2491
Czy telefon komórkowy naprawdę zapewnia dziecku bezpieczeństwo?

Aż 83%* polskich 10-latków posiada telefon komórkowy. Wysuwa to nasz kraj na prowadzenie pod kątem liczby dzieci korzystających z telefonów komórkowych na co dzień. Wyprzedzamy m.in. Niemcy, Wielką Brytanię czy USA. Powodem takiego stanu rzeczy jest troska rodziców o swoje dzieci. Czy to jednak wystarcza?
Komórka = bezpieczeństwo?
Wśród najczęstszych powodów, dla których rodzice decydują się na zakup telefonu dla swojego dziecka, jest chęć zapewnienia mu bezpieczeństwa w tych momentach, w których przebywa ono poza domem: w drodze do i ze szkoły, na zajęcia pozalekcyjne, podczas spotkań z przyjaciółmi. Rodzice liczą na to, że w momencie zagrożenia – dziecko wykona do nich telefon. Niestety może się zdarzyć, że w przypadku stresującej i niespodziewanej sytuacji, dziecko w swoich działaniach nie będzie kierować się logiką, ale impulsem do ucieczki i zwyczajnie nie pomyśli o wybieraniu numeru. W takich momentach przyda się aplikacja, która pozwoli dziecku w prosty sposób nadać sygnał o pomoc, a rodzicowi – sprawdzić aktualne położenie pociechy. Przykładem takiego rozwiązania jest bezpłatna aplikacja Kid Tracker, która z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością wśród rodziców.
Porwanie jest proste
Czy aplikacja zainstalowana w telefonie malucha dziecka jest mu naprawdę potrzebna? Lepiej, żeby żaden rodzic nigdy nie musiał się o tym przekonać. Joey Saladas, znany youtuber, przeprowadził eksperyment, w którym udowodnił, że uprowadzenie dziecka to przysłowiowa bułka z masłem. Wraz z małym pieskiem podchodził do maluchów na placu zabaw, namawiał je do głaskania czworonoga, a następnie zapraszał do pobliskiego samochodu, w celu zobaczenia większej ilości słodkich pupili. W efekcie żadne dziecko nie odmówiło, mimo że matki były przekonane, iż maluch z pewnością nigdzie nie pójdzie z obcym mężczyzną.
Sytuacja, w której dziecko zostaje uprowadzone, jest więc bardzo realna – nieważne, czy to centrum handlowe, plac zabaw czy droga do domu. Wówczas niezastąpiona może okazać się aplikacja zainstalowana na telefonie dziecka. Ważne jest, aby rodzice zwrócili uwagę na funkcje aplikacji dostępnych na rynku: czy dziecko może wysłać alert do rodzica w momencie zagrożenia? Czy rodzic zaniepokojony brakiem kontaktu, może sprawdzić aktualną lokalizację swojej pociechy? Czy dziecko ma możliwość skorzystania z pomocy w przypadku gdy się zgubi? Czy rodzic ma dostęp do historii lub monitoringu lokalizacji mimo wyłączenia aplikacji przez dziecko? Czy jest możliwość ustawienia stref z powiadomieniem o ich opuszczeniu?

▪ ▪ ▪
3658
10.04.2016
Niezależnie od wieku malucha – nie można zmuszać swojej pociechy do jedzenia. Odmowa spożywania pokarmu zawsze ma swoje podłoże, zaś chwilowy brak apetytu u malca nie powinien martwić rodziców.

▪ ▪ ▪
2002
14.11.2017
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało raport na temat imion nadawanych w pierwszym półroczu 2017 roku. Z opublikowanych danych wynika, że Polacy co raz chętniej wracają do starych, tradycyjnych imion.

▪ ▪ ▪
2505
11.06.2015
Śniadanie to podstawowy posiłek dnia, daje dziecku energię potrzebną do odkrywania świata. Nie jest to tajemnicą dla żadnego rodzica. Niestety dzieci niekoniecznie chcą jeść śniadania. Jak temu...

▪ ▪ ▪
3885
21.10.2016
Jutrzejszej nocy pociąg do Hogwartu odjedzie już po raz ósmy! W piątkowy wieczór odbędzie się premiera najbardziej magicznej książki tego roku - „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Na co...

▪ ▪ ▪
11853
13.07.2014
Ospa wietrzna u dzieci zwykle ma łagodny przebieg. Najczęściej chorują przedszkolaki. Jak wygląda wysypka przy wietrznej ospie? Czy można dziecko zaszczepić przeciwko ospie wietrznej? Objawy i leczenie...

▪ ▪ ▪
3385
10.10.2014
Dla ucznia z ADHD uczestniczenie w lekcjach jest bardzo dużym wyzwaniem. Nauczyciel wymaga zachowania ciszy, spokoju, uważnego słuchania poleceń. Dla nadruchliwego ucznia już samo siedzenie w bezruchu...