2557
Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować c.d.

Choroby w przedszkolu były, są i, niestety zawsze będą. Przedszkole to dużo emocji, nowi koledzy i... infekcje. Czy można się przygotować na to, że większość kolegów kicha i kaszle?
Dużo zabaw na świeżym powietrzu
Od dawien dawno wiadomo, że dziecko doskonale hartuje się na świeżym powietrzu. Dzieci, które potocznie mówiąc biegają po dworze w każdą pogodę są odporniejsze na infekcje. Natomiast dzieci, które są przyzwyczajone do ciepła i bierności, ich organizm męczy się przy najmniejszym wysiłku i kapituluje w zderzeniu z chłodem, wiatrem i zmęczeniem.
Ważne, aby czas spędzony na świeżym powietrzu był aktywny. Ruch trenuje bowiem płuca, dotlenia i pobudza układ krążenia. Zamiast więc powoli dreptać, maszerujcie szybkim krokiem i chodźcie na plac zabaw, gdzie dziecko będzie mogło się wyszaleć - wspinać na drabinki, bujać na huśtawce i biegać bezpiecznie.
Ubieraj odpowiednio dziecko
Na spacer warto chodzić w chłodniejsze, nawet deszczowe dni. Jeśli tylko maluch ma na sobie kalosze i pelerynę, a pod spodem wygodne ubranko dostosowane do pogody, rześkie powietrze dobrze wpłynie na jego zdrowie. Zahartowane dziecko lepiej znosi niższe temperatury i rzadziej się przeziębia. Bo to przegrzewanie, a nie chłód jest najczęstszą przyczyną infekcji.
Także w domu trzeba wystrzegać się zbyt ciepłego ubierania i zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Sezon grzewczy często funduje dzieciom nieżyt błon śluzowych nosa albo gardła. Lepiej przykręcić kaloryfery, nawilżyć pomieszczenie, a ruchliwego kilkulatka ubrać w lekkie, dobrej jakości ubranie.
Bomba witaminowa
Warto dostarczać dziecku wielu owoców, warzyw, a nie tylko dieta pełna słodyczy, czyli "pustych" kalorii, bardzo uboga w witaminy oraz niezbędne mikroelementy. Bez odpowiedniego odżywiania maluch może chorować częściej. Nie powinno w niej zabraknąć także dobrej jakości ryb, jajek, białego mięsa oraz zdrowych tłuszczów roślinnych.
Ważna jest też regularność posiłków - młody organizm potrzebuje bowiem stałych dostaw energii, by sprawnie funkcjonować i skutecznie bronić się przed chorobami.
Higiena
Brud to podstawa chorób, infekcji.
Przypominajmy dziecku, że po spacerze, przed posiłkiem, po wyjściu z ubikacji i po wycieraniu nosa trzeba zawsze dokładnie umyć ręce mydłem w ciepłej wodzie. Ważne, by robić to bez pośpiechu.
Dobrze jest tłumaczyć dziecku, że kaszląc i kichając, należy zasłaniać usta przedramieniem (rękawem), a nie dłonią, na której łatwo roznosić zarazki w otoczeniu. I pilnować, by po wytarciu nosa, każdą zużytą chusteczkę od razu wyrzucało do kosza.

▪ ▪ ▪
2819
04.10.2016
Prawdopodobnie największym marzeniem świeżo upieczonych rodziców - po wyjściu ze szpitala – jest by dziecko rozwijało się zdrowo. Tymczasem jednym z pierwszych problemów zdrowotnych malucha mogą...

▪ ▪ ▪
2797
12.05.2015
Rynek produktów dla rodziców i dzieci jest bardzo szeroki, znajdziemy na nim produkty podstawowe, perełki, ale także i dziwne twory, dzięki którym producenci próbują Nas naciągnąć na niedorzeczne...

▪ ▪ ▪
3446
06.09.2015
Kiedy zacząć się martwić? Co jest normalne, a na co powinniśmy zwrócić uwagę? Skąd biorą się problemy z płodnością? Takie pytania zadają sobie pary, które starają się o dziecko.

▪ ▪ ▪
2876
20.04.2015
Pierwszy dzień, pierwszy uśmiech, pierwsze kroki - to chwile, które bardzo szybko przeminą. Dziecko dorasta i pozostają tylko wspomnienia małego, raczkującego człowieka. Co powiecie na to, aby...

▪ ▪ ▪
2083
31.08.2016
USG, amniopunkcja, kordocenteza, biopsja kosmówki, test PAPP-A czy NIFTY? Lista badań, które może wykonać kobieta w ciąży, chcąc sprawdzić stan zdrowia swojej pociechy, jest naprawdę długa....

▪ ▪ ▪
2689
07.07.2014
Każda młoda mama zasługuje na miano bohatera. Przez dziewięć miesięcy nosiła pod maluszka, potem przeszła przez ból porodu i mimo że sama chciałaby wziąć urlop i porządnie wypocząć, opiekuje...