2513
Nawyki, które wzmacniają kreatywność dziecka

Kreatywność to cecha, która sprawia, że maluch szybciej się rozwija i uczy nowych rzeczy. Jej pielęgnowanie jest niezwykle istotne i w dużej mierze zależy od nastawienia najbliższego otoczenia. Warto poświęcić trochę czasu, by wykształcić w dziecku przyzwyczajenia wzmacniające jego kreatywność.
Dobre nawyki, powtarzane regularnie, pomogą rozwinąć drzemiący w maluchu potencjał. Co robić, by wesprzeć jego naturalne predyspozycje?
Po pierwsze, dobrym pomysłem jest zorganizowanie przestrzeni, w której dziecko będzie mogło puścić wodze fantazji. Z pewnością ma wybujałą wyobraźnię i potrafi stworzyć coś z niczego. Kreatywny kącik, w którym będzie mogło budować, konstruować, malować czy lepić to o wiele lepsza zabawa niż kolejna lalka czy samochodzik. Zachęcaj swoją pociechę do korzystania ze swojej wyobraźni, poprzez podsuwanie kolorowych kredek, farb, plasteliny czy zabawek do samodzielnego złożenia. Możesz także rozważyć poświęcenie jednej ściany w domu na jej twórczość, a jeżeli taka opcja nie wchodzi w grę, zorganizuj największy możliwy arkusz papieru. Świetną opcją jest też sporych rozmiarów tablica, na której maluch będzie mógł eksponować wszystkie wytwory jego wyobraźni.
Spróbuj przekonać swoją pociechę, że zdobywanie wiedzy to świetna zabawa. Nuka nie może być przez nią postrzegana jako przykry obowiązek czy ciężka praca, a wspaniała przygoda. Wzbudzaj w swoim dziecku chęć do poznawania świata, pokazuj ciekawe zjawiska, przyjazne zwierzątka, spróbujcie wspólnie przeprowadzić proste eksperymenty. Do nauki cyferek, rozmiarów, kształtów i kolorów możesz wykorzystać to, co masz pod ręką. Użyj owoców, patyków, klocków lego i innych przedmiotów codziennego użytku. Zabawa jest najbardziej skutecznym sposobem przyswajania umiejętności, które pozostają w pamięci na dłużej. Wykorzystując różne rekwizyty, rozbudzasz w dziecku wyobraźnię i pokazujesz, że nauka nie musi polegać tylko na czytaniu książek.
Warto też namawiać malucha do zapoznania się z kulturą i sztuką. Obcowanie z artystami i ich dziełami, kształtuje poczucie gustu i wrażliwości na piękno. Dzięki wspólnym wycieczkom do teatru, na koncerty czy do muzeum, Twoja pociecha przekona się, że to atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu. Najlepiej przynajmniej raz w miesiącu zarezerwować jeden dzień na wyjście związane edukacją kulturalną. Słyszałaś kiedyś o dobroczynnym działaniu muzyki? To nie mit. Zadbanie o to, by w domu leciały spokojne piosenki, ma wpływ na późniejszy rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.
To proste zasady, które dobrze jest wprowadzić w codzienność. W ten sposób wspomagasz w swoim dziecku wrodzone zdolności kreatywnego myślenia i chęć do poznawania otaczającego świata. Maluch spędza jednak czas nie tylko w domu. Wybierając przedszkole lub żłobek, zorientuj się wcześniej, jak wygląda program nauczania, stosowane metody i podejście do dzieci. Wiek przedszkolny to czas, kiedy umysł jest najbardziej chłonny na nową wiedzę i warto go dobrze wykorzystać.
Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

▪ ▪ ▪
3418
05.05.2016
Pojawienie się na świecie dziecka to jedna z najważniejszych chwil w życiu dwojga kochających się ludzi. Warto pomyśleć o prawidłowym rozwoju pociechy jeszcze przed jej poczęciem. Dbałość...

▪ ▪ ▪
2606
08.11.2015
Pierwsza kąpiel noworodka budzi wiele obaw. Kolejne wcale nie są dla młodych rodziców łatwiejsze. Czy jest się czego bać?

▪ ▪ ▪
3074
09.03.2016
Przyszła mama na swój bal. Baby – shower, bo o nim mowa, to czas radości, prezentów, zabawy. Aby baby – shower mogło się udać, potrzebny jest plan działania. Ta impreza rządzi się swoimi...

▪ ▪ ▪
2783
28.10.2016
Dzieci lubią owoce, ale co zrobić, by podobną sympatią darzyły także warzywa? Bobo Frut proponuje podać je w formie soku.

▪ ▪ ▪
2275
05.02.2017
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Najlepiej spędzić go w relaksującej atmosferze. Jak jednak zachować spokój, jeśli pod znakiem zapytania staje przygotowywany skrzętnie tygodniami plan...

▪ ▪ ▪
3573
23.01.2020
Wspólne wybieranie wyprawki, remont pokoju dziecka, uczestnictwo w badaniach i podglądanie malucha w czasie USG – tak wyobrażamy sobie ciążę. Tymczasem życie nie zawsze nadąża za wyobrażeniami...