Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3247

Dodano: 26.07.2016

6 najważniejszych przyczyn ulewania u niemowląt

6 najważniejszych przyczyn ulewania u niemowląt

Ulewanie u niemowląt, mimo że jest typowe, potrafi wzbudzić niepokój u rodziców. Zwykle nie jest to związane z żadnym schorzeniem, chociaż niekiedy faktycznie może wskazywać na pewne nieprawidłowości. Warto więc poznać najważniejsze przyczyny ulewania u niemowląt i w razie wątpliwości, zdecydować się na konsultację lekarską.

Zgodnie ze statystykami, ulewanie u niemowląt  spotyka co drugie dziecko. Ma to miejsce wówczas, gdy treść żołądkowa cofa się do przełyku. W efekcie dochodzi do jej wypływania cienką strużką z jamy ustnej.

Główna przyczyna: niedojrzałość układu pokarmowego

Ulewanie u niemowląt jest objawem całkowicie naturalnym, który wynika z niedojrzałego układu pokarmowego. Chociaż rozwija się on stopniowo w życiu płodowym, pełną dojrzałość osiąga dopiero po ukończeniu 3 roku życia dziecka. Dlatego w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia - gdy mięsień zwieracza przełyku nie jest jeszcze dostatecznie silny - dochodzi do ulewania. Pokarm cofa się z żołądka, gdyż zwieracz przełyku u niemowlęcia nie jest w stanie zahamować tej czynności.

Zbyt łapczywe ssanie piersi

Ulewanie u noworodka w pierwszych tygodniach życia jest bardzo typowe. Wynika to z faktu zbyt łapczywego ssania piersi. To skutek nawału pokarmu w piersiach karmiącej mamy, ponieważ na tym etapie laktacja dopiero stabilizuje się. Wypływające z piersi szybko i w dużej ilości mleko mamy sprawia, że niemowlę ssąc pierś połyka również powietrze. To powoduje odbijanie, w efekcie czego treść pokarmowa cofa się z żołądka do jamy ustnej.

Nieodpowiednia pozycja przy karmieniu

Do ulewania dochodzi również w przypadku przyjęcia nieodpowiedniej pozycji podczas karmienia. Jeśli dziecko nie jest zwrócone brzuchem w stronę brzucha matki oraz jego głowa znajduje się niżej niż reszta ciała, istnieje duże prawdopodobieństwo cofnięcia się treści żołądkowej do przełyku i wypływania jamą ustną.

Chcąc uniknąć ulewania spowodowanego złą pozycją w trakcie karmienia piersią, dziecko powinno być odpowiednio ułożone względem matki. Zaleca się również odczekanie aż niemowlęciu odbije się - w tym celu należy ułożyć dziecko w pozycji pionowej po każdym karmieniu piersią.

Przekarmianie dziecka

Niemowlę nie ma w pełni wykształconego mechanizmu głodu i sytości, dlatego ssie pierś niemal bez ograniczeń. Pamiętaj, że żołądek noworodka czy niemowlęcia ma niewielką objętość (w 30 dniu życia żołądek jest wielkości kurzego jajka) i często nie jest w stanie pomieścić przyjętego pokarmu w całości. Jeśli przystawiasz maluszka do piersi, zacznij od odciągnięcia nadmiaru pokarmu z piersi, zanim przystawisz do niej dziecko. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym staraj się nie przekarmiać dziecka.

Alergie pokarmowe

Przyczyn ulewania u niemowląt należy upatrywać również w alergiach pokarmowych. Zdarza się, że dziecko nie do końca toleruje wszystkie produkty z diety karmiącej mamy. Warto bowiem pamiętać, że niedojrzały układ pokarmowy dziecka jest bardzo wrażliwy.

Jeśli poza ulewaniem pojawią się takie objawy jak: wysypka, biegunka, świszczący oddech czy kaszel, istnieje duże prawdopodobieństwo alergii. Zaniepokoić powinno również gorsze przybieranie na wadze lub spadki masy ciała niemowlęcia. W tym wypadku konieczna będzie wizyta u pediatry.

Zbyt wczesne rozszerzanie diety niemowlęcia

Kolejną przyczyną ulewania jest zbyt wczesne rozpoczęcie podawania warzyw i owoców. Nowe produkty w jadłospisie mogą podrażnić układ pokarmowy dziecka. Dlatego zaleca się, by rozszerzanie diety zacząć nie wcześniej niż przed ukończeniem przez niemowlę 17. tygodnia życia.

bebiklub.pl

Zobacz także:
Nierozerwalna więź z dzieckiem – jak ją zbudować? Nierozerwalna więź z dzieckiem – jak ją zbudować?

▪ ▪ ▪

2000

22.01.2018

Bycie rodzicem to zadanie niezwykle odpowiedzialne. Wychowanie malucha na dobrego i mądrego człowieka, który będzie potrafił prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, jest sztuką. Znamy sposób,...

Jaki prezent pod choinkę podarować dziecku? Jaki prezent pod choinkę podarować dziecku?

▪ ▪ ▪

2420

07.12.2016

Wraz z początkiem grudnia każdy rodzic zastanawia się, jaki prezent sprawić swojemu dziecku z okazji Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia. Najczęściej pociecha od dawna zna odpowiedź na to pytanie,...

Niemowlak jest w cętki, co to może oznaczać? Niemowlak jest w cętki, co to może oznaczać?

▪ ▪ ▪

4042

10.05.2015

Wysypka, krostki, zaczerwienienia. Zmiany skórne u niemowlaka mogą mieć kilka przyczyn, nie wszystkie wymagają leczenia i wizyty u specjalistów, jednak niektóre mogą stanowić zagrożenie dla dziecka....

Okres dojrzewania – pomagamy młodzieży zrozumieć zmiany Okres dojrzewania – pomagamy młodzieży zrozumieć zmiany

▪ ▪ ▪

3340

07.12.2015

Okres dojrzewania jest jedną, wielką zmianą. Dziecko staje się nastolatkiem, przygotowując się powoli do wkroczenia w dorosłe życie. Towarzyszą temu zmiany fizyczne, hormonalne, emocjonalne. Czasami...

Czy moje dziecko bierze? – młodzież i narkotyki Czy moje dziecko bierze? – młodzież i narkotyki

▪ ▪ ▪

3269

09.04.2015

Nie trzeba być od razu narkomanem, żeby próbować narkotyków. Nie ma też reguły, co do osób, które sięgają po te środki, równie dobrze może być to młodzież z tzw. rodziny patologicznej,...

Komunia czy małe wesele? Komunia czy małe wesele?

▪ ▪ ▪

2025

30.04.2018

Balowe suknie, limuzyna, drogie prezenty, fryzjer, wykwintna restauracja. Brzmi jak przygotowania do wesela? Nic bardziej mylnego. To komunijny szał, który już od końca kwietnia zapanuje w Polsce....

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.