Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3684

Dodano: 24.05.2015

Radzę sobie z problemami żyletką…

Radzę sobie z problemami żyletką…

Coraz więcej nastolatków się okalecza. Żyletki, cyrkle, noże, wszelkie ostre przedmioty zamiast sprawiać im ból dają ulgę. Krzywdzenie siebie, obserwowanie całego procesu i płynącej krwi jest dla nich swoistym wybawieniem.

Dlaczego to robią? Od czego się zaczyna?

Samookaleczanie jest reakcją na bodziec próba pozbycia się bólu innym bólem. Nadmiar problemów, brak zrozumienia, kłótnie rodziców, zmiana środowiska wiele innych czynników może wpłynąć na takie zachowanie. Kluczem, jest tutaj ból emocjonalny. To on doprowadza do stanu gdzie poszukuje się ukojenia, a ukojeniem okazuje się ostry przedmiot. Jak mówią sami nastolatkowie początkowo tną się, aby zapomnieć o jakimś ważnym, dla nich ogromnym problemie. Z czasem każdy zgrzyt jest dobry do chwycenia po żyletkę, a po jeszcze dłuższym czasie nie potrzeba już powodu.

Moje dziecko się nie tnie! Nie ma żadnych ran.

Rodzice często nie zauważają zmiany zachowania u dziecka, nawet gdy ktoś zasugeruje, że ich dziecko może się samookaleczać nie wierzą w to – przecież nie widzieli śladów. Samookaleczanie jest w niektórych przypadkach formą zwrócenia na siebie uwagi, ale jednak w większości przypadków celem nie jest uwaga, a ulga. Dlatego też rodzicie nie zauważają śladów. Ślady są odpowiednio ukryte. Nastolatkowie tną się po brzuchach, stopach, wnętrzu ud. Są to miejsca zakryte przez ubrania i trudnodostępne. Nic więc dziwnego ze rodzicie śladów nie widzieli. Przecież nie widują już swoich dzieci nago. To nie jest działanie spontaniczne, okaleczanie się jest dla tych nastolatków jest swoistym rytuałem, dokładnie zaplanowanym. Dziecko nie chce, a właściwie nie może sobie pozwolić na zauważenie ran, bo ten rytuał zostanie mu odebrany.

1 2
Zobacz także:
Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach? Czy tradycje i obrzędy świąteczne są nadal podtrzymywane w polskich domach?

▪ ▪ ▪

3076

18.12.2017

Wolne miejsce przy stole? Pierwsza gwiazdka, opłatek i kolędy? W większości polskich domów podtrzymuje się wiele tradycji i obrzędów, które były bliskie naszym babkom i prababkom.

Pomóż dziecku stać się niezależnym Pomóż dziecku stać się niezależnym

▪ ▪ ▪

2476

10.01.2016

Samodzielne i zaradne dziecko to marzenie każdego rodzica. Obserwowanie dorastającej pociechy ze świadomością, że z każdym dniem coraz mniej potrzebuje rodzicielskiej opieki bywa bolesne, jednak...

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach. Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

▪ ▪ ▪

3857

07.07.2016

Rodzice często sprzeciwiają się grupom mieszanym w przedszkolach. Chcą aby ich pociechy spędzały czas z równolatkami. Nie mniej jednak, dowiedziono, że dzieci młodsze szybciej się uczą podpatrując...

Poród, a karmienie piersią Poród, a karmienie piersią

▪ ▪ ▪

2783

12.06.2014

Karmienie piersią najwspanialsza więź matki z dzieckiem. Nosisz swoje maleństwo pod sercem i gdy tylko się urodzi pragniesz mu dać wszystko co najlepsze....także pokarm.

Białko w diecie dzieci Białko w diecie dzieci

▪ ▪ ▪

2549

18.08.2016

Białko jest ważnym składnikiem diety dziecka. Rodzice często nie zdają sobie jednak sprawy z  roli, jaką odpowiednia ilość i  jakość tego składnika ogrywa w  zdrowym wzroście ich pociech....

Infekcje grzybicze głowy Infekcje grzybicze głowy

▪ ▪ ▪

3592

27.07.2015

To częste choroby wśród dzieci. Do zarażenia może dojść przez kontakt z inną osobą, jak i zwierzęciem. Nie dość, że zakaźna, to jeszcze długotrwała w leczeniu.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.