2114
Cukrzyca u dzieci – jak sobie z nią poradzić?

Twoje dziecko jest wiecznie zmęczone, senne i w ostatnim czasie schudło? Oprócz tego często odwiedza toaletę i męczy je pragnienie? Musisz bacznie je obserwować i udać się z nim do lekarza. Bardzo możliwe, że cierpi na cukrzycę.
Cukrzyca do pewnego momentu była przypadłością, która dotykała głównie osoby starsze. Obecnie coraz częściej dotyczy także dzieci i młodzieży. Dlatego konieczne jest, by zwracać uwagę na zachowania naszego dziecka, by móc ocenić, czy mogą być one spowodowane cukrzycą.
Skąd bierze się cukrzyca u dzieci?
Cukrzyca, która atakuje dzieci to zazwyczaj cukrzyca typu 1. Nazywana jest też „cukrzycą młodego wieku”. Oprócz dzieci cierpią na nią też osoby młode do 35. roku życia. Przyczyną zachorowania na ten typ cukrzycy jest zła praca układu odpornościowego organizmu, który traktuje komórki trzustki, odpowiedzialne za produkcje insuliny, jako obce. Organizm zaczyna wytwarzać skierowane przeciwko tym komórkom przeciwciała i niszczy je.
Dzieci dotknąć może również cukrzyca typu 2. Jej przyczyną jest nieprawidłowe wydzielanie insuliny w organizmie. Cukrzycy typu 2 towarzyszy przede wszystkim otyłość i zła dieta, a także niska aktywność fizyczna.
Jakie objawy towarzyszą dzieciom, cierpiącym na cukrzycę?
Typowymi objawami cukrzycy typu 1. u dzieci jest częste oddawanie moczu, a także moczenie się w nocy. Ponadto dziecko z powodu częstych wizyt w toalecie odczuwa większe pragnienie. W związku z tym dziecko może zacząć pić napoje, które dotychczas nie były przez nie zbyt lubiane. Może zdarzyć się również picie napojów w nocy, po wizycie w toalecie, a także picie wody prosto z kranu lub dwóch szklanek napoju zaraz po sobie.
Dzieci cierpiące na cukrzycę są również często zmęczone, nie mają energii, są senne i nie mają ochoty na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Brak odpowiedniej ilości insuliny powoduje pozyskiwanie energii na inne sposoby. W tym celu rozbijana jest tkanka tłuszczowa i mięśnie, co powoduje u dzieci znaczną utratę wagi. Dziecku może towarzyszyć również wzmożony apetyt lub brak apetytu, który świadczy już o kwasicy ketonowej. Jeżeli oprócz braku apetytu u dziecka zauważymy słodkawy zapach z ust, suchość warg, wysypkę, wymioty lub jeżeli dziecko straci przytomność, doszło do kwasicy cukrzycowej. Należy wtedy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie, gdyż jest to stan zagrażający życiu dziecka.
Jak radzić sobie z cukrzycą u dzieci?
Cukrzycy typu 1 nie da się pozbyć. Trzeba nauczyć się z nią żyć i zachować wzmożoną czujność i opiekę nad dzieckiem. Jedynymi czynnościami, jakie można w tym wypadku podjąć, jest podawanie insuliny, odpowiednia dieta i dopilnowanie, by dziecko prowadziło aktywny tryb życia. W cukrzycy typu 2 najważniejsza jest walka z otyłością, która w głównej mierze jest przyczyną tego typu choroby. W związku z tym konieczna jest również odpowiednio dopasowana dieta oraz aktywność fizyczna.
Redakcja AchTeDzieciaki
Natalia Pawlak

▪ ▪ ▪
2236
20.01.2017
Polacy znajdują się w światowej czołówce narodów zażywających najwięcej leków przeciwbólowych. Szacuje się, że blisko 20% populacji jest od nich uzależniona. Dostępne bez recepty preparaty...

▪ ▪ ▪
3781
06.05.2016
Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Obok ogromnych emocji, wahań nastrojów, zachcianek pokarmowych i leków to także moment wzmożonej troski o zdrowie swoje oraz rozwijającego się...

▪ ▪ ▪
1743
15.04.2018
Majówka to czas, kiedy wielu z nas może liczyć na krótki urlop. Tegoroczna może trwać nawet 9 dni, gdy rozpoczniemy ją wraz z ostatnim weekendem kwietnia. Piękna, wiosenna pogoda, która towarzyszy...

▪ ▪ ▪
2236
10.11.2016
Zwykle cała rodzina z niecierpliwością wyczekuje pierwszych słów dziecka. Kiedy pada w końcu wymarzone „mama” i „tata”, rodzice nie posiadają się z radości. Wkrótce potem następuje nauka...

▪ ▪ ▪
2834
17.11.2020
Ciąża to bardzo wyjątkowy stan, który budzi często skrajne emocje. Szczęście, strach, euforia – to właśnie takie uczucia targają kobietą przed porodem.

▪ ▪ ▪
2872
11.08.2016
Wakacje to czas wspaniałego wypoczynku w promieniach słońca. Laba sprzyja rozluźnieniu. Niestety, latem kilkukrotnie wzrasta ryzyko nagłych drobnych i większych wypadków. Warto być przygotowanym...