Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

7228

Dodano: 07.09.2015

Alarmujemy – wtórne utonięcie występuje do 72 godzin po zachłyśnięciu się wodą c.d.

Alarmujemy – wtórne utonięcie występuje do 72 godzin po zachłyśnięciu się wodą

Jedna z wielu medycznych definicji utonięcia brzmi: jest to rodzaj gwałtownego uduszenia, do którego dochodzi w wyniku zablokowania dróg oddechowych płynem, najczęściej wodą. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że śmierć może nastąpić również w wyniku powikłań po podtopieniu. Nazwa samego zjawiska może być jednak myląca. Wszystkim rodzicom zalecamy lekturę artykułu o wtórnym utonięciu u dzieci. Rozprawiamy się z wieloma mitami na jego temat oraz informujemy, jakie symptomy mu towarzyszą.

Musisz mieć na uwadze, że nie należy bagatelizować żadnego przypadku zachłyśnięcia się dużą ilością wody. Nie powinno się pozostawiać bez pomocy dziecka, u którego na pierwszy rzut oka nie widać wspomnianych wcześniej objawów. Może się bowiem zdarzyć, że mimo świetnego samopoczucia, po kilku godzinach maluch zacznie uskarżać się na duszności. Podobnie dzieje się w przypadku tak zwanych „suchych utonięć”, spowodowanych tym, że słona woda dostając się do nosogardzieli, powoduje skurcz krtani i niemożność oddychania, co w rezultacie doprowadzania do zatrzymania krążenia.

Jak postępować w sytuacji, gdy podejrzewamy u dziecka obrzęk płuc? Przede wszystkim należy niezwłocznie wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego, gdyż jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jeżeli spędzamy czas na strzeżonym kąpielisku, a na miejscu są ratownicy wodni posiadający uprawnienia ratownika medycznego – powinni wdrożyć czynności ratownicze, powiadamiając jednocześnie lekarza o stanie dziecka. Rodzic powinien ograniczyć wysiłek fizyczny pociechy do absolutnego minimum, zapewnić malcowi komfort cieplny i wsparcie psychiczne.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wtórnego utonięcia u dziecka, należy stosować się do poniższych wskazówek:

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Justyna Mejna

1 2
Zobacz także:
Żywność organiczna dla najmłodszych Żywność organiczna dla najmłodszych

▪ ▪ ▪

2053

13.11.2018

Popularność żywności organicznej rośnie. Składniki, z których powstaje, pochodzą z gospodarstw ekologicznych, czyli uprawiane są z poszanowaniem naturalnego rytmu przyrody, bez stosowania sztucznych...

Urządzamy pokoik dla dziecka Urządzamy pokoik dla dziecka

▪ ▪ ▪

2408

26.01.2015

Wybór dekoracji do pokoju dziecięcego powinien być przemyślany. Nie od dziś przecież wiadomo, że to, czym na co dzień otaczamy dziecko, wpływa na jego rozwój.

Jak spędzić majówkę z dziećmi Jak spędzić majówkę z dziećmi

▪ ▪ ▪

4066

23.04.2015

Co roku pojawia się ten sam problem i pytanie „co robimy na majówkę”. Majowy weekend pełen jest słońca, ciepła i wolnego czasu. Jak go zatem wykorzystać?

Co poza lekcjami? - o zajęciach dodatkowych dla dzieci Co poza lekcjami? - o zajęciach dodatkowych dla dzieci

▪ ▪ ▪

2666

08.10.2014

Zajęcia dodatkowe są tymi, które odbywają się poza obowiązkowymi lekcjami w szkole. Zajęcia są prowadzone na terenie szkoły (określamy je wtedy jako pozalekcyjne), bądź poza jej obrębem. Jak...

Co słychać za oknem? Muzyczne warsztaty dla dzieci Co słychać za oknem? Muzyczne warsztaty dla dzieci

▪ ▪ ▪

2217

26.11.2015

28 listopada o godzinie 11.00 Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza dzieci w wieku 2-4 lat wraz z rodzicami do udziału w przeznaczonych specjalnie dla nich muzycznych warsztatach, podczas których...

 Kurczak w menu dziecka. Czy pochodzenie drobiu ma znaczenie? Kurczak w menu dziecka. Czy pochodzenie drobiu ma znaczenie?

▪ ▪ ▪

2650

01.10.2015

Polacy coraz częściej doceniają walory odżywcze i delikatny smak drobiu. W ciągu ostatnich lat spożycie tego mięsa wzrosło i obecnie wynosi ok. 27 kg rocznie na osobę. Szczególnie mięso z kurczaka...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.