Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1743

Dodano: 22.10.2015

Cukierek albo psikus! Tradycje z okazji Halloween c.d.

Cukierek albo psikus! Tradycje z okazji Halloween

Święto Halloween hucznie obchodzone jest w krajach anglosaskich – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce zwyczaj związany z maskaradą budzi wiele kontrowersji od momentu, gdy po raz pierwszy przybył do kraju w latach 90’. Mimo to Halloween z roku na rok zyskuje na popularności, nie tylko wśród dzieci.

Najbardziej charakterystycznym symbolem Halloween jest fantazyjnie wydrążona i podświetlona od środka dynia, najczęściej z wyszczerbionymi zębami i wyłupiastymi oczami. Taka ozdoba nosi nazwę Jack-o'-lantern. Dawniej w Irlandii lampa z wyciętymi otworami stawiana w oknie lub drzwiach domostwa upamiętniała tragicznie zmarłe osoby, zaś świece umieszczone w środku dyni pełniły funkcję błędnych ogników. Współcześnie halloweenowe lampiony mają dużo bardziej urozmaiconą formę – często przedstawiają ludzkie czaszki, szkielety, wampiry, zombie i postaci ze znanych horrorów. W tym zakresie wyobraźnia domowników nie zna granic. W Stanach Zjednoczonych organizowane są nawet konkursy na najbardziej efektowną i najciekawiej wyeksponowaną dynię. Nie można też zaniedbać kwestii przebrania. Te z kolei można wypożyczyć w specjalnie do tego stworzonym komisie lub kupić w supermarkecie. Najszersza oferta strojów znajduje się oczywiście w sieci. Amerykanie bardzo chętnie korzystają z aukcji internetowych, aby prześcignąć sąsiadów i zaprezentować się w najbardziej oryginalnym przebraniu. Do popularnych motywów należą: duchy, demony, diabły, wilkołaki, czarownice, potwory, mumie i bohaterowie filmów oraz komiksów.

1 2 3 4
Zobacz także:
Wilk w sieci Wilk w sieci

▪ ▪ ▪

1438

26.04.2015

Bajka o czerwonym kapturku jest powszechnie znana. Niemal każde dziecko potrafi ją opowiedzieć. Niestety wilk nie czai się tylko w lesie.

Rowerowe podboje Rowerowe podboje

▪ ▪ ▪

1464

20.04.2015

Piękne pogoda, aż prosi o wyprowadzenie rowerów i krótką (albo i nie) przejażdżkę. Problem polega na tym, że nasza pociecha nie ma jeszcze dziesięciu lat. Jak zatem poradzić sobie z dylematem...

Powrót do szkoły z nową odsłoną wody Żywiec Zdrój! Powrót do szkoły z nową odsłoną wody Żywiec Zdrój!

▪ ▪ ▪

1807

06.09.2016

Rodzice wiedzą, że picie wody jest zdrowe. Jednak często dzieci za nią nie przepadają, bo nie jest dla nich tak atrakcyjna, jak to co kolorowe i słodkie.

Bariery są w Tobie, pokonaj je! Bariery są w Tobie, pokonaj je!

▪ ▪ ▪

1438

18.04.2015

Pierwsze wyjście z domu bez dziecka jest bardzo trudne dla matki. Wyjątkowa więź między nią a dzieckiem i świadomość zależności malucha jest bardzo dużą barierą. Jednak nie jest to faktyczna,...

Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty? Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty?

▪ ▪ ▪

1203

10.09.2016

Posyłając dziecko do szkoły, należy skompletować mu odpowiednią wyprawkę. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór plecaka lub tornistra, w którym nasz pierwszak będzie nosił książki i...

Wady wzroku u dzieci Wady wzroku u dzieci

▪ ▪ ▪

1720

28.08.2015

Coraz więcej małych dzieci nosi okulary. Zdarza się, że już nawet niemowlaki dołączają do grona okularników. Można ich spotkać niemalże wszędzie – na spacerach, w żłobkach i w przedszkolach.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.