Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

685

Dodano: 26.06.2023

Zabawa na świeżym powietrzu: dlaczego plac zabaw jest tak ważny dla rozwoju dziecka?

Zabawa na świeżym powietrzu: dlaczego plac zabaw jest tak ważny dla rozwoju dziecka?

Chyba każdy z nas pamięta beztroskie zabawy na placu zabaw, dla wielu to jedne z najwyraźniejszych wspomnień z dzieciństwa. Zwykle jednak nie uświadamiamy sobie, jak dużą rolę to miejsce odegrało w naszym rozwoju. Przeczytaj, w jaki sposób urządzenia na plac zabaw mogą oddziaływać na kształtowanie się różnych umiejętności, sprawności czy postaw społecznych najmłodszych.

Rola zabawy w życiu człowieka a urządzenia na plac zabaw

Większość z nas kojarzy zabawę wyłącznie z rozrywką, ale nie jest to jedyny jej aspekt. W rozwoju dzieci, szczególnie tych młodszych odgrywa ona ogromną rolę, wpływając na różnorodne obszary ich życia. Poprzez zabawę dziecko się uczy - i nie chodzi tu jedynie o zabawki stricte edukacyjne.

Tak naprawdę każdy rodzaj zabawy umożliwia maluchom poznawanie samych siebie oraz świata, zarówno w jego aspekcie fizycznym (podstawowe prawa przyrody i różne elementy otoczenia, których można doświadczyć za pomocą zmysłów), jak i mniej namacalnym (zabawa w gronie rówieśników to jedna z pierwszych lekcji życia w społeczeństwie). Wyposażenie placu zabaw powinno być na tyle różnorodne, aby dzieci mogły się rozwijać na wiele sposobów.

Urządzenia na plac zabaw – wpływ na najmłodsze dzieci

To, jakie urządzenia na plac zabaw będą najlepsze, zależy przede wszystkim od jego grupy docelowej. Nieco inne zabawki polecane są dla maluchów niż dla dzieci w wieku szkolnym. Myśląc o placu zabaw dla przedszkola czy żłobka, powinniśmy postawić przede wszystkim na elementy, które pozwolą malcom poznawać możliwości i ograniczenia własnego ciała, a także otaczający je świat.

Wyposażenie placu zabaw, które oddziałuje na różne zmysły

U tak małych dzieci niezwykle istotne jest pobudzanie różnych zmysłów. Standardowe wyposażenie placu zabaw oddziałuje przede wszystkim na wzrok i dotyk, natomiast nowoczesne obiekty uwzględniają ponadto różnego rodzaju urządzenia dźwiękowe.

Przeważnie imitują one prawdziwe instrumenty muzyczne, takie jak bębny, dzwony czy ksylofony, ale mogą też mieć postać paneli wygrywających różne melodyjki po naciśnięciu klawisza. Dzięki nim dzieci uczą się rozumieć świat dźwięków, rozwijają słuch muzyczny i poznają podstawowe zasady komponowania utworów. 

Szczególnie polecane urządzenia na plac zabaw dla najmłodszych to także ścieżki sensoryczne. Zastosowane w nich tworzywa o różnych fakturach i właściwościach umożliwiają zaangażowanie wielu zmysłów naraz oraz uwrażliwiają maluchy na obecne wokół nas zróżnicowanie przestrzeni.

Wyposażenie placu zabaw kształtujące zdolności umysłowe

Jeśli chodzi o urządzenia na plac zabaw dla przedszkolaków, dużą rolę przypisuje się panelom edukacyjnym, często wchodzącym w skład większych zestawów zabawowych. Są to różnego rodzaju elementy do przesuwania czy układania, liczydła albo tablice, po których można mazać kredą - dzieci w tym wieku jeszcze nie umieją pisać, ale chętnie wykorzystają je do rysowania.

