3052
6 najważniejszych przyczyn ulewania u niemowląt
Ulewanie u niemowląt, mimo że jest typowe, potrafi wzbudzić niepokój u rodziców. Zwykle nie jest to związane z żadnym schorzeniem, chociaż niekiedy faktycznie może wskazywać na pewne nieprawidłowości. Warto więc poznać najważniejsze przyczyny ulewania u niemowląt i w razie wątpliwości, zdecydować się na konsultację lekarską.
Zgodnie ze statystykami, ulewanie u niemowląt spotyka co drugie dziecko. Ma to miejsce wówczas, gdy treść żołądkowa cofa się do przełyku. W efekcie dochodzi do jej wypływania cienką strużką z jamy ustnej.
Główna przyczyna: niedojrzałość układu pokarmowego
Ulewanie u niemowląt jest objawem całkowicie naturalnym, który wynika z niedojrzałego układu pokarmowego. Chociaż rozwija się on stopniowo w życiu płodowym, pełną dojrzałość osiąga dopiero po ukończeniu 3 roku życia dziecka. Dlatego w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia - gdy mięsień zwieracza przełyku nie jest jeszcze dostatecznie silny - dochodzi do ulewania. Pokarm cofa się z żołądka, gdyż zwieracz przełyku u niemowlęcia nie jest w stanie zahamować tej czynności.
Zbyt łapczywe ssanie piersi
Ulewanie u noworodka w pierwszych tygodniach życia jest bardzo typowe. Wynika to z faktu zbyt łapczywego ssania piersi. To skutek nawału pokarmu w piersiach karmiącej mamy, ponieważ na tym etapie laktacja dopiero stabilizuje się. Wypływające z piersi szybko i w dużej ilości mleko mamy sprawia, że niemowlę ssąc pierś połyka również powietrze. To powoduje odbijanie, w efekcie czego treść pokarmowa cofa się z żołądka do jamy ustnej.
Nieodpowiednia pozycja przy karmieniu
Do ulewania dochodzi również w przypadku przyjęcia nieodpowiedniej pozycji podczas karmienia. Jeśli dziecko nie jest zwrócone brzuchem w stronę brzucha matki oraz jego głowa znajduje się niżej niż reszta ciała, istnieje duże prawdopodobieństwo cofnięcia się treści żołądkowej do przełyku i wypływania jamą ustną.
Chcąc uniknąć ulewania spowodowanego złą pozycją w trakcie karmienia piersią, dziecko powinno być odpowiednio ułożone względem matki. Zaleca się również odczekanie aż niemowlęciu odbije się - w tym celu należy ułożyć dziecko w pozycji pionowej po każdym karmieniu piersią.
Przekarmianie dziecka
Niemowlę nie ma w pełni wykształconego mechanizmu głodu i sytości, dlatego ssie pierś niemal bez ograniczeń. Pamiętaj, że żołądek noworodka czy niemowlęcia ma niewielką objętość (w 30 dniu życia żołądek jest wielkości kurzego jajka) i często nie jest w stanie pomieścić przyjętego pokarmu w całości. Jeśli przystawiasz maluszka do piersi, zacznij od odciągnięcia nadmiaru pokarmu z piersi, zanim przystawisz do niej dziecko. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym staraj się nie przekarmiać dziecka.
Alergie pokarmowe
Przyczyn ulewania u niemowląt należy upatrywać również w alergiach pokarmowych. Zdarza się, że dziecko nie do końca toleruje wszystkie produkty z diety karmiącej mamy. Warto bowiem pamiętać, że niedojrzały układ pokarmowy dziecka jest bardzo wrażliwy.
Jeśli poza ulewaniem pojawią się takie objawy jak: wysypka, biegunka, świszczący oddech czy kaszel, istnieje duże prawdopodobieństwo alergii. Zaniepokoić powinno również gorsze przybieranie na wadze lub spadki masy ciała niemowlęcia. W tym wypadku konieczna będzie wizyta u pediatry.
Zbyt wczesne rozszerzanie diety niemowlęcia
Kolejną przyczyną ulewania jest zbyt wczesne rozpoczęcie podawania warzyw i owoców. Nowe produkty w jadłospisie mogą podrażnić układ pokarmowy dziecka. Dlatego zaleca się, by rozszerzanie diety zacząć nie wcześniej niż przed ukończeniem przez niemowlę 17. tygodnia życia.
bebiklub.pl
▪ ▪ ▪
4255
03.11.2015
Nazwa brzmi dość tajemniczo, czasami wzbudza sensację. Subkultury młodzieżowe kojarzą się zwykle z zachowaniami dewiacyjnymi. Ogólnie, jako miejsce czy grupa, które wpływają negatywnie na dzieci...
▪ ▪ ▪
2768
01.10.2015
Polacy coraz częściej doceniają walory odżywcze i delikatny smak drobiu. W ciągu ostatnich lat spożycie tego mięsa wzrosło i obecnie wynosi ok. 27 kg rocznie na osobę. Szczególnie mięso z kurczaka...
▪ ▪ ▪
2147
20.01.2017
Polacy znajdują się w światowej czołówce narodów zażywających najwięcej leków przeciwbólowych. Szacuje się, że blisko 20% populacji jest od nich uzależniona. Dostępne bez recepty preparaty...
▪ ▪ ▪
2697
24.09.2015
Nauka w szkole podstawowej to istotny etap w życiu Twojej pociechy. Podstawówka przygotowuje do pierwszego ważnego egzaminu w karierze edukacyjnej młodego żaka – sprawdzianu szóstoklasisty. Nie...
▪ ▪ ▪
2623
10.08.2015
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się, czy szczepić swoje dzieci. O ile wcześniej takie zabiegi były czymś naturalnym i niepodważalnym, o tyle aktualnie szczepionki zyskują coraz...
▪ ▪ ▪
2411
20.07.2016
W ostatnich latach zrobiło się głośno o cennych właściwościach witaminy D. Jest to spowodowane tym, że według badań aż 90% Polaków cierpi na jej niedobór! Korzyści jakie daje jej przyjmowanie...