Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1719

Dodano: 19.04.2015

Siła bajek

Siła bajek

Bajki są często niedoceniane przez rodziców. Oczywiście widzimy, że sprawiają dziecku radość, chętnie też sami je oglądamy. Są zabawne, dobrze animowane i kolorowe, co przyciąga uwagę w każdym wieku. Nie zwracamy jednak uwagi na to jak wielki mają one wpływ na wychowanie.

Dobór odpowiednich bajek jest kluczowy. Dzieci chłoną wszystko jak gąbka, a filmy które oglądają są dla nich kolejnym źródłem informacji. To co dla nas jest tylko animacją, tworem o biegających zwierzątkach wyprodukowanym przez ogromne przedsiębiorstwo, dla nich jest realnym światem.

Rozwijanie wyobraźni i przyjemne spędzenie czasu to pierwsze zadania jakie widzimy w bajkach. Są one oczywiste, jednak nie najważniejsze. Co zatem jeszcze naszemu dziecku daje siedzenie przed telewizorem?

Postawa moralna – Wiele bajek uczy moralności. Stawia gruba granicę między dobrem a złem, dzięki temu dziecko szybko uczy się rozpoznawać obie postawy. Wie też, po której z tych stron powinno stanąć. Zdobywa podstawy funkcjonowania w społeczeństwie.

Pobudza umysł – Kolorowe obrazy oraz rozwijająca się fabuła uczy dzieci analizowania faktów, i wyciągania wniosków. Pobudzona wyobraźnia podpowiada możliwe rozwiązania problemów. Bajki odcinkowe często są w rezultacie spójną całością, taka forma uczy zapamiętywania i szufladkowania informacji.

Koncentracja – Często nawet najaktywniejsze dzieci przy włączeniu bajki stają się aniołkami. Ciekawość zmusza je do koncentracji, dzięki temu zdobywają umiejętność skupiania się na jednej rzeczy.

Rozwijają język – Dzieci czerpią naprawdę dużo z bajek, dzięki nim rozwijają również swój zasób słownictwa. Każde nowe słowo jest w lot zapamiętywane i chętnie używane. Tutaj jednak leży pewne zagrożenie. Nie wszystkie bajki są tak naprawdę kierowane do dzieci, postacie mogą posługiwać się językiem zdecydowanie nieodpowiednim, używać wulgaryzmów i niewybrednych gestów. Zanim wasze dziecko obejrzy bajkę upewnijcie się, że jest ona kierowana do niego.

1 2
Zobacz także:
Poród w wodzie – czy to dobry pomysł? Poród w wodzie – czy to dobry pomysł?

▪ ▪ ▪

1286

03.04.2018

Coraz więcej słyszy się o porodach w wodzie. Metoda ta ma być bardziej komfortowa i mniej bolesna dla przyszłej mamy. Jednak nie każda kobieta może sobie na to pozwolić.

Szczoteczki dla małych i dużych od CURAPROX - Animal Family Szczoteczki dla małych i dużych od CURAPROX - Animal Family

▪ ▪ ▪

901

25.08.2017

Jak zachęcić malucha do mycia ząbków i wyrobić w nim nawyk dbania o higienę jamy ustnej? Można sięgnąć po ultra delikatne szczoteczki CURAPROX, a jednocześnie dołączyć do nich element zabawy...

Śniegowe zabawy z dziećmi Śniegowe zabawy z dziećmi

▪ ▪ ▪

1497

08.01.2016

Mamy styczeń. Zima w pełni. Śniegu przybywa i mamy nadzieję, że będzie go w bród. Dorośli nie są szczęśliwi, bo trzeba odśnieżać, nigdzie nie można zaparkować, a i z przejazdem wieloma...

Jak rozwijać wrażliwość artystyczną u dzieci? Jak rozwijać wrażliwość artystyczną u dzieci?

▪ ▪ ▪

1150

12.05.2017

Rozwijanie zainteresowań i umiejętności dzieci sprzyja rozwojowi ich osobowości. Twórcze działania najmłodszych to również efektywne sposoby na zwiększenie wrażliwości artystycznej dziecka....

Gdzie kupować podręczniki szkolne? Gdzie kupować podręczniki szkolne?

▪ ▪ ▪

1406

15.07.2016

Okres wakacji to nie tylko czas odpoczynku, ale również okres przygotowań do nowego roku szkolnego. Znalezienie taniego tornistra, kredek, zeszytów itp. nie stanowi zazwyczaj problemu, jednak zakup...

Alergia – Plaga XXI wieku Alergia – Plaga XXI wieku

▪ ▪ ▪

1282

03.12.2016

Alergia to jedno z trzech najczęściej występujących schorzeń przewlekłych. Przez lekarzy okrzyknięta plagą XXI wieku. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 70 % dzieci z dużych miast w...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.