Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

5126

Dodano: 06.05.2016

Najpiękniejsze polskie bajki

Najpiękniejsze polskie bajki

Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa takie bajki jak „Szklana góra”, „Złota kaczka” czy „Żywa woda”. Powszechnie znane są także opowieści o bazyliszku, poznańskich koziołkach czy Smoku Wawelskim. Tak jak i inne narody, możemy pochwalić się pokaźnym zbiorem bajek, baśni i opowiadań, które w ciekawej oprawie przekazują kolejnym młodym pokoleniom stare, ludowe prawdy o życiu.

Przekaz tych bajek jest oczywisty: uczą one dzieci tego, co jest dobre, a co złe. Dzieci zarówno kiedyś, jak i dziś, oglądają je z zapartym tchem. Bajki obrazują różne legendy: o powstaniu lub początkach znanych miast lub miejsc w Polsce, a także o znanych postaciach czy wydarzeniach historycznych. W wersji baśniowej fakty są nieco uproszczone, ale to właśnie bajki pozwoliły na przetrwanie wielu historii, które potrafią zauroczyć nawet dziś.

I nie tracą na aktualności, bowiem prawda w nich zawarta jest uniwersalna. Wiele bajek ma podobny schemat, powielany w legendach znanych na całym świecie. Dziś bajki polskie można poznać dzięki książkom, niejednokrotnie bogato ilustrowanym, a także dzięki bajkom animowanym. Do świetnych produkcji należy serial animowany „Baśnie i bajki polskie”. Jeśli mowa już o produkcjach telewizyjnych, to warto też wspomnieć o kultowych bajkach – serialach, które były produkowane przez Telewizję Polską i przez wiele lat nadawane pod szyldem „Dobranocki”.

Do takich bajek należy oczywiście „Bolek i Lolek”, który był produkowany przez ponad 20 lat i do dziś zachwyca dzieci nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie (bajka doczekała się projekcji w wielu krajach świata). Do pełnych prostoty, ale bardzo ciekawych – zwłaszcza dla młodszych dzieci – bajek należy serial „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, dzięki któremu można było poznać nawyki różnych gatunków ptaków. Kolejną doskonała bajką był „Reksio”.

Ta prosta opowieść o przygodach sympatycznego czworonoga, który próbował swoich sił w wielu rolach i miał przy tym niesamowite przygody, pozwala dzieciom poznać świat. Jeśli już o tym mowa, to należy wspomnieć o „Dziwnych Przygodach Koziołka Matołka”, w których sympatyczny koziołek wędrował niestrudzenie po świecie. A dzięki niemu dzieci mogą ten świat oglądać, podobnie jak on, z nie stygnącym zaciekawieniem. Wiele polskich bajek opowiada o przyjaźni.

Do kultowych pozycji z tej kategorii należy „Miś Uszatek”. Nie można też nie wspomnieć o serialu „Zaczarowany ołówek”. To rewelacyjna opowieść o chłopcu, który dzięki swojemu magicznemu ołówkowi potrafi stworzyć wszystko! Wiele z tych bajek było prezentowanych we wspomnianej wcześniej „Dobranocce”, przemianowanej na „Wieczorynkę”.

   To codzienny blok bajek prezentowanych w Telewizji Polskiej w okolicach godziny 19:00. Długość programu był różny, od 5 do 60 minut. Na przestrzeni ponad 60 lat nadawania, zmieniały się także kanały, na których program był dostępny. Dziś jest to TVP ABC. W ramach „Wieczorynki” prezentowane były bajki nie tylko polskiej, ale także zagranicznych produkcji. Można śmiało uznać, że na tych bajkach wychowało się kilka pokoleń Polaków.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Bajecznie.eu  .

Bajecznie.eu

Zobacz także:
Moczenie nocne Moczenie nocne

▪ ▪ ▪

3044

16.04.2015

Droga do suchych nocy dziecka jest często bardzo długa. O ile w dzień korzystania z nocniczka możemy przypilnować, o tyle w nocy nietrudno jest o mokre „wpadki”. Gdzie jednak leży granica, kiedy...

Kto odpowiada za otyłóść wsród dzieci? Kto odpowiada za otyłóść wsród dzieci?

▪ ▪ ▪

2427

12.07.2016

Zaraz po złej diecie, drugą główną przyczyną nadwagi u najmłodszych jest brak aktywności fizycznej. Czy piękna pogoda za oknem i rozpoczynające się wakacje będą wystarczającą motywacją...

Dziecko a kontakty z nieznajomymi Dziecko a kontakty z nieznajomymi

▪ ▪ ▪

6073

20.10.2014

Historie, zasłyszane w środkach masowego przekazu, często zatrważają. Tak wiele niewinnych dzieci zostało skrzywdzonych, bo zaufały człowiekowi niebezpiecznemu. W ostatnich latach profilaktyka...

Jak nauczyć dziecko samodzielnej zabawy i zyskać chwilę czasu dla siebie? Jak nauczyć dziecko samodzielnej zabawy i zyskać chwilę czasu dla siebie?

▪ ▪ ▪

2039

21.05.2024

Bardzo często zdarza się, że rodzice obawiają się, że poprzez swoje zachowanie w jakiś sposób będą zaniedbywać dziecko. Jest to widoczne na przykład w kontekście samodzielnej zabawy malucha....

Maluch jak wykrochmalony Maluch jak wykrochmalony

▪ ▪ ▪

2824

04.08.2014

Popularne powiedzenie „skóra gładka jak pupa niemowlaka” można włożyć między bajki. Krostki, potówki, odparzenia, zaczerwienienia – to najczęstsi towarzysze maluszka. Jak sobie z nimi poradzić?...

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

▪ ▪ ▪

3674

27.04.2016

Na całym świecie nawet 20% dorosłych osób choruje na atopowe zapalenie skóry (AZS). Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia, jakie daje objawy i w jaki sposób je leczyć?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.