Urządzenia na plac zabaw a wyobraźnia maluchów

Urządzenia na plac zabaw dla młodszych dzieci powinny działać stymulująco na ich wyobraźnię, stąd barwne i oddane najdrobniejszych detalach pojazdy, domki czy bujaki-zwierzątka. Nie bez przyczyny ich projektanci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej oryginalnych i kreatywnych form. Pojedyncze zestawy w kształcie statków czy zamków to już niemal klasyk, coraz częściej inwestorzy stawiają na całe tematyczne place zabaw, stanowiące prawdziwe dziecięce królestwa.

Jak wyposażenie placu zabaw wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny?

Oczywiście, podstawą zabawy na placu zabaw jest ruch. Najmłodsze dzieci nie będą mogły korzystać z bardziej zaawansowanych zestawów, które wymagają większej sprawności fizycznej lub po prostu są dla nich zbyt wysokie, jednak także w ich przypadku niezbędna jest obecność urządzeń rozwijających koordynację ruchową.

Pamiętajmy, że maluch dopiero poznaje własne ciało, uczy się, jakie są jego możliwości i nie ma jeszcze w pełni ukształtowanego zmysłu równowagi. W związku z tym zaleca się, by wyposażenie placu zabaw dla najmłodszych montować na nawierzchni bezpiecznej amortyzującej ewentualne upadki.

W rozwoju motoryki dużej i małej oraz propriocepcji szczególnie pomocne będą bujaki, karuzele czy trampoliny. Zjeżdżalnie wspaniale sprawdzą się w nauce balansowania własnym ciałem, a piaskownice to prawdziwe pole do kształtowania wyobraźni przestrzennej. Z kolei huśtawki to klasyczne urządzenia na plac zabaw, które pomagają się wyciszyć i zrelaksować. Działają kojąco na układ nerwowy oraz poprawiają koncentrację. 

Urządzenia na plac zabaw dla młodszych i starszych dzieci - podobieństwa i różnice

Dzieci w wieku szkolnym także potrzebują stymulacji. Ich rozwój umysłowy mogą pobudzać panele dydaktyczne, ale już bardziej zaawansowane niż te przeznaczone dla przedszkolaków. Muszą stanowić dla nich jakieś wyzwanie, wskazane są więc różnego rodzaju zagadki matematyczne, przyrodnicze czy językowe, a także gry i zabawy kształtujące pamięć czy zdolność logicznego myślenia. 

Niezwykle istotne jest, żeby dzieci w tym wieku miały odpowiednio dużo ruchu. We współczesnym świecie, gdzie większą część dnia spędzają w szkole na siedząco, a czas wolny przeważnie nad grą komputerową, wyposażenie placu zabaw musi być naprawdę atrakcyjne, by móc konkurować o ich uwagę.

Ścieżki zdrowia, zestawy sprawnościowe, tory przeszkód, linaria, ścianki wspinaczkowe (a w przypadku starszych dzieci nawet zestawy do street workout czy siłownie zewnętrzne) to znakomity sposób na rozwinięcie sprawności fizycznej.

Takie urządzenia na plac zabaw umożliwiają trening siły mięśniowej, zwinności, szybkości czy koordynacji ruchowej. Co więcej, dzieciaki mogą rywalizować na tym polu z rówieśnikami, co stanowi doskonałą motywację do doskonalenia się, a jednocześnie sprzyja zacieśnianiu się więzi społecznych. 

Wyposażenie placu zabaw - aspekt społeczny

Gdy wracamy pamięcią do chwil spędzonych na placu zabaw, przypominamy sobie również ludzi, którzy nas wtedy otaczali. Z niektórymi z nich być może do dziś mamy kontakt - w końcu przyjaźnie na całe życie nieraz rodziły się w piaskownicy! Nawiązywanie nowych relacji społecznych i kształtowanie istniejących to kolejna ważna funkcja, jaką powinny pełnić urządzenia na plac zabaw.

