2613
Chcesz zastosować karę wobec dziecka? – zrób to mądrze

Najłatwiej jest zabraniać, celować w rzeczy, które dziecko lubi: Nie obejrzysz bajki, nie pójdziesz na rower, nie dostaniesz podwieczorku, nie kupię ci loda, itd., itp. W chwilach wzburzenia, gdy dziecko jest szczególnie niegrzeczne, repertuar kar zdaje się nie mieć końca. Zwłaszcza, gdy zauważymy, że jedna kara nie działa. Jeśli więc karać, to karać mądrze, ale jak?
Aby osiągnąć skutek
Zacznijmy od tego, że w ogóle nie powinniśmy mówić o karze, a raczej o konsekwencji. Kara czy też konsekwencja powinna była skuteczna. Wtedy jest ona środkiem wychowawczym. Ważna jest nie tyle sama kara, ale okoliczności, w jakich jest wprowadzona, m.in. wiek dziecka, jego wrażliwość, stopień przewinienia, powtarzalność zachowania.
Musimy zwróci uwagę na wiele aspektów:
- Upewnij się, że dziecko wie, za co i dlaczego zostaje ukarane.
- Gdy opadną emocje, porozmawiaj z dzieckiem. Pomóż mu zrozumieć, co zaszło.
- Nie bij, nie stosuj klapsów. To nie jest środek wychowawczy, a przejaw twojej słabości!
- W swoim działaniu skup się przede wszystkim na docenianiu i nagradzaniu zachowań pozytywnych.
- Konsekwencję zastosuj od razu, bezpośrednio po wystąpieniu zachowania negatywnego. Nie odwlekaj w czasie. Za bardzo odłożona nie spełni żadnej funkcji wychowawczej. Poza tym dziecko zwyczajnie nie będzie pamiętało, co przeskrobało. Wyjątkiem odwleczenia natychmiastowego wymierzania kary jest twoja wściekłość. Daj sobie kilka minut na ochłonięcie, pooddychaj głęboko, policz do 10. Silne wzburzenie sprzyja podejmowaniu błędnych decyzji i niemądremu karaniu.
- Kara musi być dostosowana do wieku. Miesięczny szlaban na oglądanie bajek nie ma sensu. Dla małych dzieci wystarczającą konsekwencją jest nieoglądanie dobranocki w dniu, w którym doszło do przewinienia. Nowy dzień maluch zaczyna z czystą kartą.
- Nie karz obowiązkami domowymi – dziecko zniechęci się do ich wypełniania.
- Staraj się być konsekwentny – jeśli określone zachowanie skutkuje określoną karą, dopilnuj tego następnym razem. Bycie konsekwentnym pomaga dziecku w rozumieniu, co wolno, a czego nie.
- Bądź konsekwentny również w swoim zachowaniu. Niedopuszczalne jest upominanie dziecka za coś, co obserwuje u bliskich osób.
- W miarę możliwości stosuj kary naturalne, czyli takie, które naprawiają wyrządzone szkody (np. dziecko uderzyło kolegę, więc przeprasza go).
- Okaż dziecku czułość, gdy poniesie karę. Zapewnij o swojej miłości, podkreśl, że zawsze kochasz, bez względu na okoliczności. "
pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

▪ ▪ ▪
4629
29.02.2016
Dziecko wierci Ci przysłowiową dziurę w brzuchu, bo bardzo chce mieć zwierzątko? Z jednej strony chciałabyś mu nieba przychylić, jednak wiesz jakie macie warunki mieszkaniowe i że niekoniecznie...

▪ ▪ ▪
1814
22.01.2018
Dwutygodniowa przerwa w okresie zimowym to dla dzieci wyczekiwany odpoczynek od obowiązków szkolnych, sprawdzianów, zadań domowych. Błogie lenistwo, więcej swobody sprawia jednak, że „nudzi mi...

▪ ▪ ▪
4524
24.04.2015
Zdjęcia, filmy, grafiki, to świat komunikacji wśród młodzieży. Zamiast telefonu lub wiadomości coraz częściej otrzymujemy zdjęcie. Pokolenie obrazkowe chętnie zastępuje bezpośrednią komunikacje,...

▪ ▪ ▪
5500
18.12.2015
Zabawa to jedna z form aktywności, w której każde dziecko chętnie uczestniczy. Dzięki niej maluchy poznają otaczający je świat, uczą się współdziałać w grupie i nawiązują kontakty rówieśnicze....

▪ ▪ ▪
2808
28.08.2015
Coraz więcej małych dzieci nosi okulary. Zdarza się, że już nawet niemowlaki dołączają do grona okularników. Można ich spotkać niemalże wszędzie – na spacerach, w żłobkach i w przedszkolach.

▪ ▪ ▪
2604
16.08.2015
Sen to bardzo ważny element rozwoju dziecka. Podczas snu mózg się regeneruje na poziomie komórkowym(faza NREM) oraz porządkuje i układa zdobyte informacje (faza REM). Sen wpływa zatem na kondycje...