Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2891

Dodano: 26.07.2016

6 najważniejszych przyczyn ulewania u niemowląt

6 najważniejszych przyczyn ulewania u niemowląt

Ulewanie u niemowląt, mimo że jest typowe, potrafi wzbudzić niepokój u rodziców. Zwykle nie jest to związane z żadnym schorzeniem, chociaż niekiedy faktycznie może wskazywać na pewne nieprawidłowości. Warto więc poznać najważniejsze przyczyny ulewania u niemowląt i w razie wątpliwości, zdecydować się na konsultację lekarską.

Zgodnie ze statystykami, ulewanie u niemowląt  spotyka co drugie dziecko. Ma to miejsce wówczas, gdy treść żołądkowa cofa się do przełyku. W efekcie dochodzi do jej wypływania cienką strużką z jamy ustnej.

Główna przyczyna: niedojrzałość układu pokarmowego

Ulewanie u niemowląt jest objawem całkowicie naturalnym, który wynika z niedojrzałego układu pokarmowego. Chociaż rozwija się on stopniowo w życiu płodowym, pełną dojrzałość osiąga dopiero po ukończeniu 3 roku życia dziecka. Dlatego w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia - gdy mięsień zwieracza przełyku nie jest jeszcze dostatecznie silny - dochodzi do ulewania. Pokarm cofa się z żołądka, gdyż zwieracz przełyku u niemowlęcia nie jest w stanie zahamować tej czynności.

Zbyt łapczywe ssanie piersi

Ulewanie u noworodka w pierwszych tygodniach życia jest bardzo typowe. Wynika to z faktu zbyt łapczywego ssania piersi. To skutek nawału pokarmu w piersiach karmiącej mamy, ponieważ na tym etapie laktacja dopiero stabilizuje się. Wypływające z piersi szybko i w dużej ilości mleko mamy sprawia, że niemowlę ssąc pierś połyka również powietrze. To powoduje odbijanie, w efekcie czego treść pokarmowa cofa się z żołądka do jamy ustnej.

Nieodpowiednia pozycja przy karmieniu

Do ulewania dochodzi również w przypadku przyjęcia nieodpowiedniej pozycji podczas karmienia. Jeśli dziecko nie jest zwrócone brzuchem w stronę brzucha matki oraz jego głowa znajduje się niżej niż reszta ciała, istnieje duże prawdopodobieństwo cofnięcia się treści żołądkowej do przełyku i wypływania jamą ustną.

Chcąc uniknąć ulewania spowodowanego złą pozycją w trakcie karmienia piersią, dziecko powinno być odpowiednio ułożone względem matki. Zaleca się również odczekanie aż niemowlęciu odbije się - w tym celu należy ułożyć dziecko w pozycji pionowej po każdym karmieniu piersią.

Przekarmianie dziecka

Niemowlę nie ma w pełni wykształconego mechanizmu głodu i sytości, dlatego ssie pierś niemal bez ograniczeń. Pamiętaj, że żołądek noworodka czy niemowlęcia ma niewielką objętość (w 30 dniu życia żołądek jest wielkości kurzego jajka) i często nie jest w stanie pomieścić przyjętego pokarmu w całości. Jeśli przystawiasz maluszka do piersi, zacznij od odciągnięcia nadmiaru pokarmu z piersi, zanim przystawisz do niej dziecko. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym staraj się nie przekarmiać dziecka.

Alergie pokarmowe

Przyczyn ulewania u niemowląt należy upatrywać również w alergiach pokarmowych. Zdarza się, że dziecko nie do końca toleruje wszystkie produkty z diety karmiącej mamy. Warto bowiem pamiętać, że niedojrzały układ pokarmowy dziecka jest bardzo wrażliwy.

Jeśli poza ulewaniem pojawią się takie objawy jak: wysypka, biegunka, świszczący oddech czy kaszel, istnieje duże prawdopodobieństwo alergii. Zaniepokoić powinno również gorsze przybieranie na wadze lub spadki masy ciała niemowlęcia. W tym wypadku konieczna będzie wizyta u pediatry.

Zbyt wczesne rozszerzanie diety niemowlęcia

Kolejną przyczyną ulewania jest zbyt wczesne rozpoczęcie podawania warzyw i owoców. Nowe produkty w jadłospisie mogą podrażnić układ pokarmowy dziecka. Dlatego zaleca się, by rozszerzanie diety zacząć nie wcześniej niż przed ukończeniem przez niemowlę 17. tygodnia życia.

bebiklub.pl

Zobacz także:
Nauczanie indywidualne Nauczanie indywidualne

▪ ▪ ▪

2176

29.08.2016

W ostatnich latach w Polsce obserwuje się częstsze sięganie po nauczanie indywidualne. Obejmuje ono uczniów szkół i grup zerowych w przedszkolach, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie...

Klocki, czyli prostota w służbie fantazji Klocki, czyli prostota w służbie fantazji

▪ ▪ ▪

2316

03.03.2016

Tysiące elementów wraz z załączoną instrukcją i gotowym scenariuszem zabawy. Chcąc uszczęśliwić dzieci dajemy im do ręki gotowe rozwiązania, zamiast stymulować je do poszukiwania własnych....

Maty piankowe dla dzieci i ich zalety Maty piankowe dla dzieci i ich zalety

▪ ▪ ▪

429

23.08.2023

Jeśli Twój maluszek staje się coraz bardziej ruchliwy, a Ty chcesz zapewnić mu bezpieczną przestrzeń do rozwoju motorycznego, przyjrzyj się bliżej matom piankowym. To rozwiązanie cieszy się...

Wspólny pokój chłopca i dziewczynki. Jak połączyć sprzeczne interesy maluchów? Wspólny pokój chłopca i dziewczynki. Jak połączyć sprzeczne interesy maluchów?

▪ ▪ ▪

2497

01.02.2017

Pokój dziecięcy i młodzieżowy to oaza każdej dorastającej pociechy. Często zdarza się jednak tak, że metraż mieszkania nie pozwala na to, aby dzieci posiadały oddzielne pokoje. Urządzenie wspólnego...

Ochroń dziecko przed sektami Ochroń dziecko przed sektami

▪ ▪ ▪

2445

17.11.2015

Sekty są groźne i trudno jest wyrwać z ich oddziaływania zwerbowane dziecko. Sekty są grupami bardzo silnymi, wyizolowanymi z reszty społeczeństwa, posiadającymi własny system wartości i wzór...

Co przyszła mama powinna zabrać ze sobą do szpitala? Co przyszła mama powinna zabrać ze sobą do szpitala?

▪ ▪ ▪

1749

07.10.2017

Pakowanie torby do szpitala to temat na wielu forach internetowych. Listy rzeczy różnią się od siebie, jednak jest kilka przedmiotów, na które warto zwrócić większa uwagę.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.