5929
Rozwój muzyczny dziecka

Nie bez znaczenia jest słuchanie muzyki przez kobiety w ciąży. Zapamiętać należy, że w tym okresie muzyka wpływa kojąco nie tylko na nas, ale również na naszego malucha. Im większa stymulacja dźwiękowo-muzyczna w okresie prenatalnym tym, tym lepiej rozwinięty układ nerwowy i łatwiejszy rozwój językowy dziecka.
Właśnie dlatego warto słuchać muzyki zarówno w ciąży jak i później. Wbrew powszechnemu stereotypowi nie chodzi tu tylko o muzykę klasyczną. Liczy się przede wszystkim różnorodność. Każdy rodzaj muzyki ma swoje walory i pokazuje dziecku inny świat dźwiękowy. Najważniejsze jest to, żeby muzyka, której słuchamy sprawiała nam przyjemność.
Rozwój muzyczny dziecka według Helmuta Mooga.
Helmut Moog śledząc rozwój muzyczny dziecka zaobserwował bardzo ciekawe zjawiska. W okresie niemowlęcym wyodrębnił następujące etapy: przechodzenie od reakcji ruchowych na muzykę, która stopniowo zaczyna pełnić także funkcje relaksacyjne, poprzez zainteresowanie źródłem dźwięku i ekspresją na dźwięk, do pierwszych reakcji wokalnych (naśladowczych). W następnym okresie, tak zwanych okresie poniemowlęcym u dzieci następuję zwiększenie spontaniczności ruchowej i wokalnej. Poprawia się jakość śpiewu, pojawiają się społeczne zachowania z ruchem do muzyki. Stopniowo zwiększa się koncentracja na słuchanej melodii, poprawia się koordynacja ruchu do muzyki oraz widoczna staję się potrzeba twórczości wokalnej. W wieku 3-4 lat oprócz poprawy wspomnianych już wcześniej predyspozycji pojawia się umiejętność różnicowania elementów muzyki takich jak na przykład: dynamika czy tępo. Przed 6 rokiem życia dziecko jest już zdolne do akompaniowania sobie do piosenek: ruchem, czy klaskaniem, następuje też coraz poprawniejsza odtwórczość piosenek. Obserwacje Mooga mają dziś duże znaczenie dla badań nad wczesnym muzycznym rozwojem.
W świetle przedstawionej teorii widać, że rozwój muzyczny jest bardzo potrzebny w procesie kształcenia dzieci. Na początku uwaga dziecka skierowana jest na głos. Dzieje się tak, ponieważ poprzez słuchanie dziecko uczy się języka. Dlatego tak ważnie jest śpiewanie. Na początku jest to śpiewanie dla dziecka, które stopniowo przechodzi w śpiewanie z dzieckiem. I to jest najważniejsze! Śpiewajmy dzieciom, bez względu na to, czy uważamy że jesteśmy uzdolnieni muzycznie czy też wręcz przeciwnie. Dodatkową pomocą mogą być różnego rodzaju instrumenty muzyczne stworzone specjalnie dla dzieci, takie jak na przykład BRU Walec Muzyczny od Toys”R”Us. Dzięki takim zabawkom oprócz rozwoju muzycznego nasza pociecha rozwija również wyobraźnie i kreatywność oraz poprawia sprawność manualną.

▪ ▪ ▪
2558
20.10.2015
Dziecko nie śpi, nie śpią rodzice. To już nawet nie chodzi o to, że rozrabiający wieczorem maluch nie pozwala odpocząć innym domownikom. Niedosypianie, także dziecka, wywołuje zaburzenia koncentracji...

▪ ▪ ▪
2982
18.07.2014
Wszystkie badania wykonane zgodnie z zaleceniem lekarza. Wizytę masz za 3 tygodnie, a jesteś niespokojna czy wszystko w porządku. Zobacz jak czytać wyniki? Zobacz normy.

▪ ▪ ▪
3615
03.08.2015
Smoczek jest ważny dla dziecka. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i zaspokaja odruch ssania z którym rodzi się maluch. Jednak zbyt długie stosowania smoczka ma również negatywne skutki....

▪ ▪ ▪
2217
11.08.2017
Zielone warzywa to obowiązkowa pozycja w dziecięcym jadłospisie. Brokuł świetnie sprawdzi się jako pierwszy krok w ich wprowadzaniu do diety niemowlęcia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

▪ ▪ ▪
2200
23.09.2016
Gra Pokemon GO, jak każda kontrowersyjna kwestia, ma swoich przeciwników i zwolenników. Jedni się nią zachwycają, inni są zdania, że jest zbędna i ogłupiająca. Jedno jest pewne – zabawa bardzo...

▪ ▪ ▪
2528
04.12.2016
Torba, torebka, torebeczka. Nieodłączny element damskiej garderoby, niezbędny i wielofunkcyjny, dopełniający stylizację. Bez torebki nie obędzie się żadna kobieta. Dlaczego jest tak niezastąpiona?...