3573
Nauka przez zabawę – rozpoznawanie kształtów i kolorów

Wielu rodziców zastanawia się jak rozpocząć z dzieckiem naukę rozpoznawania kształtów i kolorów. Ten etap nauki jest najprostszy do zainicjowania ze względu na otaczające nas zewsząd kształty i kolory.
Naukę można rozpocząć poprzez pokazywanie i nazywanie przedmiotów o różnych kolorach a następnie zabawę w grupowanie ich konkretnymi kolorami. Ze względu na wspomniany już wcześniej zewsząd otaczający nas świat najlepiej jest bawić się z dziećmi w określanie kolorów rzeczy, które go otaczają – liści, nieba, samochodów i tym podobnych.
Warto pamiętać, że znajomość kolorów jest niezbędna w momencie, gdy dziecko opisuje chociażby przedmioty, jedzenie czy ubrania. Znając barwy nasza pociecha łatwiej wyrazi swoje potrzeby i lepiej opisze otaczającą ją rzeczywistość.
Tak samo jak w przypadku kolorów, naukę kształtów powinno zacząć się od tych najprostszych, z którymi dziecko spotyka się na co dzień, takich jak: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt czy gwiazda. Możemy je rysować, wyszukać w otoczeniu czy lepić z plasteliny. Jednym słowem: co nam tylko wpadnie do głowy.
Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, które uczą kształtów i kolorów oraz rozwijają sprawność rączek dziecka. Wymagają one od dziecka dopasowania przedmiotów w danym kształcie do odpowiedniego otworu. Przykładem takiej zabawki jest Sorter Kształtów z serii Bruin od Toys”R”Us. Takie zabawki są idealnym rozwiązaniem zarówno w domu, jak i w plenerze.
Najważniejsze jest, aby zapamiętać, że nauka ma być dla dziecka przede wszystkim zabawą. Jeśli dziecko znudzi lub straci zainteresowanie kolorami czy kształtami nie ma sensu zmuszać go do nauki. Wywołując na dziecku presję osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego, a w najgorszym przypadku zniechęcimy dziecko do dalszych prób i nauki.
Od kiedy można zacząć naukę kształtów i kolorów? Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej, jednak należy pamiętać, że poziom trudności zabawy powinien być dostosowany do predyspozycji naszego dziecka. Nie możemy dawać mu za trudnych zadań. Nie można również przesadzić w drugą stronę i dać dziecku zbyt łatwych zadań, wtedy zbyt szybko dziecko znudzi się nauka, a tu nie o to przecież chodzi.
Joanna Walczak

▪ ▪ ▪
2459
09.09.2015
Szkoła to nie tylko lekcje i prace domowe. To także koledzy i koleżanki, wspólne sprawy, pasje i potrzeby. Dlatego dla młodego ucznia niezwykle ważną sprawą jest kieszonkowe. Jeśli trafi na kartę...

▪ ▪ ▪
2940
27.05.2015
Poród oznacza stres dla wielu kobiet. Sytuacja wydaje się tym bardziej trudna, gdy termin rozwiązania nie jest znany. Stąd warto wiedzieć jak oszacować datę przyjścia malucha na świat.

▪ ▪ ▪
2198
20.12.2017
W trakcie świątecznych przygotowań czasami zastanawiamy się nad pewnymi odwiecznymi tradycjami lub podaniami, których pochodzenie i znaczenie nadal pozostaje dla nas nieznane. Czasami te nietypowe...

▪ ▪ ▪
1206
20.05.2022
Wioski dziecięce to miejsca przeznaczone dla dzieci w wieku od jednego do sześciu lat, zasadą która przyświeca organizacji jest filozofia Reggio Emilia. Organizacja prowadzi prywatne żłobki w Warszawie,...

▪ ▪ ▪
2836
26.10.2015
Słynna złota polska jesień jest piękną porą roku, zachęcającą do rodzinnych aktywności, długich spacerów, obserwacji zmieniającej się przyrody i łapania ostatnich promyków słońca, podczas...

▪ ▪ ▪
2813
24.04.2017
Jak powinno wyglądać odżywianie malucha w wieku przedszkolnym? Jeśli z jednej strony chcesz, aby dziecko jadło zdrowe produkty, a z drugiej, aby nie czuło się wykluczone z grupy rówieśników zajadających...