Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1405

Dodano: 27.08.2015

Dziecięca rehabilitacja c.d.

Dziecięca rehabilitacja

Osiągnięcia, przypisywane określonym grupom wiekowym dzieci, są tylko ogólnymi wytycznymi. Gdyby każde dziecko spełniało określone normy, oznaczałoby, że rozwija się książkowo. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Zdarza się, że na danym etapie, z mniejszym lub z większym natężeniem, dziecko potrzebuje wsparcia. I wtedy wkracza rehabilitacja.

Kluczową rolę w rehabilitacji dziecka pełnią jego rodzice. Ćwiczenia nie mogą być wykonywane np. raz w tygodniu, ale kilka razy, a nawet codziennie. Rehabilitacja nie musi trwać długo, ważniejsza jest systematyczność. Ćwiczymy więc krótko, a często. Program zajęć zawsze musi być dostosowany do indywidualnych możliwości dziecka. Rehabilitacja dzieci powinna też być kompleksowa, inaczej holistyczna, czyli nie skupiamy się w niej tylko na niewielkim wycinku pracy. Działamy wielotorowo, nie koncentrujemy się jedynie na sferze mięśni, ale również na usprawnianiu mowy i zajęciach pielęgnacyjnych.

Choć wiadomość o konieczności rehabilitacji dziecka jest trudna dla rodziców, ważne jest szybkie opracowanie planu pracy. Odpowiednio wcześnie podejmowane ćwiczenia zapobiegają przede wszystkim utrwalaniu się nawyków i nieprawidłowych odruchów. Niekiedy, w przypadku rozległego schorzenia i rehabilitacji podejmowanej wielotorowo, rodzice wyjeżdżają z dzieckiem na turnusy rehabilitacyjne. Rehabilitacja dziecka musi zawsze odbywać się pod ścisłym nadzorem wykwalifikowanych rehabilitantów. Tylko wtedy mamy szansę na osiągnięcie najlepszych efektów. Dobry specjalista posiada nie tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale też potrafi i chce dotrzeć do dziecka, motywować je. Praca rehabilitanta musi być wzmacniana pracą rodziców, którzy po „przeszkoleniu” powtarzają ćwiczenia systematycznie, każdego dnia.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci

1 2
Zobacz także:
Zabawa Halloween dla dzieci Zabawa Halloween dla dzieci

▪ ▪ ▪

1192

12.11.2016

Halloween. Pogańskie święto, wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, a od pewnego czasu, także hucznie obchodzone w naszym kraju. Mimo, że ze względów religijnych budzi liczne kontrowersje, wiele...

,,Pie Face” do kupienia w Toys”R”Us z wyjątkową promocją ,,Pie Face” do kupienia w Toys”R”Us z wyjątkową promocją

▪ ▪ ▪

1717

10.03.2016

Gra ,,Pie Face” jest hitem sprzedażowym, który z miejsca zaskarbił sobie uznanie całych rodzin. Najbliższy czas jest idealny na wypróbowanie tej rozrywki na własnej skórze, ponieważ firma Toys”R”Us...

Wracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka Wracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka

▪ ▪ ▪

1491

05.01.2016

Wraz z nadejściem nowego roku powracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka. Od 1 stycznia 2016 roku staną się dokumentem wypełnianym przez lekarza podczas każdej konsultacji medycznej.

Jak pozbyć się rozstępów? Jak pozbyć się rozstępów?

▪ ▪ ▪

1475

08.08.2015

Rozstępy to koszmar wielu kobiet. Często powstają niezauważone, przez co trudno jest z nimi walczyć.

Cykl EDUKACJA: Kalendarium egzaminów maturalnych Cykl EDUKACJA: Kalendarium egzaminów maturalnych

▪ ▪ ▪

1302

03.10.2015

Twoja pociecha przystępuje w 2016 roku do egzaminu dojrzałości? Już dziś zapoznaj się z harmonogramem matur i poznaj pozostałe ważne daty związane z ukończeniem szkoły średniej.

Wypadanie włosów - wywiad z trychologiem. Wypadanie włosów - wywiad z trychologiem.

▪ ▪ ▪

887

17.06.2017

Cierpisz z powodu wypadania włosów? Zła dieta, stres i zmęczenie to główne czynniki wpływające na ich kondycję. Jednak sami często nie jesteśmy w stanie sobie pomóc, a jedynym ratunkiem może...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.