Wiele z nich jest zaprojektowanych w taki sposób, aby umacniać w użytkownikach postawy współpracy bądź rywalizacji. Korzystanie z nich uczy ponadto cierpliwości - przecież niejednokrotnie do jednej zabawki ustawia się cała kolejka chętnych. Tak samo jest w życiu - nie zawsze od razu dostajemy to, czego chcemy, tylko musimy na to poczekać. Dzieci od najmłodszych lat powinny nabierać tej świadomości.

Nieuchronnie na placu zabaw rodzą się różnego rodzaju konflikty. Nawet jeśli chodzi o sprawy zupełnie błahe, takie jak zburzenie czyjegoś zamku z piasku, to i tak jest to dla maluchów cenna lekcja radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Przy takich okazjach uczmy dzieciaki rozwiązywania problemów w sposób konstruktywny i pozbawiony agresji. 

Podsumowanie

Wyposażenie placu zabaw wpływa na rozwój dzieci na wiele różnych sposobów, dlatego powinno być dobierane bardzo starannie. Odpowiednie zróżnicowanie urządzeń, dostosowanie ich do potrzeb konkretnej grupy odbiorców oraz atrakcyjne dla dzieci formy to klucz do stworzenia maluchom idealnego środowiska kształtującego sprawność fizyczną, właściwie oddziałującego na psychikę i sprzyjającego nawiązywaniu relacji społecznych.

Niezależnie od wieku, zabawa na placu zabaw dotlenia organizmy dzieci. Ruch na świeżym powietrzu nie tylko pozytywnie wpływa na ich zdrowie, ale też powoduje wydzielanie się hormonów szczęścia, a przecież chodzi właśnie o to, by łączyć przyjemne z pożytecznym! Artykuł powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Active Line oferującej wyposażenie placu zabaw dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku.

Zobacz także:
Rowerowe podboje Rowerowe podboje

▪ ▪ ▪

2381

20.04.2015

Piękne pogoda, aż prosi o wyprowadzenie rowerów i krótką (albo i nie) przejażdżkę. Problem polega na tym, że nasza pociecha nie ma jeszcze dziesięciu lat. Jak zatem poradzić sobie z dylematem...

Zadbaj o cerę podczas ciąży Zadbaj o cerę podczas ciąży

▪ ▪ ▪

2273

20.10.2016

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który wiąże się z wieloma zmianami – zarówno tymi odbywającymi się w sferze osobistej, jak i przemianami zachodzącymi w ciele przyszłej mamy. Większość...

Polucje – jak rozmawiać z dojrzewającym synem? Polucje – jak rozmawiać z dojrzewającym synem?

▪ ▪ ▪

12541

11.04.2015

Okres dojrzewania jest dla chłopców szalenie trudny. Hormony szaleją, rozwija się ciało, pojawiają się problemy skórne, zmienia się barwa głosu. Chłopcy czują się pewniej, gdy widzą, że...

Mały alergik Mały alergik

▪ ▪ ▪

2764

17.02.2015

Alergia to obecnie trochę „temat rzeka”. Chyba każdy z nas ma w swoim otoczeniu lub przynajmniej słyszał o dziecku na uczulonym na jakiś składnik lub czynnik. Z objawami alergii spotykamy się...

Jak wybrać rowerek trójkołowy biegowy dla dziecka? Jak wybrać rowerek trójkołowy biegowy dla dziecka?

▪ ▪ ▪

1088

18.08.2022

Rowerek trójkołowy biegowy pozwoli Ci na kontrolę nauki jazdy Twojego dziecka. Jest świetną alternatywą do wózka spacerowego. Możesz zapomnieć o relikcie przeszłości jakim jest drewniany rowerek...

Witaminowe orzeźwienie Witaminowe orzeźwienie

▪ ▪ ▪

2155

29.06.2016

Dzieci potrafią być prawdziwym wulkanem energii. Zwłaszcza, w ciepłe i słoneczne dni nie trzeba długo maluchów namawiać na zabawy z rówieśnikami. Skakanie, bieganie, rower, zwykła zabawa w berka...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.