Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1022

Dodano: 26.07.2016

Jak nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie upałów?

Jak nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie upałów?

Lato już na dobre zawitało do Polski. Upały bywają jednak bardzo niebezpieczne, przede wszystkim dla małych dzieci. Są one bowiem najbardziej narażone na odwodnienie. Jak temu zapobiegać?

Woda stanowi 75 proc. masy dziecka, a w przypadku noworodka – aż 94 proc.! Szczególnie podczas wysokich temperatur jest nieustannie wydalana z organizmu, m.in. poprzez nerki, drogi oddechowe oraz skórę. Pocenie się to obrona przed przegrzaniem, utratę wilgoci należy jednak regularnie uzupełniać. Wraz z wodą tracimy wiele istotnych mikroelementów i elektrolitów, co może niekorzystnie wpłynąć na gospodarkę wodno-elektrolitową. By procesy fizjologiczne w organizmie przebiegały prawidłowo, woda lub, w przypadku niemowląt - mleko, powinna być dostarczana w odpowiedniej ilości.

Jeżeli podczas fali upałów dziecko spędza czas w domu, należy zadbać o jego odpowiedni ubiór. Przydatne będą jak najlżejsze ubranka, a najlepiej jest zostawić malucha w samej pieluszce. Tą z kolei trzeba często zmieniać, aby nie dopuścić do pojawienia się odparzeń. Gdy dziecko zaśnie, zamiast kocykiem, lepiej okryć go lekkim ręcznikiem lub flanelowym prześcieradłem. Częste nawadnianie jest podczas wysokich temperatur szczególnie istotne. Jeżeli karmisz piersią, weź pod uwagę fakt, że Twój pokarm jest dla dziecka jednocześnie napojem. Dlatego też przystawiaj dziecko do piersi ilekroć tego zażąda. W przypadku mam karmiących butelką, należy często podawać maluchowi coś do picia. Najlepszym wyborem będzie woda mineralna w pokojowej temperaturze.

Wybierając się z dzieckiem na spacer, zwróć uwagę na pory, w których słońce jest najwyżej. Warto wybrać się na przechadzkę rano, do godziny 10 lub w porze popołudniowej, po 17. Wówczas nie jest tak gorąco jak w pozostałych godzinach. Wychodząc na zewnątrz, zadbaj o odpowiedni strój swojej pociechy – bawełniane body bez rękawków, cienki podkoszulek z naturalnych tkanin oraz pieluszka w zupełności wystarczą. Ważną kwestią jest również stosowanie kremów z wysokim filtrem, o czym wiele osób zapomina. Posmaruj malucha warstwą ochronną, nie mniejszą niż SPF 30, pamiętając, że słońce opala również w cieniu. W torbie podręcznej bezwzględnie powinna znaleźć się również woda, aby regularnie uzupełniać płyny. Jeżeli karmisz dziecko piersią, częściej przystawiaj je do piersi. Niezastąpiona może okazać się dodatkowa woda w butelce z atomizerem, by ochłodzić delikatnie malca, a także siebie. Chcąc ochronić malucha przed słońcem, lepiej zrezygnować z podnoszenia budki, która jest mało przewiewna. Zamiast tego, przymocuj do wózka dającą cień parasolkę.

W przypadku, gdy stan dziecka zaczyna Cię niepokoić, ma np. rozgrzaną główkę, podwyższoną temperaturę, zapadnięte oczy, suche wargi czy też jego skóra jest zaczerwieniona, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Koniec ze słodyczami Koniec ze słodyczami

▪ ▪ ▪

1391

01.08.2015

Cukry proste bywają zgubne dla naszego zdrowia. Uwielbiamy zajadać się słodkimi przekąskami często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie nam grożą. Zmiana diety i stylu życia okazują...

Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach? Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach?

▪ ▪ ▪

735

18.12.2017

Wolne miejsce przy stole? Pierwsza gwiazdka, opłatek i kolędy? W większości polskich domów podtrzymuje się wiele tradycji i obrzędów, które były bliskie naszym babkom i prababkom.

Brak snu u Rodziców Brak snu u Rodziców

▪ ▪ ▪

1345

24.06.2014

Sen regeneruje Nas fizycznie i psychicznie. Każdy chwilami myśli, aby wyspać się za wszystkie czasy.... Czy to jest możliwe?

Sposoby na uparciucha Sposoby na uparciucha

▪ ▪ ▪

1490

11.11.2015

Czasami jest naprawdę trudno, szczególnie gdy śpieszymy się, chcemy coś sprawnie załatwić, a dziecko, jak na złość, upiera się przy swoim. Denerwujemy się, może nawet krzyczymy i… napotykamy...

Nowoczesne technologie sprzymierzeńcem wspomagającym rozwój widzenia” Nowoczesne technologie sprzymierzeńcem wspomagającym rozwój widzenia”

▪ ▪ ▪

1553

26.08.2015

24 września 2015 roku w Katowicach w Oku Miasta o godzinie 16:30 rozpocznie się konferencja pod tytułem „Nowoczesne technologie sprzymierzeńcem wspomagającym rozwój widzenia”.

Wakacje z niemowlęciem: jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem za granicę? Wakacje z niemowlęciem: jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem za granicę?

▪ ▪ ▪

459

02.05.2018

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To dobry czas, żeby zacząć planować, gdzie i kiedy wybrać się na letni odpoczynek. Przygotowywanie i organizacja takiego wyjazdu, to jedna z przyjemniejszych...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.