Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2759

Dodano: 14.01.2017

Likwidacja gimnazjów – co to oznacza dla uczniów i nauczycieli?

Likwidacja gimnazjów – co to oznacza dla uczniów i nauczycieli?

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o reformie edukacji, co oznacza, ze gimnazja w Polsce zostaną zlikwidowane. Wiąże się to także z powrotem do ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów ogólnokształcących i pięcioletnich techników. Zasadnicze szkoły zawodowe zostaną z kolei zastąpione dwustopniowymi szkołami branżowymi. Jakie konsekwencje tej decyzji spotkają nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim samych zainteresowanych, czyli uczniów?

Reforma oświaty rozpocznie się wraz z początkiem roku szkolnego 2017/2018. Tym samym uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017 staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej, a nie jak do tej pory – uczniami I klasy gimnazjum. Minister edukacji Anna Zalewska tłumaczy, że stopniowe „wygaszanie gimnazjów” oznacza, iż nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja, zaś w roku szkolnym 2018/2019 próg tej placówki przekroczy ostatni rocznik absolwentów z klas III.

Dzieci kończące III klasę gimnazjum będą mogły kształcić się w 3-letnich liceach ogólnokształcących lub 4-letnich technikach, natomiast absolwenci VIII klas szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Możliwa będzie także kontynuacja nauki w I klasie szkoły branżowej I stopnia, powstałej w miejsce szkoły zawodowej.

Od 1 września 2019 roku gimnazja całkowicie znikną z ustroju szkolnego. Przekształcenia placówek pociągną za sobą konieczność utworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały zostać podjęte do 31 marca 2017 roku. Przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów, zaś ich ocena stanie się dla samorządowców wiążącą.

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej podczas wtorkowej konferencji zadeklarowała, że w wyniku reformy oświaty powstanie ponad 5 tysięcy nowych miejsc pracy oraz nowe oddziały przeznaczone dla uczniów. Zapewniła też, że szkoły są przygotowane do zmian strukturalnych oraz przyjęcia podwójnego rocznika uczniów. Zgodnie z reformą, w roku szkolnym 2019/2020 do liceów, techników i szkół branżowych trafią absolwenci VIII klasy szkoły powszechnej i III gimnazjum. Minister edukacji Anna Zalewska zagwarantowała, że systemy są drożne i w każdym równorzędnym typie szkoły będzie można zdać egzamin maturalny.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Justyna Mejna

Zobacz także:
Dzieci molestowane seksualnie Dzieci molestowane seksualnie

▪ ▪ ▪

3677

25.11.2014

Molestowanie seksualne jest niewyobrażalną krzywdą wyrządzaną dziecku. Wykorzystuje się jego słabość, zależność, nieraz zaufanie w najbardziej przerażający sposób. Dobrze, że coraz więcej...

Pomysł na wakacje dla nastolatka - obozy windsurfingowe. Pomysł na wakacje dla nastolatka - obozy windsurfingowe.

▪ ▪ ▪

2976

12.05.2016

Do wakacji zostało już niewiele czasu. Jeśli jesteś rodzicem z pewnością zastanawiasz się, jak zorganizować wakacje dla swojego dziecka tak, aby były zarówno ciekawe, jak i pożyteczne. Dwa miesiące...

Jak nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie upałów? Jak nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie upałów?

▪ ▪ ▪

2613

26.07.2016

Lato już na dobre zawitało do Polski. Upały bywają jednak bardzo niebezpieczne, przede wszystkim dla małych dzieci. Są one bowiem najbardziej narażone na odwodnienie. Jak temu zapobiegać?

Mój pierwszy samochodzik Mój pierwszy samochodzik

▪ ▪ ▪

3413

03.09.2015

Wybór pierwszej zabawki dla syna to ważny i wzruszający moment. Co kupić bobasowi? Oczywiście, samochodzik! Byle nie pierwszy lepszy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że to, czym bawi się pociecha,...

Świadoma mama - Bydgoszcz 10.02.2016 r. Świadoma mama - Bydgoszcz 10.02.2016 r.

▪ ▪ ▪

3931

04.02.2016

Zapraszamy na BEZPŁATNE konferencje i warsztaty praktyczne dla przyszłych i obecnych Rodziców z Bydgoszczy i okolic.

Dnia 10 lutego 2016 roku Świadoma Mama odwiedziła Bydgoszcz. Dnia 10 lutego 2016 roku Świadoma Mama odwiedziła Bydgoszcz.

▪ ▪ ▪

3454

17.02.2016

Konferencja i warsztaty dla Rodziców odbyły się w nowo otwartym Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.