomogły, bo oddychały po swojemu. Inne twierdzą, że były niepotrzebne, bo położna prowadziła je „za rękę” mówiąc, co, jak i w którym momencie robić. Jeszcze inne uważają, że i bez wiedzy teoretycznej poradziłby sobie bez problemu, bo poród to natura, instynkt i to one podpowiadają, co należy robić.

Ile porodów, kobiet, tyle opinii. Więc jaka jest prawda? To w końcu warto się tego uczyć, czy nie? Oczywiście, że warto i to nie wyłącznie ze względu na poród. Właściwy sposób oddychania ułatwi życie, tak samo ciężarnej, jak i każdej kobiecie czy mężczyźnie, w dowolnym wieku. Zapewni wystarczającą ilość tlenu, doda energii, animuszu, poprawi nastrój i przemianę materii. Dobrze jest więc jak najwcześniej zacząć wypracowywać właściwą technikę.

Najważniejsze, aby oddechy powinny być głębokie i miarowe. Wdech to napięcie mięśni, a wydech to ich rozluźnienie. Wdech przez nos, wydech ustami, dłuższy od wdechu, taki do samego końca. Powinien usuwać z płuc całe zużyte „powietrze”. Najlepiej, by panie nauczyły się oddychać przeponą, czyli tzw. torem brzusznym. O tym, czy się im udało będzie świadczyło uniesienie brzucha przy wdechu. Będzie on opadał wraz z wydychanym powietrzem.

Znaczna część kobiet wykorzystuje tylko tzw. tor piersiowy (przy wdechu unosi się klatka piersiowa), nie wykorzystując pełnej możliwości płuc. Jak najbardziej naukę właściwych technik można prowadzić w domu. Informacje na temat tego, jak oddychać, bez trudu, można znaleźć w Internecie. Jeżeli z jakiś względów nie uczęszczasz do szkoły rodzenia, pamiętaj że możesz ćwiczyć oddechy na każdy moment ciąży i porodu.

UWAGA!! Poza parciem! Tego robić nie wolno!!!

Decydując się na ćwiczenia, trzeba pamiętać, żeby robić to z umiarem i nie przedobrzyć. Powoli, spokojnie. Gdy w czasie ćwiczeń oddechowych nagle przed oczami zaczną latać mroczki, a w głowie będzie karuzela, to oznaka hiperwentylacji. Trzeba przerwać ćwiczenia. Gdy pojawi się zgaga lub mdłości to znak, że od posiłku minęła mniej niż godzina, czyli za mało. Praca nad właściwymi technikami oddychania ma być czasem relaksu i spokoju.

Zobacz także:
Zdrowe i pyszne drugie śniadanie Zdrowe i pyszne drugie śniadanie

▪ ▪ ▪

2680

07.09.2016

Co dać dziecku na drugie śniadanie do szkoły? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z typowym niejadkiem, a z każdym kolejnym dniem zaczyna nam...

Noszenie dziecka w chuście Noszenie dziecka w chuście

▪ ▪ ▪

2797

01.05.2015

To trend lansowany przez tzw. eko mamy. Jak każda moda ma zarówno entuzjastów, jak i krytyków. Szczególnie na początku wiązanie sprawia sporo problemów.

Doula – wymarzona towarzyszka kobiety rodzącej Doula – wymarzona towarzyszka kobiety rodzącej

▪ ▪ ▪

2526

07.07.2014

W Polsce samo określenie „doula” brzmi tajemniczo, nie mówiąc już o wiedzy na temat jej funkcji. Standardem na salach porodowych jest obecność położnych, lekarzy i bliskiej osoby towarzyszącej,...

Nawilżanie skóry dziecka - niezbędny krok w pielęgnacji malucha Nawilżanie skóry dziecka - niezbędny krok w pielęgnacji malucha

▪ ▪ ▪

1982

22.01.2018

Istnieje wiele teorii na temat nawilżania skóry dziecka. Niektórzy twierdzą, że nie należy tego robić codziennie inni wręcz odwrotnie, że od 2 do 4 razy na dobę. Czyją opinią powinni kierować...

Maluszki i ich rodzice polubili kaszki gryczane Nestlé Maluszki i ich rodzice polubili kaszki gryczane Nestlé

▪ ▪ ▪

1927

04.08.2017

Zakończyła się już akcja testowania kaszek gryczanych Nestlé. 94% mam**, które wypróbowały produkty ze swoimi pociechami, stwierdziło, że chętnie poda swojemu dziecku kaszkę gryczaną.

Twoje dziecko trenuje? Sprawdź, czy ruch to zawsze zdrowie Twoje dziecko trenuje? Sprawdź, czy ruch to zawsze zdrowie

▪ ▪ ▪

3280

16.10.2017

Aktywność fizyczna jest ważna zarówno w życiu dorosłych, jak i dzieci – wzmacnia mięśnie, pomaga w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, a nawet podnosi odporność. Do tego dla najmłodszych...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.