Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2093

Dodano: 21.06.2017

DZIECKO Z CHOROBĄ PERTHESA c.d.

DZIECKO Z CHOROBĄ PERTHESA

Jakie objawy powinny wzbudzić czujność rodziców, by w porę zasięgnąć konsultacji lekarskiej?
Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa) – jałowa martwica głowy kości udowej, występuje głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wcześnie wykryta, może uchronić przed trwałym uszkodzeniem stawu biodrowego, dlatego tak niezwykle ważna jest obserwacja dziecka w tym okresie, aby nie zbagatelizować potencjalnych objawów i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Leczenie

W zależności od stopnia rozwoju choroby i wieku dziecka, stosowane są różne metody leczenia. W lżejszych przypadkach jest to głównie postępowanie zachowawcze z dominacją leczenia rehabilitacyjnego. Aktualnie uważa się, że nie jest wymagane noszenie aparatów i szyn, takich jakie były szeroko stosowane w XX wieku, a podstawą są ćwiczenia mające na celu utrzymanie głowy kości udowej w panewce i poprawę zakresu ruchu. W przypadkach poważniejszych konieczne jest zazwyczaj leczenie operacyjne, obejmujące szeroki wachlarz zabiegów, zależnie od stopnia nasilenia choroby. I tak, w przypadku przykurczu mięśni przywodzicieli wykonuje się operacje ich nacięcia, a w sytuacji dyslokacji stawu konieczna jest osteotomia korekcyjna. Im młodsze dzieci, u których wystąpiła choroba Perthesa, tym dłuższy okres powrotu do zdrowia i wzrostu, ale za to lepszy efekt końcowy. Im starsze, tym częściej może występować utrwalona deformacja głowy kości udowej, która przybiera nieprawidłowy kształt, co wiąże się z rozwojem zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego. Osoby, które przebyły chorobę Perthesa mają zwiększone ryzyko wystąpienia innych schorzeń stawu biodrowego, takich jak np. młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej, które może pojawić się około 12- 13. roku życia.

Zapobieganie

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak chronić dziecko przed chorobą Perthesa, gdyż medycyna nie znalazła jeszcze możliwości modyfikacji czynników ryzyka. Oznacza to, że do momentu wystąpienia objawów klinicznych nie jesteśmy w stanie jej wykryć. Pierwsze zmiany mogą, ale nie muszą być widoczne na zdjęciach rentgenowskich. W przypadku takiej obserwacji, po około 3 miesiącach należy powtórzyć badanie RTG lub zlecić dodatkowo rezonans magnetyczny. – tłumaczy dr Rawo.

Obecnie dzieci poddawane są badaniu bilansowemu na różnych etapach rozwoju: po urodzeniu, w wieku 3 miesięcy, a następnie 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Podczas takiego badania najczęściej lekarz pediatra, ocenia stan zdrowia dziecka oraz diagnozuje ewentualne nieprawidłowości. Dr Tomasz Rawo wskazuje, że w przypadku podejrzenia schorzeń narządów ruchu takich jak choroba Perthesa, warto wykonywać bilans u specjalisty lekarza ortopedy dziecięcego co dwa lata, czyli również w wieku 8 i 12 lat, a więc, w okresie o najwyższym stopniu zapadalności dzieci na chorobę Perthesa. Już podczas zwykłej wizyty, lekarz ortopeda jest w stanie zdiagnozować pierwsze objawy zaburzenia ruchomości, będące wczesnym objawem tego typu patologii.

Na powrót do zdrowia dziecka z chorobą Perthesa bezdyskusyjnie największy wpływ mają jednak rodzice i ich świadomość czym jest choroba, z czym się wiąże oraz rozumienie konieczności ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza i rehabilitanta i w ten sposób egzekwowanie odpowiednich zachowań ze strony dziecka.

