Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1778

Dodano: 19.04.2015

Siła bajek

Siła bajek

Bajki są często niedoceniane przez rodziców. Oczywiście widzimy, że sprawiają dziecku radość, chętnie też sami je oglądamy. Są zabawne, dobrze animowane i kolorowe, co przyciąga uwagę w każdym wieku. Nie zwracamy jednak uwagi na to jak wielki mają one wpływ na wychowanie.

Dobór odpowiednich bajek jest kluczowy. Dzieci chłoną wszystko jak gąbka, a filmy które oglądają są dla nich kolejnym źródłem informacji. To co dla nas jest tylko animacją, tworem o biegających zwierzątkach wyprodukowanym przez ogromne przedsiębiorstwo, dla nich jest realnym światem.

Rozwijanie wyobraźni i przyjemne spędzenie czasu to pierwsze zadania jakie widzimy w bajkach. Są one oczywiste, jednak nie najważniejsze. Co zatem jeszcze naszemu dziecku daje siedzenie przed telewizorem?

Postawa moralna – Wiele bajek uczy moralności. Stawia gruba granicę między dobrem a złem, dzięki temu dziecko szybko uczy się rozpoznawać obie postawy. Wie też, po której z tych stron powinno stanąć. Zdobywa podstawy funkcjonowania w społeczeństwie.

Pobudza umysł – Kolorowe obrazy oraz rozwijająca się fabuła uczy dzieci analizowania faktów, i wyciągania wniosków. Pobudzona wyobraźnia podpowiada możliwe rozwiązania problemów. Bajki odcinkowe często są w rezultacie spójną całością, taka forma uczy zapamiętywania i szufladkowania informacji.

Koncentracja – Często nawet najaktywniejsze dzieci przy włączeniu bajki stają się aniołkami. Ciekawość zmusza je do koncentracji, dzięki temu zdobywają umiejętność skupiania się na jednej rzeczy.

Rozwijają język – Dzieci czerpią naprawdę dużo z bajek, dzięki nim rozwijają również swój zasób słownictwa. Każde nowe słowo jest w lot zapamiętywane i chętnie używane. Tutaj jednak leży pewne zagrożenie. Nie wszystkie bajki są tak naprawdę kierowane do dzieci, postacie mogą posługiwać się językiem zdecydowanie nieodpowiednim, używać wulgaryzmów i niewybrednych gestów. Zanim wasze dziecko obejrzy bajkę upewnijcie się, że jest ona kierowana do niego.

1 2
Zobacz także:
Czy kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka? Czy kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?

▪ ▪ ▪

1238

23.08.2016

Istnieje kilka stereotypów związanych z kolejnością narodzin dziecka. Mówi się, że to, kiedy przyszło na świat, ma istotny wpływ na jego charakter i rozwój. Czy jest to prawda?

Lecisz z dzieckiem na urlop? Poznaj swoje prawa! Lecisz z dzieckiem na urlop? Poznaj swoje prawa!

▪ ▪ ▪

1202

31.08.2016

Podróż samolotem z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla rodziców. Wielu opiekunów z troski o komfort podróży rezygnuje z lotów. Wystarczy jednak znać swoje prawa, by przelot minął bezpiecznie...

Dwujęzyczność – doby pomysł? Dwujęzyczność – doby pomysł?

▪ ▪ ▪

1556

02.10.2016

W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego obcego języka jest koniecznością. Nie wypada nie znać angielskiego, który otwiera wiele możliwości. Coraz częściej słyszy się też o kształtowaniu...

Sposoby na uparciucha Sposoby na uparciucha

▪ ▪ ▪

1790

11.11.2015

Czasami jest naprawdę trudno, szczególnie gdy śpieszymy się, chcemy coś sprawnie załatwić, a dziecko, jak na złość, upiera się przy swoim. Denerwujemy się, może nawet krzyczymy i… napotykamy...

Szkoła w domu Szkoła w domu

▪ ▪ ▪

1200

26.09.2016

Wraz z początkiem września dla wielu dzieci rozpoczęła się szkoła. Coraz więcej z nich jednak zamiast pakować książki do plecaka, otwiera podręczniki i zostaje w domu. W ostatnim czasie popularność...

Sportowa rodzina to najlepsza drużyna! Sportowa rodzina to najlepsza drużyna!

▪ ▪ ▪

1460

14.03.2017

Jedynie 20% rodzin ćwiczy wspólnie raz w tygodniu lub częściej, a 81% dzieci i młodzieży chciałoby, aby ich rodzice uprawiali sport. Odpowiadając na te potrzeby, w ramach programu Kluby Sportowe...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.