Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1502

Dodano: 19.04.2015

Siła bajek

Siła bajek

Bajki są często niedoceniane przez rodziców. Oczywiście widzimy, że sprawiają dziecku radość, chętnie też sami je oglądamy. Są zabawne, dobrze animowane i kolorowe, co przyciąga uwagę w każdym wieku. Nie zwracamy jednak uwagi na to jak wielki mają one wpływ na wychowanie.

Dobór odpowiednich bajek jest kluczowy. Dzieci chłoną wszystko jak gąbka, a filmy które oglądają są dla nich kolejnym źródłem informacji. To co dla nas jest tylko animacją, tworem o biegających zwierzątkach wyprodukowanym przez ogromne przedsiębiorstwo, dla nich jest realnym światem.

Rozwijanie wyobraźni i przyjemne spędzenie czasu to pierwsze zadania jakie widzimy w bajkach. Są one oczywiste, jednak nie najważniejsze. Co zatem jeszcze naszemu dziecku daje siedzenie przed telewizorem?

Postawa moralna – Wiele bajek uczy moralności. Stawia gruba granicę między dobrem a złem, dzięki temu dziecko szybko uczy się rozpoznawać obie postawy. Wie też, po której z tych stron powinno stanąć. Zdobywa podstawy funkcjonowania w społeczeństwie.

Pobudza umysł – Kolorowe obrazy oraz rozwijająca się fabuła uczy dzieci analizowania faktów, i wyciągania wniosków. Pobudzona wyobraźnia podpowiada możliwe rozwiązania problemów. Bajki odcinkowe często są w rezultacie spójną całością, taka forma uczy zapamiętywania i szufladkowania informacji.

Koncentracja – Często nawet najaktywniejsze dzieci przy włączeniu bajki stają się aniołkami. Ciekawość zmusza je do koncentracji, dzięki temu zdobywają umiejętność skupiania się na jednej rzeczy.

Rozwijają język – Dzieci czerpią naprawdę dużo z bajek, dzięki nim rozwijają również swój zasób słownictwa. Każde nowe słowo jest w lot zapamiętywane i chętnie używane. Tutaj jednak leży pewne zagrożenie. Nie wszystkie bajki są tak naprawdę kierowane do dzieci, postacie mogą posługiwać się językiem zdecydowanie nieodpowiednim, używać wulgaryzmów i niewybrednych gestów. Zanim wasze dziecko obejrzy bajkę upewnijcie się, że jest ona kierowana do niego.

1 2
Zobacz także:
Czy telefon komórkowy naprawdę zapewnia dziecku bezpieczeństwo? Czy telefon komórkowy naprawdę zapewnia dziecku bezpieczeństwo?

▪ ▪ ▪

1278

29.10.2015

Aż 83%* polskich 10-latków posiada telefon komórkowy. Wysuwa to nasz kraj na prowadzenie pod kątem liczby dzieci korzystających z telefonów komórkowych na co dzień. Wyprzedzamy m.in. Niemcy, Wielką...

Pielęgnacja niemowlęcia Pielęgnacja niemowlęcia

▪ ▪ ▪

1372

13.11.2014

Przy pierwszym dziecku każdy rodzic wpada lekko w panikę - ciągle zastanawia się, czy uda mu się odpowiednio zadbać o pielęgnację swojego maleństwa. Prawdą jest iż pielęgnacja niemowlęcia...

Rok w domu, czyli urlop macierzyński Rok w domu, czyli urlop macierzyński

▪ ▪ ▪

1299

14.07.2015

Wychowanie maleństwa to piękna przygoda, ale i liczne obowiązki. Więź między rodzicami i dzieckiem budowana jest od samego początku. Dlatego miło jest spędzić pierwszy rok maluszka nie martwiąc...

Specjalistyczna Pielęgnacja do wszystkich rodzajów skóry Specjalistyczna Pielęgnacja do wszystkich rodzajów skóry

▪ ▪ ▪

1117

03.03.2015

W laboratoriach marki evrēe® opracowano NOWOŚĆ – modelujący olejek do ciała SUPER SLIM do wszystkich rodzajów skóry. Dzięki formule opartej na aktywnych olejkach oraz ekstraktach algowych, olejek...

Szampon do włosów dla dzieci - niech pielęgnacja stanie się zabawą! Szampon do włosów dla dzieci - niech pielęgnacja stanie się zabawą!

▪ ▪ ▪

1353

28.05.2015

Mycie włosów dziecka to bardzo ważny punkt ich codziennej pielęgnacji. Właściwe dbanie o fryzurę malucha, pozwoli mu w późniejszych latach utrzymać włosy w dobrej kondycji. Co jednak, jeśli...

Przekupstwo czy nagroda? Przekupstwo czy nagroda?

▪ ▪ ▪

1699

21.03.2015

Nagradzanie dziecka jest metodą wychowawczą starą jak świat, jednak musimy pamiętać, że świat też się zmienia. Powstają nowe metody wychowawcze krytykujące stare podejścia. Czy zatem nagradzając...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.