3664
Depresja poporodowa – nie jesteś złą matką!
W społeczeństwie wciąż pokutuje mit Matki Polki, która ze wszystkim da sobie radę. Nie ma prawa być smutna, wyczerpana czy zła po urodzeniu dziecka. Tak właśnie się czujesz? Przyczyną może być właśnie depresja poporodowa.
Krzywdzący mit „Matki Polki”
Pojawienie się dziecka, to dla każdej kobiety ważne ale i bardzo trudne wydarzenie. Już w czasie ciąży często pojawia się lęk o zdrowie dziecka i o to, jak poradzimy sobie w nowej roli. Nawet kobiety, które mają już dzieci przeżywają nie tylko radość ale i strach i obawy. Każde dziecko jest inne i życie z nim codziennie przynosi nowe niespodzianki.
Dlatego po porodzie kobieta ma prawo czuć się zmęczona i potrzebować pomocy. I nie tylko zaraz po porodzie.
Tymczasem nierzadko bywa tak, że młoda mama zostaje sama z większością bądź wszystkimi obowiązkami. Czasem bywa też tak, że otrzymuje wsparcie finansowe i pomoc w opiece nad maleństwem, ale brakuje jej wsparcia emocjonalnego. Szalejące po porodzie hormony umożliwiły dziecku przyjście na świat a matce powrót do formy, odbijając się nierzadko na jej samopoczuciu.
Przejściowy stan złego samopoczucia, pojawiający się po porodzie i mijający wraz z połogiem, nazywamy baby blues. Charakteryzuje się m.in. obniżonym nastrojem, smutkiem, płaczliwością i zmiennymi nastrojami.
Co zrobić, kiedy złe samopoczucie nie mija, bądź pojawia się kilka miesięcy czy nawet rok po porodzie? Czy to już depresja? Czym jest depresja poporodowa i jak sobie pomóc?
Czym jest depresja poporodowa
Depresja poporodowa to obniżenie nastroju pojawiające się u kobiet, które urodziły dziecko. Najczęściej rozpoczyna się w okresie od 2-12 miesięcy po porodzie. Do jej rozpoznania potrzebna jest wizyta u specjalisty – psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Depresja poporodowa to nie mit. Badania mówią, że może występować nawet u 1 na 10 kobiet!
Czy to już depresja?
Zastanawiasz się, czy to jak się czujesz, to objawy depresji poporodowej? Pamiętaj, że rozpoznać i leczyć tę chorobę powinien specjalista. Poniżej podajemy listę często występujących objawów. Jeżeli zauważysz podobne u siebie, nie wahaj się sięgnąć po pomoc!
Częste objawy depresji poporodowej
Depresja poporodowa powoduje obniżenie nastroju i szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:
- smutek
- płaczliwość,
- rozdrażnienie a często dużą złość,
- wyczerpanie, poczucie być „bez sił”,
- brak radości z kontaktów z dzieckiem (czasem występują też agresywne myśli w stosunku do niego),
- brak apetytu lub wzmożony apetyt,
- bezsenność lub nadmierna senność,
- zanik bądź spadek libido,
- poczucie winy,
- lęk.
To tylko niektóre z najpopularniejszych objawów tej choroby. Jeżeli je czujesz, pozwól sobie pomóc. To, że po urodzeniu dziecka nie czujesz wyłącznie radości i miłości – to normalne i wcale nie oznacza, że jesteś złą matką. To, że nie wykonujesz perfekcyjnie wszystkich swoich obowiązków, również. To, że możesz mieć depresję porodową, też. I nie oznacza to wcale, że jesteś gorsza.
Depresja to poważna choroba, którą należy leczyć, aby pomóc młodej mamie wrócić do stanu równowagi. Depresja to żaden wstyd, a jedynie sygnał od naszego ciała, że potrzebuje naszej pomocy.
Jak pomagać
Podejrzewasz depresję u siebie, żony czy przyjaciółki? To co możesz zrobić dla tej osoby, to po prostu być przy niej. Wysłuchać, wesprzeć, nie zaprzeczać trudnym emocjom. Poszukać wsparcia profesjonalisty. Pamiętaj, że depresja to nie tylko złe samopoczucie i smutek, ale choroba, która wymaga leczenia.
Jeżeli sama obserwujesz u siebie objawy depresji, nie bój się sięgnąć po profesjonalne wsparcie, Wybierz psychologa czy psychiatrę, który budzi Twoje zaufanie i umów się na wizytę. Jeżeli sama nie czujesz się na siłach, poproś bliską Ci osobę o pomoc. Depresja to żaden wstyd – cierpią na nią miliony kobiet po porodzie. Dzięki dobremu leczeniu powraca radość z życia i macierzyństwa. Tak może być i w Twoim przypadku.
Jeżeli czujesz się na siłach – nie bój się mówić o tym, jak się czułaś. Kto wie, być może większa świadomość istnienia depresji pomoże nie tylko Tobie, ale i będzie wsparciem dla innych kobiet?
Artykuł powstał we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Psychiatryczną Empatio z Wrocławia
▪ ▪ ▪
2599
19.01.2015
Wasze dziecko z natury jest bardzo twórcze i kreatywne. Lecz w procesie wychowywania może napotkać przeszkody, które mogą niszczyć jego potencjał.
▪ ▪ ▪
2316
10.02.2016
Domowa pizza nie zawsze ma idealnie okrągły kształt, ale zapach jaki roznosi się po domu w czasie pieczenia jest nie do opisania! Dobrze wyrobione ciasto, sos i ser to przepis na pyszny posiłek, który...
▪ ▪ ▪
2540
01.05.2016
Problemy ze wzrokiem są coraz częstszym zjawiskiem wśród dzieci. Kiedy założenie okularów okazuje się niezbędne, wielu rodziców koncentruje się na dobraniu odpowiednich szkieł okularowych,...
▪ ▪ ▪
2975
26.08.2015
Nie wystarczy tort ze świeczkami, nadmuchane balony i bardziej wystawny obiad. Trzeba czegoś więcej. Oczekują tego goście, sam jubilat i my sami – rodzice stawiamy coraz wyżej poprzeczkę. Jak...
▪ ▪ ▪
2303
21.02.2017
Eksperci apelują: jemy za mało warzyw i owoców, przez co nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych! Niedobory tych składników zwiększają ryzyko wystąpienia...
▪ ▪ ▪
2355
13.11.2014
Ponad 40 hektarów pełnych radości odkrywania przeszłości naszej planety czeka na rodzinnych odkrywców w Krasiejowie. W tym największym w Europie parku tematycznym można stanąć oko w oko z dinozaurem,...