3300
Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci - popełniasz je?
Prawidłowo kształtowane nawyki żywieniowe już od pierwszych lat życia dziecka to kluczowy warunek zdrowia w przyszłości. Odpowiednia masa ciała, dobrze zbilansowana dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych witamin i minerałów warunkuje rozwój nie tylko fizyczny ale i psychiczny. Zdrowo odżywione dzieci z prawidłową masą ciała osiągają lepsze wyniki w nauce, są sprawniejsze i lepiej radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami. Ograniczone zostaje również ryzyko pojawiania się chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość czy cukrzyca. Wszystko jest jednak kwestią tego, jak odżywianie postrzegają sami rodzice, a w tym przypadku o pomyłkę nie trudno. Jakie błędy w żywieniu swoich pociech popełniamy najczęściej?
Po pierwsze – mało urozmaicona i monotonna dieta. Zupa pomidorowa na zmianę z kurczakiem i frytkami. Tłumaczeń tego sposobu odżywiania jest wiele, a pierwszym z nich najczęściej jest to, że dzieci niechętnie jedzą coś innego. Powód? Brak wprowadzania nowych produktów na początku kompletnego odżywiania. Wynika to z tego, że sami rodzice niechętnie podchodzą do nowych posiłków, sami nie jedzą warzyw i nie dbają o zdrową dietę. Skąd dzieci mają wiec uczyć się zdrowych zasad?
W nawiązaniu do powyższego problemu, mało urozmaicone posiłki są równoznaczne z ubogim pokładem witamin i minerałów dostarczanych do młodego organizmu dziecka. To może prowadzić do pojawienia się niedoborów wielu składników odżywczych, w konsekwencji wielu problemów zdrowotnych.
Bardzo dużym problemem wśród żywienia dzieci jest również nagradzanie słodyczami. Dobry stopień, pochwała u nauczyciela to pretekst do wizyty w popularnej restauracji fast-food czy prezent w postaci ulubionego batonu, ciastka czy lodów. Motywem może być również chwalenie za w pełni zjedzony obiad, albo przeciwnie, groźba w przypadku niezjedzenia go. Sytuacje tego rodzaju mogą bardzo negatywnie wpływać na psychikę dziecka powodując w przyszłości duże zaburzenia związane ze spożywaniem posiłku. Wszechobecne słodycze to także nic innego, jak prosta droga to otyłości.
Niestety, żywienie pociech pozostawia wiele do życzenia, a jedynie mały odsetek dzieci szkolnych odżywia się w sposób prawidłowy. Najważniejsze jest jednak uświadomienie sobie, że dzieci to swego rodzaju kopia nas, rodziców. Jeżeli chcemy aby nasze dziecko odżywiało się prawidłowo, musimy sami zadbać o swoje żywienie.
dietmap.pl
▪ ▪ ▪
2843
27.05.2015
Poród oznacza stres dla wielu kobiet. Sytuacja wydaje się tym bardziej trudna, gdy termin rozwiązania nie jest znany. Stąd warto wiedzieć jak oszacować datę przyjścia malucha na świat.
▪ ▪ ▪
1087
20.05.2022
Wioski dziecięce to miejsca przeznaczone dla dzieci w wieku od jednego do sześciu lat, zasadą która przyświeca organizacji jest filozofia Reggio Emilia. Organizacja prowadzi prywatne żłobki w Warszawie,...
▪ ▪ ▪
2123
16.12.2016
Gdy dziecko zaczyna jeść samodzielnie, jest to ogromna zmiana dla całej rodziny. Nauka samodzielności, odkrywanie kształtów, smaków, tekstur rozmaitego jedzenia - dla dziecka, kolejny krok rozwojowy,...
▪ ▪ ▪
3425
17.03.2015
Wielkimi krokami zbliża się moment, w którym nasz mały aniołek staje się już dzieckiem szkolnym. Wybór szkoły podstawowej nie jest już dalekosiężnym planem a coraz pilniejszą kwestą. Większość...
▪ ▪ ▪
2139
07.08.2016
Wszystkie mamy wiedzą, że opieka nad dzieckiem to spore wyzwanie. Jakie są ich sposoby na oszczędność czasu i ułatwienie sobie życia?
▪ ▪ ▪
2192
13.08.2016
Pierwszy wyjazd z dzieckiem budzi wiele wątpliwości. Niemowlę na wakacjach wymaga większego zaangażowania i wysiłku niż w domu. Jak się przygotować, by urlop odbył się bez stresu?