Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1653

Dodano: 16.10.2015

Moje dziecko niedosłyszy!

Moje dziecko niedosłyszy!

Diagnoza o wadzie słuchu u dziecka jest szokiem. Słuch jest przecież jednym ze zmysłów, tak bardzo potrzebnym nam przez całe życie. Niedosłyszenie lub całkowite niesłyszenie zmienia jakość funkcjonowania. Niekoniecznie na gorsze, ale na pewno inne.

Rozpoznać, że dziecko ma problem ze słuchem

Świadomość społeczeństwa, dotycząca tego tematu, rośnie. Efektem są między innymi bezpłatne badania przesiewowe słuchu wykonywane u noworodków po narodzinach w większości szpitali położniczych. Pozwalają one na bardzo wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. A problem jest naprawdę duży. Szacuje się, że nawet 20% dzieci w wieku szkolnym ma trudności w słyszeniu (według innych danych – co dziesiąte dziecko w wieku przedszkolnym).

Często stwierdzany ubytek słuchu u dziecka jest „przewidywalny”, tzn. rodzice na podstawie przeróżnych objawów widzą problem i spodziewają się, bądź są przygotowani na diagnozę. Nadal jednak dla wielu rodziców otrzymane wyniki badań są szokujące. Zdarza się, że rodzice zauważali trudność, ale absolutnie nie wiązali jej źródła z tematem słuchu (dziecko uchodziło za niegrzeczne, nadpobudliwe lub słabo koncentrujące się).

Przyczyny nieprawidłowości w słyszeniu

Najczęstsze przyczyny (oprócz wad genetycznych) związane są z częstymi infekcjami uszu (np. katary, zapalenia uszu) oraz z przebytymi chorobami (np. zapalenie opon mózgowych, świnka). W przypadku infekcji pogorszenie słuchu jest stanem przejściowym, który po wyzdrowieniu powinien wrócić do normy. Wymienione choroby zakaźne mogą trwale uszkodzić słuch.

1 2
Zobacz także:
Pamiętajmy o innych Pamiętajmy o innych

▪ ▪ ▪

1434

19.08.2015

Dzielenie się nie jest łatwe, tym bardziej, gdy nie widzimy w tym nic fajnego. Pomocy innymi i dobrych nawyków możemy się nauczyć. Jednak takie lekcje trzeba zacząć już od najmłodszych lat.

Jakie owoce i warzywa są szczególnie korzystne dla naszego zdrowia? Jakie owoce i warzywa są szczególnie korzystne dla naszego zdrowia?

▪ ▪ ▪

671

01.07.2017

Spożywanie naturalnych i nieprzetworzonych produktów jest jednym z kluczowych elementów prowadzących do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Teraz mamy do nich jeszcze łatwiejszy dostęp, ponieważ...

Najważniejsza chwila w życiu Najważniejsza chwila w życiu

▪ ▪ ▪

1666

27.03.2015

Jedną z najbardziej wzruszających scen w życiu człowieka jest moment, w którym matka po raz pierwszy obejmuje swoje maleństwo. Najważniejszą potrzebą noworodka jest właśnie ta bliskość. Stąd...

Niekonwencjonalne zabawy pod blokiem Niekonwencjonalne zabawy pod blokiem

▪ ▪ ▪

1540

07.08.2015

Słońce w pełni, idealny czas na zabawę na świeżym powietrzu. Niestety mieszkacie w bloku i właśnie w tym momencie marzy wam się piękny duży ogród za domem, w którym dzieci mogłyby hasać...

Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru Jak wyliczyć maksymalną dzienną dawkę cukru

▪ ▪ ▪

853

11.06.2017

Badania na przykładzie diety 2000 kcal. W przypadku dzieci z cukrów prostych może pochodzić 150 kcal dziennie, co odpowiada ok. 7 łyżeczkom cukru (ok. 37 gramów).

Dbamy o mamy Dbamy o mamy

▪ ▪ ▪

1083

14.01.2016

Kierując się potrzebami zarówno przyszłych, jak i świeżo upieczonych mam Bielenda prezentuje nową odsłonę linii kosmetyków Sexy Mama. Wyjątkowe preparaty stworzone zostały z myślą o pielęgnacji...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.