4291
Kiedy zacząć rozwijać zdolności matematyczne u dziecka?

Dzieci przejawiają swoje zdolności w wieku 5-6 lat. Połowa z nich jest uzdolniona matematycznie, a aż ¼ wykazuje ponadprzeciętne zdolności w tym kierunku. Czy warto tak wcześnie uczyć naszą pociechę liczenia?
Dla rozpoznania kompetencji dziecka kluczowy jest okres przedszkolny. Jeżeli zaobserwujemy, że nasza pociecha przejawia zdolności do zauważania liczb i miar, szybko wnioskuje i postrzega logiczne zasady kierujące najbliższym otoczeniem, warto się tym zainteresować. Niestety, mimo dużego potencjału przedszkolaków, ich predyspozycje matematyczne często znikają zaraz po rozpoczęciu formalnej edukacji. Dlatego naukę matematyki można rozpocząć już w pierwszych latach życia i odpowiednio kontynuować na etapie szkolnym.
U przedszkolaka można rozwijać jego naturalne predyspozycje i wzmacniać wrodzony potencjał intelektualny. Warto już w tym wieku wprowadzić do codziennych zabaw pewne ćwiczenia. W większości przypadków wystarczy kilkanaście godzin, by maluch zrozumiał dane zagadnienie. Bardzo istotny jest sam sposób przekazywania wiedzy. Dzieci najszybciej uczą się na przykładach, odnoszących się do najbliższej, otaczającej je rzeczywistości. Najlepiej więc wykorzystać proste rekwizyty, takie jak jabłka, cukierki, czy ulubione zabawki. Można również wymyślić różnego rodzaju gry ruchowe i muzyczne, które pozwalają także na rozwój fizyczny i społeczny. Taka nauka nie będzie dla dziecka dużym obciążeniem, a stanie się wręcz zabawą! W ten sposób przekona się, że zdobywanie wiedzy może być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Jeżeli Twoje dziecko przejawia wyjątkowy potencjał w kierunku matematyki, a w szkole prześciga swoich rówieśników, trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Nauczyciele muszą realizować z góry ustalony program, który jest dostosowany do ucznia o przeciętnych zdolnościach. W sytuacji, gdy nasz maluch z łatwością dodaje i odejmuje, podczas gdy reszta klasy dopiero uczy się o sumach, zajęcia okażą się dla niego nudne. W efekcie, może stracić zainteresowanie nauką i rozleniwić się.
Aby temu zapobiec, warto pracować nad rozwojem zdolności malucha. Poza wykonywaniem dodatkowych ćwiczeń w domu, warto też udać na rozmowę z wychowawcą. Czasami nauczyciele sami proponują zadania na wyższym poziomie dla bardziej uzdolnionych uczniów. W innym przypadku można przedstawić mu swoje uwagi i zasugerować takie rozwiązanie.
Posiadanie matematycznych zdolności jest niezwykle pożądane w dzisiejszym świecie. Rozwijanie ich od najmłodszych lat z pewnością korzystnie wpłynie na dalszą edukację dziecka. Należy więc dokładnie obserwować naszą pociechę i jej naturalne predyspozycje, by nie zmarnować matematycznego talentu.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

▪ ▪ ▪
1626
19.07.2024
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważny jest dobór odpowiedniej pościeli dla Twojego maluszka? To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim komfortu i bezpieczeństwa.

▪ ▪ ▪
2929
21.01.2017
Na rynku istnieje szeroki wybór zabawek dla dzieci w wielu wzorach i kolorach. Dostępne są lalki Barbie, szmaciane, jednak od wielu lat najbardziej popularne są lalki bobasy.

▪ ▪ ▪
2434
19.12.2015
Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej magiczne święta w roku. Towarzyszy im szczególna atmosfera i wspaniałe zapachy. Aromaty cynamonu, migdałów czy pieczonych jabłek unoszące się w naszych...

▪ ▪ ▪
2886
21.08.2015
Jutro klasówka, Twoje dziecko spędza czas przed komputerem lub ze smartfonem w ręku, a Ty ze spokojem popijasz kawę w fotelu, relaksując się przy ulubionej książce. Brzmi niedorzecznie? Taki obraz...

▪ ▪ ▪
2079
14.11.2017
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało raport na temat imion nadawanych w pierwszym półroczu 2017 roku. Z opublikowanych danych wynika, że Polacy co raz chętniej wracają do starych, tradycyjnych imion.

▪ ▪ ▪
2581
04.08.2014
Niejeden dorosły z rozrzewnieniem wspomina przysmak dzieciństwa: słodki, pomarańczowy Visolvit, sypany na dłoń i zlizywany z jej wgłębienia. Teraz można nim ucieszyć kolejne pokolenie maluchów....