Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2135

Dodano: 12.10.2016

Dziecko przed telewizorem – czy to mu szkodzi?

Dziecko przed telewizorem – czy to mu szkodzi?

Z różnych stron dobiegają nas głosy, że telewizja ogłupia i szkodzi. Jest jednak wielu zwolenników tej formy rozrywki, którzy są innego zdania. Uważają, że programy puszczane w poszczególnych stacjach uczą i rozwijają. Jaka jest prawda?

Do 19. miesiąca życia dzieci mylą rzeczywistość z tym, co pokazywane jest na ekranie. Oglądając ten wymyślony świat, budują sobie jego fałszywy obraz. Uczą się poprzez naśladowanie, lecz zdobywanie wiedzy jest efektywniejsze, gdy mogą naśladować ludzi wokół siebie, a nie postacie z kreskówek. Poza tym, dopiero kilkulatki zaczynają rozumieć proste programy edukacyjne i są w stanie faktycznie dowiedzieć się czegoś wartościowego z telewizji.

Jeżeli już pozwalamy oglądać dziecku telewizję, powinniśmy mu przy tym towarzyszyć. Dzięki temu, będziemy mogli krok po kroku objaśniać maluchowi, co się dzieje na ekranie oraz zareagować w odpowiedni sposób, gdy zostaną wyświetlone niepokojące obrazy.

W wielu domach telewizor stanowi tło dla codzienności. Jest włączony cały czas, nawet jeżeli nikt go akurat nie ogląda. O ile starsi domownicy zdążyli już się przyzwyczaić do dźwięków i ruszających się obrazów, to małe dziecko dopiero poznaje świat i się go uczy. Działający bez przerwy telewizor będzie go rozpraszał, wzbudzał niepokój i utrudniał skupianie się na ważnych rzeczach. To bardzo niekomfortowa sytuacja, ponieważ układ nerwowy malucha jest stale bombardowany różnymi bodźcami: słuchowymi, wzrokowymi i emocjonalnymi. Nadmiar materiału go przerasta.

Pokutuje również przekonanie, że telewizja wzbogaca słownictwo. Jest to kompletna bzdura, ponieważ według badań, dzieci oglądające dużo bajek, zaczynają mówić dużo później, a zasób ich słów jest zdecydowanie mniejszy. Dzieje się tak dlatego, że maluch nieustannie słuchający szumu telewizora przestaje zauważać słowa z niego płynące. Brakuje stymulacji do nauki mówienia. Z programów edukacyjnych może skorzystać co najwyżej starszy przedszkolak, ale na pewno nie młodszy maluszek.

Kolejną kwestią jest fakt, że oglądanie telewizji psuje wzrok. Nie ma jednoznacznych wyników badań, które by to potwierdziły, ale z pewnością długotrwałe wpatrywanie się w ekran jest bardzo męczące dla oczu. Dzieci mają tendencję do niemrugania podczas oglądania bajek, co z kolei prowadzi do rozwijania się zespołu suchego oka. Doraźnie pomocne mogą być krople nawilżające, lecz jeżeli dziecko wciąż będzie oglądało telewizję, okażą się one nieskuteczne. Ulubione kreskówki warto oglądać też z przerwami – najlepiej po około 15 minut. Służą one rozluźnieniu mięśni oka. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie pomieszczenia i zdecydowanie nie powinno się wpatrywać w ekran w całkowitej ciemności. Najlepiej, gdy światło pada z góry i systematycznie, a widz siedzi dokładnie naprzeciwko ekranu.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Zależy ci na rozwoju twojego dziecka? Włącz mu piosenkę! Zależy ci na rozwoju twojego dziecka? Włącz mu piosenkę!

▪ ▪ ▪

2284

03.03.2017

Co robimy, kiedy chcemy się zabawić, odpocząć, zrelaksować, lub przeciwnie – dobrze spocić? Najczęściej automatycznie włączamy muzykę. To ona potrafi nas uspokoić, pobudzić, zrelaksować....

Joga dla najmłodszych Joga dla najmłodszych

▪ ▪ ▪

2680

18.03.2015

Obecność zajęć z jogi w ofercie dydaktycznej polskich szkół przestaje zaskakiwać, a coraz częściej budzi zainteresowanie wśród rodziców chcących przekonać swoje dzieci do nowych form aktywności....

Kilka powszechnych mitów na temat depresji pediatrycznej Kilka powszechnych mitów na temat depresji pediatrycznej

▪ ▪ ▪

1599

28.11.2021

Dzieci, również te starsze, mogą doświadczać depresji. Termin kliniczny nazywa ten stan depresją pediatryczną i doświadcza jej około 3% dzieci w wieku 3-17 lat. [1]

Kąpiel noworodka nie musi być trudna Kąpiel noworodka nie musi być trudna

▪ ▪ ▪

2383

08.11.2015

Pierwsza kąpiel noworodka budzi wiele obaw. Kolejne wcale nie są dla młodych rodziców łatwiejsze. Czy jest się czego bać?

Rozwój muzyczny dziecka Rozwój muzyczny dziecka

▪ ▪ ▪

5334

08.12.2015

Nie bez znaczenia jest słuchanie muzyki przez kobiety w ciąży. Zapamiętać należy, że w tym okresie muzyka wpływa kojąco nie tylko na nas, ale również na naszego malucha. Im większa stymulacja...

22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 1 22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 1

▪ ▪ ▪

3164

26.03.2015

Piękna pogoda za oknem, a Ty nie wiesz, gdzie wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem na powietrzu. Spacer, puszczanie latawców i gry zespołowe to dopiero początek.

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.