2407
Jaki prezent pod choinkę podarować dziecku?

Wraz z początkiem grudnia każdy rodzic zastanawia się, jaki prezent sprawić swojemu dziecku z okazji Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia. Najczęściej pociecha od dawna zna odpowiedź na to pytanie, jednak dziecięce marzenia konfrontowane są z domowym budżetem i zdrowym rozsądkiem opiekuna, który chciałby kupić edukacyjny, bezpieczny i trwały podarunek, niekoniecznie kierując się tegoroczną modą. Czy wymarzony upominek dla malucha oznacza to samo, co dla jego rodzica? Jakie prezenty gwiazdkowe są najlepsze dla najmłodszych domowników? Niezależnie od trendów panujących na rynku zabawek, istnieje kilka zasad, którymi warto kierować się podczas wyboru odpowiedniego produktu. Nie pomożemy Ci w znalezieniu idealnego upominku, ale sprawimy, że łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.
Ile dzieci, tyle świątecznych życzeń. Wbrew pozorom nie wszystkie pociechy w podobnym wieku pragną tego samego, ponieważ każdy maluch to indywidualista o wyjątkowej osobowości i zainteresowaniach, które nie zawsze podzielają jego rówieśnicy. Rodzic powinien uszanować pasje młodego odkrywcy i kupować prezenty zgodne z jego hobby. Dobrze dobrane zabawki wspomagają prawidłowy rozwój emocjonalny i motoryczny dziecka, a także są dostosowane do wieku i możliwości intelektualnych oraz fizycznych malca. Kluczem do sukcesu nie jest zatem podążanie za technologicznymi nowinkami na rynku produktów przeznaczonych dla dzieci, lecz znajomość psychiki malucha i tego, co w danej chwili go fascynuje. Co więc położyć pod choinką z nadzieją, że na twarzy pociechy pojawi się uśmiech?
Dzieci lubią namacalne prezenty, które nie zawsze mają praktyczny wymiar, lecz wiążą się z emocjami – niezależnie od tego, czy jest to gadżet z wizerunkiem postaci z ulubionej bajki, gra zręcznościowa czy pojazd nawiązujący do zawodu, który maluch chciałby wykonywać w przyszłości. Szczególnie kilkulatkowie chcą bawić się podarunkiem w momencie jego otrzymania. Bilety do Disneylandu, teatru, kina czy fantastyczną wycieczkę lub wymarzone zajęcia sportowe są zarezerwowane dla starszych dzieci w wieku szkolnym, gdyż pełnią funkcję obietnicy prezentu – czegoś, co wydarzy się w przyszłości, lecz na realizację tego upominku należy poczekać. Spersonalizowane vouchery to piękny podarunek, lecz zdecydowanie bardziej ucieszą one nastolatka, niż malca uczęszczającego do przedszkola.
Tradycyjny podział na prezenty dla dziewczynek i chłopców powoli odchodzi do lamusa. W wielu sklepach internetowych i stacjonarnych znikają sektory dzielące produkty ze względu na płeć potencjalnego użytkownika. Nie jest też prawdą, że dziewczynki pragną otrzymywać jedynie lalki i kucyki, a chłopcy zaś samochody i konsole do gier. Przyszłością są wielofunkcyjne zabawki pozwalające rozwijać kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, manualne talenty i zmysł techniczny. Ważna jest nie tylko wizualna atrakcyjność podarunku, ale i wysoka jakość wykonania. Nic tak nie rozczaruje dziecka jak odpadające elementy, wady produkcyjne czy łatwo przecierający się materiał. Nie zawsze warto jest kierować się zasadą, że wystarczy kupić modny przedmiot w promocyjnej cenie, gdyż za kilka miesięcy malec znudzi się tą formą zabawy. Ponadto artykuły kiepskiej jakości zagrażają bezpieczeństwu pociechy, dlatego decyduj się wyłącznie na produkty oznaczone symbolem CE, co jest sygnałem dla opiekuna, że taki wyrób spełnia unijne wymogi dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska. Zrezygnuj z zakupu zabawek zawierających małe elementy dzieciom w wieku poniżej trzech lat i wybieraj tylko godne zaufania sklepy, troszczące się o wysoką jakość asortymentu. Jeżeli masz wątpliwość, czy dany artykuł dedykowany jest danej grupie wiekowej – bez wahania zapytaj sprzedawcę. Doświadczony handlowiec doradzi Ci odpowiedni produkt, udzieli informacji na temat specyfikacji technicznej oraz pokrótce wyjaśni, w jaki sposób posługiwać się danym przedmiotem.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Justyna Mejna

▪ ▪ ▪
3233
09.10.2014
Specjaliści często używają określenia „dysleksja rozwojowa” w odniesieniu do trudności w czytaniu i pisaniu. Charakterystyczne jest to, że trudności dotyczą dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym....

▪ ▪ ▪
2385
21.08.2016
Dziecko wymaga stałej obecności obojga rodziców, budowania więzi i opieki. Często lekceważona jest rola ojca, co nie powinno mieć miejsca. Jest on potrzebny, by dzielić z maluchem jego codzienność....

▪ ▪ ▪
3215
10.12.2014
Bajki terapeutyczne mają cudowną moc – oswajają z trudnymi dla dziecka sytuacjami i pokazują jak można poradzić sobie w konkretnych sytuacjach.

▪ ▪ ▪
3449
22.02.2016
Ładny pokój dla dziecka to marzenie wielu przyszłych mam i tatusiów. Tymczasem okazuje się, że aranżacja pokoiku dziecięcego nie jest prostym zadaniem. Urządzając przestrzeń dla malucha, powinniśmy...

▪ ▪ ▪
2230
03.07.2017
Dzieci w wieku siedmiu lat znajdują się w intensywnej fazie rozwoju fizycznego. Dlatego nieodpowiednio dobrany plecak lub tornister mogą powodować dolegliwości bólowe, a w dłuższej perspektywie...

▪ ▪ ▪
2301
22.09.2016
Twoje dziecko ma problemy z nauką? Lekcje w szkole, dodatkowe zajęcia i zadania domowe nie pomagają mu w przyswajaniu wiedzy? Możesz postarać się mu pomóc.