Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1325

Dodano: 18.07.2014

Badania w ciąży - Pierwszy Trymestr c.d.

Badania w ciąży - Pierwszy Trymestr

Jeśli do tej pory cieszyłaś się dobrym zdrowiem i nie musiałaś często odwiedzać lekarza, teraz możesz być zaskoczona i niestety przygnębiona ilością badań, jakie trzeba zrobić w ciąży. Jakie badania czekają cię w I trymestrze?

Potwierdzenie w przychodni

Możesz też dla potwierdzenia wykonać w przychodni bardziej dokładny test wykrywający hCG we krwi. Testy z krwi mogą być jakościowe - stwierdzające po prostu obecność hCG, lub ilościowe - określające jego poziom. Ilościowe oznaczenie hCG przydaje się do monitorowania rozwoju wczesnej ciąży, gdy jeszcze słabo widać ją w USG. Wykonuje się je wtedy w odstępie co najmniej 48 godzin. Jeśli ilość hCG podwaja się w tym czasie, można domniemywać, że ciąża rozwija się, prawidłowo. Innym sposobem sprawdzania, czy wczesna ciąża dobrze się rozwija, jest oznaczanie ilości progesteronu we krwi w odstępach kilku dni.

Wizyta u ginekologa

Mimo powyższych testów najważniejsze są badania u profesjonalnego ginekologa. Dodatni wynik testu ciążowego to znak, że warto poszukać takiego lekarza ginekologa-położnika i umówić się na pierwszą wizytę. Najlepiej to zrobić między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. Podczas pierwszej wizyty lekarz sprawdzi twoją wagę i ciśnienie tętnicze oraz ogólny stan zdrowia. Przy badaniu ginekologicznym pobierze cytologię (jeśli nie miałaś jej wykonywanej w ciągu ostatnich miesięcy) i ewentualnie posiew z dróg rodnych.

W tym czasie ciąża powinna być już dobrze widoczna w USG. Badanie USG pozwala upewnić się, czy ciąża jest umiejscowiona prawidłowo w macicy, czy jest pojedyncza (lub mnoga) oraz czy zarodek dobrze się rozwija. Dla większości kobiet to bardzo emocjonujące badanie. Widok na ekranie kilkumilimetrowego zarodka z wyraźnie bijącym sercem pomaga uświadomić sobie, że rzeczywiście w naszym wnętrzu ktoś zamieszkał.

1 2 3 4
Zobacz także:
Pamiętajmy o innych Pamiętajmy o innych

▪ ▪ ▪

1403

19.08.2015

Dzielenie się nie jest łatwe, tym bardziej, gdy nie widzimy w tym nic fajnego. Pomocy innymi i dobrych nawyków możemy się nauczyć. Jednak takie lekcje trzeba zacząć już od najmłodszych lat.

Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity

▪ ▪ ▪

1096

02.11.2016

Farbowanie włosów w ciąży wzbudza sporo kontrowersji. Jedni uważają, że nie ma żadnego wpływu na rozwijający się płód, inni kategorycznie się mu przeciwstawiają. Jak jest faktycznie?

Małe anorektyczki Małe anorektyczki

▪ ▪ ▪

1675

09.02.2015

Anoreksja nie dotyka już tylko nastolatek czy młodych kobiet, marzących o idealnej sylwetce. Narażone są nawet dzieci! No ale jak? Czy typowy „niejadek” nie ma ochoty na jedzenie, czy raczej podłoże...

Jak rozpoznać dni płodne Jak rozpoznać dni płodne

▪ ▪ ▪

3580

12.06.2014

Dni płodne u Kobiety to wielka nadzieja na zostanie mamą. To wtedy właśnie jest największa szansa aby zajść w ciąże. Ale kiedy te dni są? Czy można łatwo to określić? Ile trwają te dni?

Myjemy zęby Myjemy zęby

▪ ▪ ▪

1515

03.07.2015

Dzieciaki lubią małe i większe dramaty. Jednym z nich jest mycie zębów, które niektórym kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Udowadniamy, że wcale nie musi tak być, a szczotkowanie to świetna...

Nauka poprzez zabawę, czyli zabawki edukacyjne Nauka poprzez zabawę, czyli zabawki edukacyjne

▪ ▪ ▪

1568

06.10.2015

Pilny uczeń przynoszący do domu piątki i czwórki to duża radość dla każdego rodzica. Zdarza się jednak, że pierwszak niechętnie ćwiczy umiejętność pisania, czytania czy liczenia. Na szczęście...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.