Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2615

Dodano: 20.02.2016

Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować c.d.

Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować

Choroby w przedszkolu były, są i, niestety zawsze będą. Przedszkole to dużo emocji, nowi koledzy i... infekcje. Czy można się przygotować na to, że większość kolegów kicha i kaszle?

Dużo zabaw na świeżym powietrzu

Od dawien dawno wiadomo, że dziecko doskonale hartuje się na świeżym powietrzu. Dzieci, które potocznie mówiąc biegają po dworze w każdą pogodę są odporniejsze na infekcje. Natomiast dzieci, które są przyzwyczajone do ciepła i bierności, ich organizm męczy się przy najmniejszym wysiłku i kapituluje w zderzeniu z chłodem, wiatrem i zmęczeniem.

Ważne, aby czas spędzony na świeżym powietrzu był aktywny. Ruch trenuje bowiem płuca, dotlenia i pobudza układ krążenia. Zamiast więc powoli dreptać, maszerujcie szybkim krokiem i chodźcie na plac zabaw, gdzie dziecko będzie mogło się wyszaleć - wspinać na drabinki, bujać na huśtawce i biegać bezpiecznie.

Ubieraj odpowiednio dziecko

Na spacer warto chodzić w chłodniejsze, nawet deszczowe dni. Jeśli tylko maluch ma na sobie kalosze i pelerynę, a pod spodem wygodne ubranko dostosowane do pogody, rześkie powietrze dobrze wpłynie na jego zdrowie. Zahartowane dziecko lepiej znosi niższe temperatury i rzadziej się przeziębia. Bo to przegrzewanie, a nie chłód jest najczęstszą przyczyną infekcji.

Także w domu trzeba wystrzegać się zbyt ciepłego ubierania i zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Sezon grzewczy często funduje dzieciom nieżyt błon śluzowych nosa albo gardła. Lepiej przykręcić kaloryfery, nawilżyć pomieszczenie, a ruchliwego kilkulatka ubrać w lekkie, dobrej jakości ubranie.

Bomba witaminowa

Warto dostarczać dziecku wielu owoców, warzyw, a nie tylko dieta pełna słodyczy, czyli "pustych" kalorii, bardzo uboga w witaminy oraz niezbędne mikroelementy. Bez odpowiedniego odżywiania maluch może chorować częściej. Nie powinno w niej zabraknąć także dobrej jakości ryb, jajek, białego mięsa oraz zdrowych tłuszczów roślinnych.

Ważna jest też regularność posiłków - młody organizm potrzebuje bowiem stałych dostaw energii, by sprawnie funkcjonować i skutecznie bronić się przed chorobami.

Higiena

Brud to podstawa chorób, infekcji.

Przypominajmy dziecku, że po spacerze, przed posiłkiem, po wyjściu z ubikacji i po wycieraniu nosa trzeba zawsze dokładnie umyć ręce mydłem w ciepłej wodzie. Ważne, by robić to bez pośpiechu.

Dobrze jest tłumaczyć dziecku, że kaszląc i kichając, należy zasłaniać usta przedramieniem (rękawem), a nie dłonią, na której łatwo roznosić zarazki w otoczeniu. I pilnować, by po wytarciu nosa, każdą zużytą chusteczkę od razu wyrzucało do kosza.

Zobacz także:
Dekoracje i dodatki na baby shower Dekoracje i dodatki na baby shower

▪ ▪ ▪

4425

11.05.2016

Moda na organizowanie przyjęcia dla przyszłej mamy i jej jeszcze nienarodzonego dziecka na dobre zagościła w polskiej kulturze. Choć do naszego kraju tradycja ta przywędrowała zaledwie kilka lat...

Dieta dla karmiącej matki Dieta dla karmiącej matki

▪ ▪ ▪

4584

26.10.2016

Nie od dzisiaj wiadomo, że karmienie piersią korzystnie wpływa zarówno na malucha, jak i na matkę. Wokół karmienia piersią urosło pełno mitów. Świeżo upieczona mama dostaje setki rad i zakazów,...

Bunt dwulatka Bunt dwulatka

▪ ▪ ▪

2172

08.02.2018

Każdy kto ma dzieci słyszał lub na własnej skórze doświadczył zjawiska buntu w różnym okresie jego dorastania. Pierwszym, z którym rodzic musi się zmierzyć to przekroczenie magicznej granicy...

Polucje – jak rozmawiać z dojrzewającym synem? Polucje – jak rozmawiać z dojrzewającym synem?

▪ ▪ ▪

13337

11.04.2015

Okres dojrzewania jest dla chłopców szalenie trudny. Hormony szaleją, rozwija się ciało, pojawiają się problemy skórne, zmienia się barwa głosu. Chłopcy czują się pewniej, gdy widzą, że...

Proste zabawy rozwijające pamięć i spostrzegawczość Proste zabawy rozwijające pamięć i spostrzegawczość

▪ ▪ ▪

5984

04.01.2016

O tym, że niezawodna pamięć jest na wagę złota, nie trzeba nikogo przekonywać. Spostrzegawczość i umiejętność trwałego zapamiętywania informacji przydaje się nie tylko w szkole, ale również...

Sztuka rozmawiania z dziećmi Sztuka rozmawiania z dziećmi

▪ ▪ ▪

2867

24.07.2015

Rozmowa to podstawa budowania relacji między rodzicami a dziećmi. Niestety coraz częściej jest ona zastępowana przez tłumaczenie świata lub elektronikę.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.