4041
Kiedy zacząć rozwijać zdolności matematyczne u dziecka?
Dzieci przejawiają swoje zdolności w wieku 5-6 lat. Połowa z nich jest uzdolniona matematycznie, a aż ¼ wykazuje ponadprzeciętne zdolności w tym kierunku. Czy warto tak wcześnie uczyć naszą pociechę liczenia?
Dla rozpoznania kompetencji dziecka kluczowy jest okres przedszkolny. Jeżeli zaobserwujemy, że nasza pociecha przejawia zdolności do zauważania liczb i miar, szybko wnioskuje i postrzega logiczne zasady kierujące najbliższym otoczeniem, warto się tym zainteresować. Niestety, mimo dużego potencjału przedszkolaków, ich predyspozycje matematyczne często znikają zaraz po rozpoczęciu formalnej edukacji. Dlatego naukę matematyki można rozpocząć już w pierwszych latach życia i odpowiednio kontynuować na etapie szkolnym.
U przedszkolaka można rozwijać jego naturalne predyspozycje i wzmacniać wrodzony potencjał intelektualny. Warto już w tym wieku wprowadzić do codziennych zabaw pewne ćwiczenia. W większości przypadków wystarczy kilkanaście godzin, by maluch zrozumiał dane zagadnienie. Bardzo istotny jest sam sposób przekazywania wiedzy. Dzieci najszybciej uczą się na przykładach, odnoszących się do najbliższej, otaczającej je rzeczywistości. Najlepiej więc wykorzystać proste rekwizyty, takie jak jabłka, cukierki, czy ulubione zabawki. Można również wymyślić różnego rodzaju gry ruchowe i muzyczne, które pozwalają także na rozwój fizyczny i społeczny. Taka nauka nie będzie dla dziecka dużym obciążeniem, a stanie się wręcz zabawą! W ten sposób przekona się, że zdobywanie wiedzy może być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Jeżeli Twoje dziecko przejawia wyjątkowy potencjał w kierunku matematyki, a w szkole prześciga swoich rówieśników, trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Nauczyciele muszą realizować z góry ustalony program, który jest dostosowany do ucznia o przeciętnych zdolnościach. W sytuacji, gdy nasz maluch z łatwością dodaje i odejmuje, podczas gdy reszta klasy dopiero uczy się o sumach, zajęcia okażą się dla niego nudne. W efekcie, może stracić zainteresowanie nauką i rozleniwić się.
Aby temu zapobiec, warto pracować nad rozwojem zdolności malucha. Poza wykonywaniem dodatkowych ćwiczeń w domu, warto też udać na rozmowę z wychowawcą. Czasami nauczyciele sami proponują zadania na wyższym poziomie dla bardziej uzdolnionych uczniów. W innym przypadku można przedstawić mu swoje uwagi i zasugerować takie rozwiązanie.
Posiadanie matematycznych zdolności jest niezwykle pożądane w dzisiejszym świecie. Rozwijanie ich od najmłodszych lat z pewnością korzystnie wpłynie na dalszą edukację dziecka. Należy więc dokładnie obserwować naszą pociechę i jej naturalne predyspozycje, by nie zmarnować matematycznego talentu.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka
▪ ▪ ▪
13483
25.06.2014
Czy Twoje maleństwo krzyczy, podkurcza nóżki? Jest duże prawdopodobieństwo, że to kolka. Nie martw się co drugie dziecko to przechodzi i tylko spokój może Ciebie uratować.
▪ ▪ ▪
2683
31.03.2015
Karmienie piersią jest pięknym przeżyciem, jednak gdy nasz skarb gryzie, piękno zamienia się w ból. Jak poradzić sobie z takim małym wampirkiem?
▪ ▪ ▪
1966
02.05.2017
Przebieg zakażenia rotawirusowego u osoby dorosłej może być całkowicie bezobjawowy, tymczasem mali pacjenci chorują bardzo burzliwie. W dodatku to właśnie najmłodsi zmagają się z tą dolegliwością...
▪ ▪ ▪
2708
31.07.2014
Teraz musisz bardzo na siebie i maleństwo uważać. Jest pewna grupa badań, których dla dobra dziecka, jego rozwoju nie wolno wykonywać w ciąży...
▪ ▪ ▪
3010
30.09.2016
Urodziło się pierwsze dziecko, które ma troje rodziców - informuje New Scientist, chłopczyk ma materiał genetyczny ojca i dwóch kobiet: matki i dawczyni. Jego mama jest nosicielką genów wywołujących...
▪ ▪ ▪
3036
02.09.2016
Na rynku pojawiły się nowe produkty maki Gerber. Tubki pełne owocowego musu dostępne są w różnych, kuszących smakach. Przekonajmy się, czy deserki smakują maluchom i co sądzą o nich rodzice....