Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2493

Dodano: 08.05.2015

Jak poprawić samoocenę dziecka c.d.

Jak poprawić samoocenę dziecka

Sposób w jaki dziecko myśli o sobie ma bardzo duże znaczenie w jego rozwoju, oraz rzutuje na jego przyszłość. Niska samoocena powoduje zamykanie się w sobie, większą podatność na ból emocjonalny oraz problemy w dorosłym życiu. Obecnie skromność (czy też zaniżanie swojej wartości) nie jest w cenie.

Okazuj wsparcie – wpieraj dziecko w jego drodze, musi wiedzieć że przy tobie zawsze jest bezpieczne, że jesteś jego „bezpieczną przystanią”.

Odpowiednie komplementy – nie wystarczy powiedzieć dziecku, że jest mądre, a ono odbierze to jako prawdę absolutną, tym bardziej mając niską ocenę (od razu wewnętrznie to zaneguje). Komplement musi być konkretny, nabiera wówczas innego wymiaru.

Uważnie słuchaj – dla dzieci to szczególnie ważne. Na postawie tego czy zostało przez Ciebie wysłuchane określa czy jest dla Ciebie ważne, czy jego słowami dla Ciebie wartość cokolwiek co mówiło. Traci poczucie tej wartości, gdy opowiada któryś raz tę samą historie a ty jej nie pamiętasz.

Akceptuj indywidualność dziecka – nie neguj tego, że twoje dziecko się wyróżnia, ma indywidualny styl ubierania lub interesuje się niezrozumiałym dla ciebie zagadnieniem.

Tworzenie okazji do odnoszenia sukcesów – organizujcie mały zabawy z wygraną, wyścigi na rowerach, bieg od placu do bloku, w którym pozwolicie dziecku wygrać. Takie małe zwycięstwa, chodź wydają się nieistotne mają ogromne znaczeni.

Dawajcie przykład – Jesteście idolami dla swojego dziecka, dlatego sami również musicie być pewni siebie. Gdy dziecko widzi postawę niepewna, brak wiary we własne możliwości i negowanie swojej osoby w was, odbiera to jako poprawny wzorzec.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Paulina Józefowicz

1 2
Zobacz także:
Dziecko z ADHD w środowisku szkolnym Dziecko z ADHD w środowisku szkolnym

▪ ▪ ▪

1502

10.10.2014

Dla ucznia z ADHD uczestniczenie w lekcjach jest bardzo dużym wyzwaniem. Nauczyciel wymaga zachowania ciszy, spokoju, uważnego słuchania poleceń. Dla nadruchliwego ucznia już samo siedzenie w bezruchu...

W trosce o zdrowe macierzyństwo W trosce o zdrowe macierzyństwo

▪ ▪ ▪

2130

06.01.2017

TRIMiD to JEDYNA seria suplementów diety przeznaczona dla kobiet w ciąży, której skład został opracowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka.

Herbatka TEEKANNE Cherry Berry Herbatka TEEKANNE Cherry Berry

▪ ▪ ▪

1350

15.10.2015

Smok Emil, smoczyca Safira i Mistrz Benio to bohaterowie bajki przygotowanej dla najmłodszych miłośników herbacianych smaków TEEKANNE. Opowieść do głośnego czytania stanowi uzupełnienie debiutującej...

Dzieci i pieniądze - jak nauczyć oszczędzania Dzieci i pieniądze - jak nauczyć oszczędzania

▪ ▪ ▪

1445

17.11.2014

Niedaleko pada jabłko od jabłoni… Nie potrafisz oszczędzać? - spróbuj nauczyć tego dziecko. Dziecko, obserwując rodziców, wynosi z domu wzorce. To również dotyczy oszczędzania. Nie trzeba...

Rowerowe podboje Rowerowe podboje

▪ ▪ ▪

1399

20.04.2015

Piękne pogoda, aż prosi o wyprowadzenie rowerów i krótką (albo i nie) przejażdżkę. Problem polega na tym, że nasza pociecha nie ma jeszcze dziesięciu lat. Jak zatem poradzić sobie z dylematem...

Koniec ze słodyczami Koniec ze słodyczami

▪ ▪ ▪

1447

01.08.2015

Cukry proste bywają zgubne dla naszego zdrowia. Uwielbiamy zajadać się słodkimi przekąskami często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie nam grożą. Zmiana diety i stylu życia okazują...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.