Więcej informacji o Carolina Medical Center w Warszawie na www.carolina.pl

Informacje o specjaliście

dr Tomasz Rawo jest ortopedą dziecięcym w Carolina Medical Center w Warszawie, specjalistą ortopedii i traumatologii. Szczególne obszary jego zainteresowań to ortopedia i traumatologia dziecięca, medycyna sportowa dzieci i młodzieży, chirurgia artroskopowa, wady postawy, schorzenia narządu ruchu i sport dzieci w mukowiscydozie (praca naukowa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie), densytometria kliniczna. Jest członkiem Sekcji Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, Polskiego Towarzystwa Artroskopowego oraz Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy.

Informacje o Carolina Medical Center

Carolina Medical Center to pierwsza w Polsce prywatna placówka medyczna specjalizująca się w leczeniu i prewencji urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zatrudnia m.in. specjalistów ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny.

Klinika ma bardzo duże doświadczenie w medycynie sportowej – wieloletni partner medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Baletu Narodowego. Placówka została także wybrana przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) do sprawowania opieki medycznej nad uczestnikami UEFA EURO 2012, a Międzynarodowa Federacja Piłkarska wyróżniła ją tytułem FIFA Medical Clinic of Excellence.

Carolina Medical Center jest częścią Grupy LUX MED – lidera rynku prywatnych usług medycznych w Polsce.

Więcej informacji o Carolina Medical Center można znaleźć na www.carolina.pl

Kontakt dla dziennikarzy:
Carolina Medical Center
Jowita Niedźwiecka
www.carolina.pl

1 2
Zobacz także:
Empatia zamiast kar Empatia zamiast kar

▪ ▪ ▪

2584

04.07.2015

Dzieci nie potrzebują nieustannego korygowania i modelowania, lecz zrozumienia i współodczuwania ze strony rodziców. W sytuacji, gdy pojawia się konflikt – nie każ malucha za to, że prezentuje...

Junior z kartą w kieszeni Junior z kartą w kieszeni

▪ ▪ ▪

2376

09.09.2015

Szkoła to nie tylko lekcje i prace domowe. To także koledzy i koleżanki, wspólne sprawy, pasje i potrzeby. Dlatego dla młodego ucznia niezwykle ważną sprawą jest kieszonkowe. Jeśli trafi na kartę...

Pierwsze dziecko trojga rodziców przyszło na świat. Pierwsze dziecko trojga rodziców przyszło na świat.

▪ ▪ ▪

3009

30.09.2016

Urodziło się pierwsze dziecko, które ma troje rodziców - informuje New Scientist, chłopczyk ma materiał genetyczny ojca i dwóch kobiet: matki i dawczyni. Jego mama jest nosicielką genów wywołujących...

Jakie ryby są dobre dla dziecka? Jakie ryby są dobre dla dziecka?

▪ ▪ ▪

2326

18.07.2016

Niewątpliwie, ryby są bogatym źródłem wartości i cennych składników: lekkostrawnego białka oraz wielonasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 (DHA). Są to składniki niezbędne dla...

Przeprowadzka – jak oswoić dziecko ze zmianami Przeprowadzka – jak oswoić dziecko ze zmianami

▪ ▪ ▪

2612

02.12.2014

Dzieciom nie tak łatwo jest przystosować się do zmian, jakby to mogło się nam wydawać. Mają swoje ulubione miejsca, do których z radością powracają. Przedszkolaki zdążyły się już zaadoptować...

Nauka poprzez… zabawę? Tak, dzięki rozsądnym wyborom gier internetowych! Nauka poprzez… zabawę? Tak, dzięki rozsądnym wyborom gier internetowych!

▪ ▪ ▪

3233

22.07.2015

Nie pozwalasz swoim dzieciom zbyt wiele czasu spędzać przed komputerem – bo to nie zdrowo dla oczu, które szybko się męczą oraz kręgosłupa, który ciągle pozostaje w jednej pozycji. Dodatkowo...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.