3235
Depresja poporodowa – nie jesteś złą matką!

W społeczeństwie wciąż pokutuje mit Matki Polki, która ze wszystkim da sobie radę. Nie ma prawa być smutna, wyczerpana czy zła po urodzeniu dziecka. Tak właśnie się czujesz? Przyczyną może być właśnie depresja poporodowa.
Krzywdzący mit „Matki Polki”
Pojawienie się dziecka, to dla każdej kobiety ważne ale i bardzo trudne wydarzenie. Już w czasie ciąży często pojawia się lęk o zdrowie dziecka i o to, jak poradzimy sobie w nowej roli. Nawet kobiety, które mają już dzieci przeżywają nie tylko radość ale i strach i obawy. Każde dziecko jest inne i życie z nim codziennie przynosi nowe niespodzianki.
Dlatego po porodzie kobieta ma prawo czuć się zmęczona i potrzebować pomocy. I nie tylko zaraz po porodzie.
Tymczasem nierzadko bywa tak, że młoda mama zostaje sama z większością bądź wszystkimi obowiązkami. Czasem bywa też tak, że otrzymuje wsparcie finansowe i pomoc w opiece nad maleństwem, ale brakuje jej wsparcia emocjonalnego. Szalejące po porodzie hormony umożliwiły dziecku przyjście na świat a matce powrót do formy, odbijając się nierzadko na jej samopoczuciu.
Przejściowy stan złego samopoczucia, pojawiający się po porodzie i mijający wraz z połogiem, nazywamy baby blues. Charakteryzuje się m.in. obniżonym nastrojem, smutkiem, płaczliwością i zmiennymi nastrojami.
Co zrobić, kiedy złe samopoczucie nie mija, bądź pojawia się kilka miesięcy czy nawet rok po porodzie? Czy to już depresja? Czym jest depresja poporodowa i jak sobie pomóc?
Czym jest depresja poporodowa
Depresja poporodowa to obniżenie nastroju pojawiające się u kobiet, które urodziły dziecko. Najczęściej rozpoczyna się w okresie od 2-12 miesięcy po porodzie. Do jej rozpoznania potrzebna jest wizyta u specjalisty – psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Depresja poporodowa to nie mit. Badania mówią, że może występować nawet u 1 na 10 kobiet!
Czy to już depresja?
Zastanawiasz się, czy to jak się czujesz, to objawy depresji poporodowej? Pamiętaj, że rozpoznać i leczyć tę chorobę powinien specjalista. Poniżej podajemy listę często występujących objawów. Jeżeli zauważysz podobne u siebie, nie wahaj się sięgnąć po pomoc!
Częste objawy depresji poporodowej
Depresja poporodowa powoduje obniżenie nastroju i szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:
- smutek
- płaczliwość,
- rozdrażnienie a często dużą złość,
- wyczerpanie, poczucie być „bez sił”,
- brak radości z kontaktów z dzieckiem (czasem występują też agresywne myśli w stosunku do niego),
- brak apetytu lub wzmożony apetyt,
- bezsenność lub nadmierna senność,
- zanik bądź spadek libido,
- poczucie winy,
- lęk.
To tylko niektóre z najpopularniejszych objawów tej choroby. Jeżeli je czujesz, pozwól sobie pomóc. To, że po urodzeniu dziecka nie czujesz wyłącznie radości i miłości – to normalne i wcale nie oznacza, że jesteś złą matką. To, że nie wykonujesz perfekcyjnie wszystkich swoich obowiązków, również. To, że możesz mieć depresję porodową, też. I nie oznacza to wcale, że jesteś gorsza.
Depresja to poważna choroba, którą należy leczyć, aby pomóc młodej mamie wrócić do stanu równowagi. Depresja to żaden wstyd, a jedynie sygnał od naszego ciała, że potrzebuje naszej pomocy.
Jak pomagać
Podejrzewasz depresję u siebie, żony czy przyjaciółki? To co możesz zrobić dla tej osoby, to po prostu być przy niej. Wysłuchać, wesprzeć, nie zaprzeczać trudnym emocjom. Poszukać wsparcia profesjonalisty. Pamiętaj, że depresja to nie tylko złe samopoczucie i smutek, ale choroba, która wymaga leczenia.
Jeżeli sama obserwujesz u siebie objawy depresji, nie bój się sięgnąć po profesjonalne wsparcie, Wybierz psychologa czy psychiatrę, który budzi Twoje zaufanie i umów się na wizytę. Jeżeli sama nie czujesz się na siłach, poproś bliską Ci osobę o pomoc. Depresja to żaden wstyd – cierpią na nią miliony kobiet po porodzie. Dzięki dobremu leczeniu powraca radość z życia i macierzyństwa. Tak może być i w Twoim przypadku.
Jeżeli czujesz się na siłach – nie bój się mówić o tym, jak się czułaś. Kto wie, być może większa świadomość istnienia depresji pomoże nie tylko Tobie, ale i będzie wsparciem dla innych kobiet?
Artykuł powstał we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Psychiatryczną Empatio z Wrocławia

▪ ▪ ▪
2216
07.07.2014
Chyba nie ma grupy przedszkolnej czy klasy szkolnej, w której wszystkie dzieci wychowywałyby się w pełnych rodzinach. Psycholodzy, pedagodzy i nauczyciele wiele uwagi poświęcają dzieciom z rodzin...

▪ ▪ ▪
1988
23.07.2017
Zawarta w soku marchewkowym i marchewkowo-selerowym witamina A pomaga zachować zdrową skórę, a beta–karoten wpływa na poprawę jej kolorytu. Nie bez znaczenia jest również sam kolor.

▪ ▪ ▪
3887
21.09.2016
Posiadanie własnego basenu ogrodowego to marzenie nie tylko dzieci, ale też zmęczonych upałami dorosłych. Duży basen w ogrodzie może być atrakcją w trakcie przyjęć urządzanych w ogrodzie, jak...

▪ ▪ ▪
1882
03.11.2016
Spokojny sen niemowlaka to jedna z głównych kwestii, która zaprząta głowę przyszłym rodzicom. Czy dziecko będzie bezpieczne w łóżeczku? Czy będę mogła zostawić je podczas snu w jego pokoju...

▪ ▪ ▪
2463
10.08.2015
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się, czy szczepić swoje dzieci. O ile wcześniej takie zabiegi były czymś naturalnym i niepodważalnym, o tyle aktualnie szczepionki zyskują coraz...

▪ ▪ ▪
2659
09.10.2015
Wystartował nowy program Fundacji Orange na rzecz świetlic szkolnych. Celem MegaMisji jest wzbogacenie ich oferty oraz wsparcie dzieci w rozwoju umiejętności cyfrowych. Jest to pierwsza kompleksowa,...