Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2273

Dodano: 26.01.2017

Cykl ZDROWIE – Jak poprawić samopoczucie zestresowanego dziecka?

Cykl ZDROWIE – Jak poprawić samopoczucie zestresowanego dziecka?

Dzieci żyją dziś w zawrotnym tempie, co powoduje, że codzienny rytm funkcjonowania organizmu jest zakłócany przez zbyt wczesne lub zbyt późne wstawanie, naukę w porach dnia przeznaczonych na wypoczynek, nadmiar obowiązków, ciągły stres oraz nieregularne i w pośpiechu zjadane posiłki. Często objawia się to większą podatnością na przeziębienia oraz problemami z odżywianiem. Inne negatywne skutki takiego stylu życia to nerwowość, nadpobudliwość lub towarzyszące dziecku uczucie przygnębienia. Jak pomóc uczniowi w opanowaniu negatywnych emocji bez stosowania terapii farmakologicznej?

Nadpobudliwość dziecięca to coraz powszechniejsza dolegliwość, która często jest wynikiem nadmiernego obciążenia obowiązkami szkolnymi lub pozaszkolnymi. Ambitne pociechy bardzo przeżywają wszelkie niepowodzenia, zwłaszcza gdy dobrych wyników oczekują rodzice, z których opinią liczą się uczniowie. Funkcjonowanie pod presją skutkuje zaburzeniami snu i łaknienia, częstymi bólami brzucha i głowy, spadkiem aktywności lub wręcz przeciwnie – nadpobudliwością i problemami z koncentracją. Plan przywracania psychicznej równowagi dziecka powinien obejmować relaksacyjne kąpiele, picie regenerujących napojów, zabawy w towarzystwie najbliższych, spacery, przebywanie w otoczeniu zwierząt i samodzielną pracę pociechy przy dużej wyrozumiałości rodziców.

Ziołowe kąpiele wyciszają i pozwalają zasypiać dzieciom, które żyją w ciągłym stresie. Naturaliści i zwolennicy aromaterapii zalecają w szczególności dolewanie do wanny wypełnionej ciepłą wodą odrobiny naparu z dziurawca lub waleriany. Po kąpieli, tuż przed snem, można podać malcowi filiżankę ziołowej herbaty – najefektywniejszy będzie odwar z melisy lub rumianku. Raz w tygodniu warto zaserwować podopiecznemu dodatek do jedzenia, który poprawia krążenie – na tym polu bezkonkurencyjny jest rozmaryn lub suszony morszczyn pęcherzykowaty. Już trzyletnim dzieciom cierpiącym z powodu nerwicy podaje się ziołowe mieszanki zawierające melisę, dziurawiec, kwiaty głogu i lipy oraz sproszkowane liście mięty pieprzowej. Maluchy mogą pić ziołowe napary pomiędzy posiłkami, o ile ilość prozdrowotnej substancji dostosuje się do wieku pociechy. Smak odwaru można urozmaicić łyżką miodu lipowego lub wielokwiatowego.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Justyna Mejna

Zobacz także:
Gry planszowe - czy dzieci chcą się w nie bawić? Gry planszowe - czy dzieci chcą się w nie bawić?

▪ ▪ ▪

3054

19.02.2015

Gry planszowe przeżywały swoje najlepsze czasy na chwilę przed wprowadzeniem komputerów do każdego domu oraz konsol typu XBOX czy PS. Czy to jednak oznacza, że wszystkie pionki, plansze i kości...

Urlop wychowawczy Urlop wychowawczy

▪ ▪ ▪

2705

25.05.2015

Każde chwile spędzone z maleństwem są cenne. Dlatego dziś podpowiadamy, jak można przedłużyć ten czas.

Pościel do Przedszkola: Jak Wybrać Najlepszą dla Twojego Dziecka? Pościel do Przedszkola: Jak Wybrać Najlepszą dla Twojego Dziecka?

▪ ▪ ▪

1586

16.07.2024

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważny jest dobry sen dla Twojego malucha? Szczególnie w przedszkolu, gdzie dzieci spędzają sporo czasu?

Depresja u dzieci i nastolatków Depresja u dzieci i nastolatków

▪ ▪ ▪

3083

11.07.2015

Depresja nie kojarz nam się z zagrożeniem obejmującym dzieci i młodzież. Jednak pomimo często widoku uśmiechniętych buzi na depresje choruje coraz więcej nastolatków. Nieleczona może mieć tragiczne...

Urządzamy pokoik dla dziecka Urządzamy pokoik dla dziecka

▪ ▪ ▪

2640

26.01.2015

Wybór dekoracji do pokoju dziecięcego powinien być przemyślany. Nie od dziś przecież wiadomo, że to, czym na co dzień otaczamy dziecko, wpływa na jego rozwój.

Jedzenie może być dobrą zabawą! Jedzenie może być dobrą zabawą!

▪ ▪ ▪

2162

08.11.2016

Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice uciekają się do różnych sposobów, które zachęcą je do skończenia obiadu. A może by tak zamienić kuchnię w plac zabaw?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.