Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1974

Dodano: 21.03.2015

Przekupstwo czy nagroda?

Przekupstwo czy nagroda?

Nagradzanie dziecka jest metodą wychowawczą starą jak świat, jednak musimy pamiętać, że świat też się zmienia. Powstają nowe metody wychowawcze krytykujące stare podejścia. Czy zatem nagradzając dziecko tak naprawdę je przekupujesz?

Zastanów się jak wygląda twój system nagród. Za co dziecko je otrzymuje? Jak często? Czy są to tylko nagrody materialne? Czy dziecko wie kiedy i co dostanie? Jak je o tym informujesz? Granica między przekupstwem a nagrodą może być bardzo cienka i ruchoma. Forma informowania dziecka jest tutaj bardzo istotna. Zwroty typu „Jeśli coś zrobisz to dostaniesz …”, Jak będziesz grzeczny to …” itp. prowadzą do przekupstwa. Dziecko wie, że zrobienie tego o co je prosimy jest równoznaczne z czerpaniem z tego profitów. Jego świat ukształtuje się roszczeniowo. Bez korzyści, nie będzie podejmował działania, zagubi bezinteresowność. Dzieci są bardzo sprytne, szybko odkryją jak zdobywać to czego chcą. Nagroda, więc powinna być dla dziecka faktycznie nagrodą, a nie formą zapłaty.

Nagroda powinna być swojego rodzaju pozytywnym zaskoczeniem. Po dobrze wykonanym zadaniu informujemy dziecko, że zrobiło coś tak jak od niego oczekiwaliśmy i mamy dla niego nagrodę. Nie musi być nową wymarzoną zabawką, czy drogim upominkiem, może być to wyjście do kina czy nawet zagranie z dzieckiem w piłkę. Wachlarz rzeczy które może uszczęśliwić nasze dziecko jest naprawdę szeroki. Pamiętajmy też żeby powiedzieć dziecku, że jesteśmy z niego zadowoleni i z tego faktu wynika nagroda.

1 2
Zobacz także:
Wielojęzyczność kluczem do sukcesu.  Jak wychować dziecięcego poliglotę? Wielojęzyczność kluczem do sukcesu. Jak wychować dziecięcego poliglotę?

▪ ▪ ▪

1274

29.09.2016

Kiedy i w jaki sposób zacząć uczyć dzieci języka obcego? – to pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Podejść do tematu jest tak wiele, jak opinii w Internecie. W tym szaleństwie jednak...

Wehikuł czasu z dzieciństwa Wehikuł czasu z dzieciństwa

▪ ▪ ▪

3734

19.05.2015

Dzieci rosną bardzo szybko, uczą się nowych rzeczy, wyrastają z ubranek, a ulubiony miś nie jest już niezbędnym towarzyszem. Na pewno chcielibyście, aby kiedyś Wasze dorosłe dziecko posiadało...

SWD Kids - miejsce, którego brakowało w Krakowie SWD Kids - miejsce, którego brakowało w Krakowie

▪ ▪ ▪

2058

02.09.2016

Sporty walki dla dzieci, gimnastyka, gry i zabawy, taniec - takiej szkoły w Krakowie jeszcze nie było!

Szkoła rodzenia Szkoła rodzenia

▪ ▪ ▪

1597

02.04.2015

Denerwujesz się przed porodem? Nie wiesz, jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia? W tym artykule przedstawimy wam za i przeciw uczęszczania do szkoły rodzenia.

Cellulit – dlaczego ćwiczenia i zdrowa dieta nie zawsze pomagają? Cellulit – dlaczego ćwiczenia i zdrowa dieta nie zawsze pomagają?

▪ ▪ ▪

1027

07.06.2017

Metod na zwalczanie tzw. pomarańczowej skórki jest wiele – począwszy od regularnych ćwiczeń, picie dużej ilości wody, czy też stosowanie diety bogatej w białko, a ubogiej w węglowodany. Zdarza...

Niesamowite urodziny Niesamowite urodziny

▪ ▪ ▪

1726

16.05.2015

Urodziny dziecka to okazja do dużego świętowania. Coraz częściej rodzice od najmłodszych dziecięcych lat wyprawiają je w restauracjach i zatrudniają animatorów zabaw. Wiąże się to z dużymi...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.