Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1245

Dodano: 07.11.2015

Chcesz zastosować karę wobec dziecka? – zrób to mądrze

Chcesz zastosować karę wobec dziecka? – zrób to mądrze

Najłatwiej jest zabraniać, celować w rzeczy, które dziecko lubi: Nie obejrzysz bajki, nie pójdziesz na rower, nie dostaniesz podwieczorku, nie kupię ci loda, itd., itp. W chwilach wzburzenia, gdy dziecko jest szczególnie niegrzeczne, repertuar kar zdaje się nie mieć końca. Zwłaszcza, gdy zauważymy, że jedna kara nie działa. Jeśli więc karać, to karać mądrze, ale jak?

Aby osiągnąć skutek

Zacznijmy od tego, że w ogóle nie powinniśmy mówić o karze, a raczej o konsekwencji. Kara czy też konsekwencja powinna była skuteczna. Wtedy jest ona środkiem wychowawczym. Ważna jest nie tyle sama kara, ale okoliczności, w jakich jest wprowadzona, m.in. wiek dziecka, jego wrażliwość, stopień przewinienia, powtarzalność zachowania.

Musimy zwróci uwagę na wiele aspektów:

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

Zobacz także:
Wino na prezent Wino na prezent

▪ ▪ ▪

1945

01.07.2015

Idąc na przyjęcie często zastanawiamy się, jaki prezent wybrać? Kobiety często otrzymują kwiaty i biżuterię, dla mężczyzn w zdecydowanej większości stawiamy na alkohol. Okazuje się jednak,...

Jak rozwijać wrażliwość artystyczną u dzieci? Jak rozwijać wrażliwość artystyczną u dzieci?

▪ ▪ ▪

952

12.05.2017

Rozwijanie zainteresowań i umiejętności dzieci sprzyja rozwojowi ich osobowości. Twórcze działania najmłodszych to również efektywne sposoby na zwiększenie wrażliwości artystycznej dziecka....

Czy kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka? Czy kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?

▪ ▪ ▪

1003

23.08.2016

Istnieje kilka stereotypów związanych z kolejnością narodzin dziecka. Mówi się, że to, kiedy przyszło na świat, ma istotny wpływ na jego charakter i rozwój. Czy jest to prawda?

Pobujaj mnie mamo! Pobujaj mnie mamo!

▪ ▪ ▪

1268

20.06.2015

Na pewno pierwszy raz gdy zaczęliście kołysać dziecko nie zastanawialiście się nad skutkami takiego działania. Niestety, gdy zaczęliście o tym rozmawiać lub sprawdzać opinie innych rodziców...

Problemy z zajściem w ciążę Problemy z zajściem w ciążę

▪ ▪ ▪

1571

06.09.2015

Kiedy zacząć się martwić? Co jest normalne, a na co powinniśmy zwrócić uwagę? Skąd biorą się problemy z płodnością? Takie pytania zadają sobie pary, które starają się o dziecko.

Paracetamol w ciąży Paracetamol w ciąży

▪ ▪ ▪

1330

30.10.2016

Przez długi czas paracetamol uważany był za bezpieczny. Dopiero od niedawna słyszy się o negatywnych skutkach ubocznych przyjmowania go w czasie ciąży. Jak jest naprawdę?

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.