Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

988

Dodano: 26.07.2016

Jak nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie upałów?

Jak nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie upałów?

Lato już na dobre zawitało do Polski. Upały bywają jednak bardzo niebezpieczne, przede wszystkim dla małych dzieci. Są one bowiem najbardziej narażone na odwodnienie. Jak temu zapobiegać?

Woda stanowi 75 proc. masy dziecka, a w przypadku noworodka – aż 94 proc.! Szczególnie podczas wysokich temperatur jest nieustannie wydalana z organizmu, m.in. poprzez nerki, drogi oddechowe oraz skórę. Pocenie się to obrona przed przegrzaniem, utratę wilgoci należy jednak regularnie uzupełniać. Wraz z wodą tracimy wiele istotnych mikroelementów i elektrolitów, co może niekorzystnie wpłynąć na gospodarkę wodno-elektrolitową. By procesy fizjologiczne w organizmie przebiegały prawidłowo, woda lub, w przypadku niemowląt - mleko, powinna być dostarczana w odpowiedniej ilości.

Jeżeli podczas fali upałów dziecko spędza czas w domu, należy zadbać o jego odpowiedni ubiór. Przydatne będą jak najlżejsze ubranka, a najlepiej jest zostawić malucha w samej pieluszce. Tą z kolei trzeba często zmieniać, aby nie dopuścić do pojawienia się odparzeń. Gdy dziecko zaśnie, zamiast kocykiem, lepiej okryć go lekkim ręcznikiem lub flanelowym prześcieradłem. Częste nawadnianie jest podczas wysokich temperatur szczególnie istotne. Jeżeli karmisz piersią, weź pod uwagę fakt, że Twój pokarm jest dla dziecka jednocześnie napojem. Dlatego też przystawiaj dziecko do piersi ilekroć tego zażąda. W przypadku mam karmiących butelką, należy często podawać maluchowi coś do picia. Najlepszym wyborem będzie woda mineralna w pokojowej temperaturze.

Wybierając się z dzieckiem na spacer, zwróć uwagę na pory, w których słońce jest najwyżej. Warto wybrać się na przechadzkę rano, do godziny 10 lub w porze popołudniowej, po 17. Wówczas nie jest tak gorąco jak w pozostałych godzinach. Wychodząc na zewnątrz, zadbaj o odpowiedni strój swojej pociechy – bawełniane body bez rękawków, cienki podkoszulek z naturalnych tkanin oraz pieluszka w zupełności wystarczą. Ważną kwestią jest również stosowanie kremów z wysokim filtrem, o czym wiele osób zapomina. Posmaruj malucha warstwą ochronną, nie mniejszą niż SPF 30, pamiętając, że słońce opala również w cieniu. W torbie podręcznej bezwzględnie powinna znaleźć się również woda, aby regularnie uzupełniać płyny. Jeżeli karmisz dziecko piersią, częściej przystawiaj je do piersi. Niezastąpiona może okazać się dodatkowa woda w butelce z atomizerem, by ochłodzić delikatnie malca, a także siebie. Chcąc ochronić malucha przed słońcem, lepiej zrezygnować z podnoszenia budki, która jest mało przewiewna. Zamiast tego, przymocuj do wózka dającą cień parasolkę.

W przypadku, gdy stan dziecka zaczyna Cię niepokoić, ma np. rozgrzaną główkę, podwyższoną temperaturę, zapadnięte oczy, suche wargi czy też jego skóra jest zaczerwieniona, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Jak rozpoznać dni płodne Jak rozpoznać dni płodne

▪ ▪ ▪

3546

12.06.2014

Dni płodne u Kobiety to wielka nadzieja na zostanie mamą. To wtedy właśnie jest największa szansa aby zajść w ciąże. Ale kiedy te dni są? Czy można łatwo to określić? Ile trwają te dni?

Wypadki w trakcie WF - kiedy można ubiegać się o odszkodowanie? Wypadki w trakcie WF - kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

▪ ▪ ▪

1563

30.03.2016

Wypadek w placówce oświatowej to poważna sprawa – cierpi zarówno mały poszkodowany i jego rodzice, jak i nauczyciele oraz dyrekcja. Czasem wystarczy chwila nieuwagi podczas lekcji wychowania fizycznego...

Nowość dla rodziców - nowa marka sprzętu dla dzieci wchodzi na Polski rynek! Nowość dla rodziców - nowa marka sprzętu dla dzieci wchodzi na Polski rynek!

▪ ▪ ▪

1843

27.10.2015

Jeśli wciąż szukasz odpowiedniego wyposażenia domu, wygodnego dla Ciebie i Twojego malucha, mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Na rynek właśnie wchodzi nowa marka dedykowana dla dzieci i rodziców.

Pierwsza komunia czy szaleństwo? Pierwsza komunia czy szaleństwo?

▪ ▪ ▪

1607

25.04.2015

Pierwsza komunia to duże wydarzenia dla dziecka. Niestety jej religijne znaczenie jest przyćmiewane przez prezenty i formę przyjęcia.

Rowerowe podboje Rowerowe podboje

▪ ▪ ▪

1293

20.04.2015

Piękne pogoda, aż prosi o wyprowadzenie rowerów i krótką (albo i nie) przejażdżkę. Problem polega na tym, że nasza pociecha nie ma jeszcze dziesięciu lat. Jak zatem poradzić sobie z dylematem...

W trosce o zdrowe macierzyństwo W trosce o zdrowe macierzyństwo

▪ ▪ ▪

1949

06.01.2017

TRIMiD to JEDYNA seria suplementów diety przeznaczona dla kobiet w ciąży, której skład został opracowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.