Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1392

Dodano: 20.02.2016

Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować c.d.

Choroby w przedszkolu - jak je zminimalizować

Choroby w przedszkolu były, są i, niestety zawsze będą. Przedszkole to dużo emocji, nowi koledzy i... infekcje. Czy można się przygotować na to, że większość kolegów kicha i kaszle?

Dużo zabaw na świeżym powietrzu

Od dawien dawno wiadomo, że dziecko doskonale hartuje się na świeżym powietrzu. Dzieci, które potocznie mówiąc biegają po dworze w każdą pogodę są odporniejsze na infekcje. Natomiast dzieci, które są przyzwyczajone do ciepła i bierności, ich organizm męczy się przy najmniejszym wysiłku i kapituluje w zderzeniu z chłodem, wiatrem i zmęczeniem.

Ważne, aby czas spędzony na świeżym powietrzu był aktywny. Ruch trenuje bowiem płuca, dotlenia i pobudza układ krążenia. Zamiast więc powoli dreptać, maszerujcie szybkim krokiem i chodźcie na plac zabaw, gdzie dziecko będzie mogło się wyszaleć - wspinać na drabinki, bujać na huśtawce i biegać bezpiecznie.

Ubieraj odpowiednio dziecko

Na spacer warto chodzić w chłodniejsze, nawet deszczowe dni. Jeśli tylko maluch ma na sobie kalosze i pelerynę, a pod spodem wygodne ubranko dostosowane do pogody, rześkie powietrze dobrze wpłynie na jego zdrowie. Zahartowane dziecko lepiej znosi niższe temperatury i rzadziej się przeziębia. Bo to przegrzewanie, a nie chłód jest najczęstszą przyczyną infekcji.

Także w domu trzeba wystrzegać się zbyt ciepłego ubierania i zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Sezon grzewczy często funduje dzieciom nieżyt błon śluzowych nosa albo gardła. Lepiej przykręcić kaloryfery, nawilżyć pomieszczenie, a ruchliwego kilkulatka ubrać w lekkie, dobrej jakości ubranie.

Bomba witaminowa

Warto dostarczać dziecku wielu owoców, warzyw, a nie tylko dieta pełna słodyczy, czyli "pustych" kalorii, bardzo uboga w witaminy oraz niezbędne mikroelementy. Bez odpowiedniego odżywiania maluch może chorować częściej. Nie powinno w niej zabraknąć także dobrej jakości ryb, jajek, białego mięsa oraz zdrowych tłuszczów roślinnych.

Ważna jest też regularność posiłków - młody organizm potrzebuje bowiem stałych dostaw energii, by sprawnie funkcjonować i skutecznie bronić się przed chorobami.

Higiena

Brud to podstawa chorób, infekcji.

Przypominajmy dziecku, że po spacerze, przed posiłkiem, po wyjściu z ubikacji i po wycieraniu nosa trzeba zawsze dokładnie umyć ręce mydłem w ciepłej wodzie. Ważne, by robić to bez pośpiechu.

Dobrze jest tłumaczyć dziecku, że kaszląc i kichając, należy zasłaniać usta przedramieniem (rękawem), a nie dłonią, na której łatwo roznosić zarazki w otoczeniu. I pilnować, by po wytarciu nosa, każdą zużytą chusteczkę od razu wyrzucało do kosza.

Zobacz także:
Dlaczego dziecko kłamie Dlaczego dziecko kłamie

▪ ▪ ▪

1714

14.08.2015

Kłamstwa są częścią codziennego życia. Jednak wychowując malucha należy wpoić mu odpowiednie zasady, którymi będzie kierował się w dorosłym życiu. Jedną z fundamentalnych zasad jest szczerość....

Znikające okulary Znikające okulary

▪ ▪ ▪

1607

26.05.2015

Niedawno okazało się, że wasze nastoletnie dziecko potrzebuj okularów, byliście u okulisty, kupiliście odpowiednie okulary, wydawałoby się, że problem został załatwiony. Niesyty tak nie jest....

Atropina – czy warto się jej obawiać? Atropina – czy warto się jej obawiać?

▪ ▪ ▪

5383

18.10.2016

Atropina to trujący alkaloid zawarty w kroplach do oczu. Czasami okuliści przepisują ten lek dzieciom. Rodzice wówczas zaczynają się zastanawiać, czy to aby na pewno dobry pomysł. Ich myśli nachodzi...

Bezpieczny dom Bezpieczny dom

▪ ▪ ▪

1416

21.07.2015

Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka jest najważniejsze. Na malucha poznającego właśnie świat, czyha wiele niebezpieczeństw w domowym zaciszu. Z niektórych z nich nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ...

Ciążowe eksperymenty Ciążowe eksperymenty

▪ ▪ ▪

1489

24.06.2015

Kulinarne zachcianki w podczas trwania ciąży to normalny stan rzeczy. Czasami jednak przyprawiają obserwujących przynajmniej o ból głowy. O dziwo kobiety w ciąży nie tylko mają dziwne potrzeby...

Brzdąc w opałach na wakacjach - jak mu pomóc? Brzdąc w opałach na wakacjach - jak mu pomóc?

▪ ▪ ▪

1717

08.07.2015

Nawet najczujniejsi rodzice mogą mieć czasem problem z upilnowaniem swojego dziecka. Maluchy mają w sobie bowiem niespożyte pokłady energii i ciekawość świata godną największych odkrywców. Dodatkowo...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.