3233
6 najważniejszych przyczyn ulewania u niemowląt

Ulewanie u niemowląt, mimo że jest typowe, potrafi wzbudzić niepokój u rodziców. Zwykle nie jest to związane z żadnym schorzeniem, chociaż niekiedy faktycznie może wskazywać na pewne nieprawidłowości. Warto więc poznać najważniejsze przyczyny ulewania u niemowląt i w razie wątpliwości, zdecydować się na konsultację lekarską.
Zgodnie ze statystykami, ulewanie u niemowląt spotyka co drugie dziecko. Ma to miejsce wówczas, gdy treść żołądkowa cofa się do przełyku. W efekcie dochodzi do jej wypływania cienką strużką z jamy ustnej.
Główna przyczyna: niedojrzałość układu pokarmowego
Ulewanie u niemowląt jest objawem całkowicie naturalnym, który wynika z niedojrzałego układu pokarmowego. Chociaż rozwija się on stopniowo w życiu płodowym, pełną dojrzałość osiąga dopiero po ukończeniu 3 roku życia dziecka. Dlatego w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia - gdy mięsień zwieracza przełyku nie jest jeszcze dostatecznie silny - dochodzi do ulewania. Pokarm cofa się z żołądka, gdyż zwieracz przełyku u niemowlęcia nie jest w stanie zahamować tej czynności.
Zbyt łapczywe ssanie piersi
Ulewanie u noworodka w pierwszych tygodniach życia jest bardzo typowe. Wynika to z faktu zbyt łapczywego ssania piersi. To skutek nawału pokarmu w piersiach karmiącej mamy, ponieważ na tym etapie laktacja dopiero stabilizuje się. Wypływające z piersi szybko i w dużej ilości mleko mamy sprawia, że niemowlę ssąc pierś połyka również powietrze. To powoduje odbijanie, w efekcie czego treść pokarmowa cofa się z żołądka do jamy ustnej.
Nieodpowiednia pozycja przy karmieniu
Do ulewania dochodzi również w przypadku przyjęcia nieodpowiedniej pozycji podczas karmienia. Jeśli dziecko nie jest zwrócone brzuchem w stronę brzucha matki oraz jego głowa znajduje się niżej niż reszta ciała, istnieje duże prawdopodobieństwo cofnięcia się treści żołądkowej do przełyku i wypływania jamą ustną.
Chcąc uniknąć ulewania spowodowanego złą pozycją w trakcie karmienia piersią, dziecko powinno być odpowiednio ułożone względem matki. Zaleca się również odczekanie aż niemowlęciu odbije się - w tym celu należy ułożyć dziecko w pozycji pionowej po każdym karmieniu piersią.
Przekarmianie dziecka
Niemowlę nie ma w pełni wykształconego mechanizmu głodu i sytości, dlatego ssie pierś niemal bez ograniczeń. Pamiętaj, że żołądek noworodka czy niemowlęcia ma niewielką objętość (w 30 dniu życia żołądek jest wielkości kurzego jajka) i często nie jest w stanie pomieścić przyjętego pokarmu w całości. Jeśli przystawiasz maluszka do piersi, zacznij od odciągnięcia nadmiaru pokarmu z piersi, zanim przystawisz do niej dziecko. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym staraj się nie przekarmiać dziecka.
Alergie pokarmowe
Przyczyn ulewania u niemowląt należy upatrywać również w alergiach pokarmowych. Zdarza się, że dziecko nie do końca toleruje wszystkie produkty z diety karmiącej mamy. Warto bowiem pamiętać, że niedojrzały układ pokarmowy dziecka jest bardzo wrażliwy.
Jeśli poza ulewaniem pojawią się takie objawy jak: wysypka, biegunka, świszczący oddech czy kaszel, istnieje duże prawdopodobieństwo alergii. Zaniepokoić powinno również gorsze przybieranie na wadze lub spadki masy ciała niemowlęcia. W tym wypadku konieczna będzie wizyta u pediatry.
Zbyt wczesne rozszerzanie diety niemowlęcia
Kolejną przyczyną ulewania jest zbyt wczesne rozpoczęcie podawania warzyw i owoców. Nowe produkty w jadłospisie mogą podrażnić układ pokarmowy dziecka. Dlatego zaleca się, by rozszerzanie diety zacząć nie wcześniej niż przed ukończeniem przez niemowlę 17. tygodnia życia.
bebiklub.pl

▪ ▪ ▪
3674
29.08.2015
Obgryzanie paznokcie jest dość częstym problemem, szacuje się, że robi to 1/3 dzieci i młodzieży. Co więcej, nawyk, zaliczany zresztą do „nerwowych przyzwyczajeń”, może uaktywniać się...

▪ ▪ ▪
3239
24.10.2016
Kiedy para dowiaduje się, że wkrótce zostaną rodzicami, ich cała uwaga zostaje poświęcona przyszłemu potomkowi. Widzą same uroki rodzicielstwa, często zapominając, że za kilka miesięcy ich...

▪ ▪ ▪
10691
05.09.2014
Wakacyjny wyjazd z małym dzieckiem wielu osobom może kojarzyć się z dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieli okazji podróżować ze swoją pociechą. Istnieje jednak kilka prostych...

▪ ▪ ▪
1451
28.10.2022
Pierwsze lata życia to zdecydowanie okres beztroski przepełniony radością i poznawaniem świata. W prawidłowym rozwoju dziecka w tym czasie z całą pewnością pomogą zabawki i różnego rodzaju...

▪ ▪ ▪
2491
19.09.2015
Najważniejszym zakupem podczas kompletowania szkolnej wyprawki jest torba, w której uczeń nosić będzie podręczniki i przybory papiernicze. Zastanawiasz się, co najlepiej będzie służyło Twojemu...

▪ ▪ ▪
2497
20.02.2015
Wiele rodziców idzie na łatwiznę, dając gotówkę dziecku, zamiast przygotować pełnowartościowy posiłek na drugie śniadanie. A co robią uczniowie, chodząc do szkolnego bufetu? Wbrew nadziejom...