2621
Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować c.d.

Choroby w przedszkolu były, są i, niestety zawsze będą. Przedszkole to dużo emocji, nowi koledzy i... infekcje. Czy można się przygotować na to, że większość kolegów kicha i kaszle?
Dużo zabaw na świeżym powietrzu
Od dawien dawno wiadomo, że dziecko doskonale hartuje się na świeżym powietrzu. Dzieci, które potocznie mówiąc biegają po dworze w każdą pogodę są odporniejsze na infekcje. Natomiast dzieci, które są przyzwyczajone do ciepła i bierności, ich organizm męczy się przy najmniejszym wysiłku i kapituluje w zderzeniu z chłodem, wiatrem i zmęczeniem.
Ważne, aby czas spędzony na świeżym powietrzu był aktywny. Ruch trenuje bowiem płuca, dotlenia i pobudza układ krążenia. Zamiast więc powoli dreptać, maszerujcie szybkim krokiem i chodźcie na plac zabaw, gdzie dziecko będzie mogło się wyszaleć - wspinać na drabinki, bujać na huśtawce i biegać bezpiecznie.
Ubieraj odpowiednio dziecko
Na spacer warto chodzić w chłodniejsze, nawet deszczowe dni. Jeśli tylko maluch ma na sobie kalosze i pelerynę, a pod spodem wygodne ubranko dostosowane do pogody, rześkie powietrze dobrze wpłynie na jego zdrowie. Zahartowane dziecko lepiej znosi niższe temperatury i rzadziej się przeziębia. Bo to przegrzewanie, a nie chłód jest najczęstszą przyczyną infekcji.
Także w domu trzeba wystrzegać się zbyt ciepłego ubierania i zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Sezon grzewczy często funduje dzieciom nieżyt błon śluzowych nosa albo gardła. Lepiej przykręcić kaloryfery, nawilżyć pomieszczenie, a ruchliwego kilkulatka ubrać w lekkie, dobrej jakości ubranie.
Bomba witaminowa
Warto dostarczać dziecku wielu owoców, warzyw, a nie tylko dieta pełna słodyczy, czyli "pustych" kalorii, bardzo uboga w witaminy oraz niezbędne mikroelementy. Bez odpowiedniego odżywiania maluch może chorować częściej. Nie powinno w niej zabraknąć także dobrej jakości ryb, jajek, białego mięsa oraz zdrowych tłuszczów roślinnych.
Ważna jest też regularność posiłków - młody organizm potrzebuje bowiem stałych dostaw energii, by sprawnie funkcjonować i skutecznie bronić się przed chorobami.
Higiena
Brud to podstawa chorób, infekcji.
Przypominajmy dziecku, że po spacerze, przed posiłkiem, po wyjściu z ubikacji i po wycieraniu nosa trzeba zawsze dokładnie umyć ręce mydłem w ciepłej wodzie. Ważne, by robić to bez pośpiechu.
Dobrze jest tłumaczyć dziecku, że kaszląc i kichając, należy zasłaniać usta przedramieniem (rękawem), a nie dłonią, na której łatwo roznosić zarazki w otoczeniu. I pilnować, by po wytarciu nosa, każdą zużytą chusteczkę od razu wyrzucało do kosza.

▪ ▪ ▪
2444
12.11.2016
Halloween. Pogańskie święto, wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, a od pewnego czasu, także hucznie obchodzone w naszym kraju. Mimo, że ze względów religijnych budzi liczne kontrowersje, wiele...

Artyści dzieciom
▪ ▪ ▪
3263
05.08.2015
„Artyści dzieciom” to zbiór bajek, które wzruszają, bawią, zaskakują i przenoszą w zaczarowany świat pełen przygód. Swoje bajki napisały gwiazdy: Małgorzata Kożuchowska, Monika Osiecka,...

▪ ▪ ▪
3830
06.05.2016
Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Obok ogromnych emocji, wahań nastrojów, zachcianek pokarmowych i leków to także moment wzmożonej troski o zdrowie swoje oraz rozwijającego się...

▪ ▪ ▪
2407
18.01.2017
Święto obchodzone dla uhonorowania babć obchodzone jest w Polsce 21 stycznia, zaś Dzień Dziadka – 22 stycznia. Pomysł utworzenia Dnia Babci w naszym kraju został zainicjowany na łamach tygodnika...

▪ ▪ ▪
2404
31.08.2016
Podróż samolotem z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla rodziców. Wielu opiekunów z troski o komfort podróży rezygnuje z lotów. Wystarczy jednak znać swoje prawa, by przelot minął bezpiecznie...

▪ ▪ ▪
3549
26.03.2015
Piękna pogoda za oknem, a Ty nie wiesz, gdzie wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem na powietrzu. Spacer, puszczanie latawców i gry zespołowe to dopiero początek.