Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1790

Dodano: 12.04.2016

Nauka przez zabawę – rozpoznawanie kształtów i kolorów

Nauka przez zabawę – rozpoznawanie kształtów i kolorów

Wielu rodziców zastanawia się jak rozpocząć z dzieckiem naukę rozpoznawania kształtów i kolorów. Ten etap nauki jest najprostszy do zainicjowania ze względu na otaczające nas zewsząd kształty i kolory.

Naukę można rozpocząć poprzez pokazywanie i nazywanie przedmiotów o różnych kolorach a następnie zabawę w  grupowanie ich konkretnymi kolorami. Ze względu na wspomniany już wcześniej zewsząd otaczający nas świat najlepiej jest bawić się z dziećmi w określanie kolorów rzeczy, które go otaczają – liści, nieba, samochodów i tym podobnych.

Warto pamiętać, że znajomość kolorów jest niezbędna w momencie, gdy dziecko opisuje chociażby przedmioty, jedzenie czy ubrania. Znając barwy nasza pociecha łatwiej wyrazi swoje potrzeby i lepiej opisze otaczającą ją rzeczywistość.

Tak samo jak w przypadku kolorów, naukę kształtów powinno zacząć się od tych najprostszych, z którymi dziecko spotyka się na co dzień, takich jak: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt czy gwiazda. Możemy je rysować, wyszukać w otoczeniu czy lepić z plasteliny. Jednym słowem: co nam tylko wpadnie do głowy.

Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, które uczą kształtów i kolorów oraz rozwijają sprawność rączek dziecka. Wymagają one od dziecka dopasowania przedmiotów w danym kształcie do odpowiedniego otworu. Przykładem takiej zabawki jest Sorter Kształtów z serii Bruin od Toys”R”Us. Takie zabawki są idealnym rozwiązaniem zarówno w domu, jak i w plenerze.

Najważniejsze jest, aby zapamiętać, że nauka ma być dla dziecka przede wszystkim zabawą. Jeśli dziecko znudzi lub straci zainteresowanie kolorami czy kształtami nie ma sensu zmuszać go do nauki. Wywołując na dziecku presję osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego, a w najgorszym przypadku zniechęcimy dziecko do dalszych prób i nauki.

Od kiedy można zacząć naukę kształtów i kolorów? Najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej, jednak należy pamiętać, że poziom trudności zabawy powinien być dostosowany do predyspozycji naszego dziecka. Nie możemy dawać mu za trudnych zadań. Nie można również przesadzić w drugą stronę i dać dziecku zbyt łatwych zadań, wtedy zbyt szybko dziecko znudzi się nauka, a tu nie o to przecież chodzi.

Joanna Walczak

Zobacz także:
Niebezpieczna zabawa wśród nastolatków  - Seksting Niebezpieczna zabawa wśród nastolatków - Seksting

▪ ▪ ▪

2666

24.04.2015

Zdjęcia, filmy, grafiki, to świat komunikacji wśród młodzieży. Zamiast telefonu lub wiadomości coraz częściej otrzymujemy zdjęcie. Pokolenie obrazkowe chętnie zastępuje bezpośrednią komunikacje,...

Każdy dystans jest spoko z Visolvit Junior loko! Każdy dystans jest spoko z Visolvit Junior loko!

▪ ▪ ▪

1148

10.07.2016

Rodzinny wypad za miasto? Czemu nie! Lato to idealny czas by odpocząć na łonie natury. Pora odkurzyć mapę, wytyczyć szlak, zabrać odpowiedni ekwipunek i co najważniejsze…dobry humor! Jednak wbrew...

Mata edukacyjna inna niż wszystkie Mata edukacyjna inna niż wszystkie

▪ ▪ ▪

1422

17.10.2015

Choć o matach edukacyjnych dla niemowląt powiedziano i napisano już wiele, to jednak wciąż nie wiemy wszystkiego. Okazuje się bowiem, że ich rola w stymulowaniu rozwoju emocjonalnego, intelektualnego...

Cykl ZDROWIE: Lecznicze mikstury zalecane najmłodszym Cykl ZDROWIE: Lecznicze mikstury zalecane najmłodszym

▪ ▪ ▪

756

28.01.2017

W sklepach z ekologiczną żywnością, stoiskach warzywnych oraz w domowej spiżarni znaleźć można mnóstwo naturalnych antybiotyków, które warto wykorzystywać w codziennych kuracjach wzmacniających...

Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy? Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?

▪ ▪ ▪

1457

13.07.2016

Wymiana fotelika ma swoje proste wytyczne a często decyzje o zmianie opiekunowie podejmują bardzo pochopnie. Pamiętaj najważniejszą rzecz - fotelik to bezpieczeństwo Twojego dziecka!

Zadbaj o swoje zdrowie przed ciążą Zadbaj o swoje zdrowie przed ciążą

▪ ▪ ▪

1594

05.11.2014

Ciąża podobnie jak maraton – jest niezwykłym wysiłkiem dla każdej kobiety. 9 miesięcy wytężonej pracy za więcej niż jeden organizm. Większe zapotrzebowanie na kalorie, witaminy i minerały....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.