2583
Dziecięca rehabilitacja c.d.

Osiągnięcia, przypisywane określonym grupom wiekowym dzieci, są tylko ogólnymi wytycznymi. Gdyby każde dziecko spełniało określone normy, oznaczałoby, że rozwija się książkowo. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Zdarza się, że na danym etapie, z mniejszym lub z większym natężeniem, dziecko potrzebuje wsparcia. I wtedy wkracza rehabilitacja.
Kluczową rolę w rehabilitacji dziecka pełnią jego rodzice. Ćwiczenia nie mogą być wykonywane np. raz w tygodniu, ale kilka razy, a nawet codziennie. Rehabilitacja nie musi trwać długo, ważniejsza jest systematyczność. Ćwiczymy więc krótko, a często. Program zajęć zawsze musi być dostosowany do indywidualnych możliwości dziecka. Rehabilitacja dzieci powinna też być kompleksowa, inaczej holistyczna, czyli nie skupiamy się w niej tylko na niewielkim wycinku pracy. Działamy wielotorowo, nie koncentrujemy się jedynie na sferze mięśni, ale również na usprawnianiu mowy i zajęciach pielęgnacyjnych.
Choć wiadomość o konieczności rehabilitacji dziecka jest trudna dla rodziców, ważne jest szybkie opracowanie planu pracy. Odpowiednio wcześnie podejmowane ćwiczenia zapobiegają przede wszystkim utrwalaniu się nawyków i nieprawidłowych odruchów. Niekiedy, w przypadku rozległego schorzenia i rehabilitacji podejmowanej wielotorowo, rodzice wyjeżdżają z dzieckiem na turnusy rehabilitacyjne. Rehabilitacja dziecka musi zawsze odbywać się pod ścisłym nadzorem wykwalifikowanych rehabilitantów. Tylko wtedy mamy szansę na osiągnięcie najlepszych efektów. Dobry specjalista posiada nie tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale też potrafi i chce dotrzeć do dziecka, motywować je. Praca rehabilitanta musi być wzmacniana pracą rodziców, którzy po „przeszkoleniu” powtarzają ćwiczenia systematycznie, każdego dnia.
pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci

▪ ▪ ▪
3537
06.09.2015
Kiedy zacząć się martwić? Co jest normalne, a na co powinniśmy zwrócić uwagę? Skąd biorą się problemy z płodnością? Takie pytania zadają sobie pary, które starają się o dziecko.

▪ ▪ ▪
2704
26.12.2016
Badanie USG w ciąży to zawsze szczególny i wyjątkowy moment dla przyszłych rodziców. To, na którym po raz pierwszy można zobaczyć swoje maleństwo, jest niezapomnianą chwilą. Wtedy rodzice uświadamiają...

▪ ▪ ▪
2813
25.04.2015
Pierwsza komunia to duże wydarzenia dla dziecka. Niestety jej religijne znaczenie jest przyćmiewane przez prezenty i formę przyjęcia.

▪ ▪ ▪
2682
22.08.2015
Dziecięcy ból brzucha to nie tylko kolka. Warto wiedzieć, co dolega maluszkowi i jak mu pomóc. Czasem wystarczy zwykły masaż, innym razem jednak konieczna jest wizyta u lekarza.

▪ ▪ ▪
2947
07.07.2015
Odruchy u noworodka to wrodzone i automatyczne reakcje potrzebne dziecku po to, by przetrwać. Działanie to przebiega bez uświadomienia, ponieważ to nerwy pobudzają mięśnie przed powiadomieniem mózgu....

▪ ▪ ▪
3108
21.09.2015
Podobnie jak uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, drugoklasiści otrzymają podręczniki i ćwiczenia opłacone z budżetu państwa. Rodzice trzecioklasistów będą już musieli zapłacić za...