Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2591

Dodano: 24.06.2014

Brak snu u Rodziców

Brak snu u Rodziców

Sen regeneruje Nas fizycznie i psychicznie. Każdy chwilami myśli, aby wyspać się za wszystkie czasy.... Czy to jest możliwe?

Oto kilka fajnych i sprawdzonych metod:

Dla osoby patrzącej z boku na sytuacje, kiedy dzieci wyrywają sobie zabawki mogą wyglądać nawet zabawnie. Zawziętość i towarzyszące temu emocje są niewspółmierne do problemu. Ale opiekunom wcale nie jest do śmiechu. Myślimy tak: nie dość, że maluch nie radzi sobie z problemami, emocjami, wszystkich denerwuje, to jeszcze wyrośnie na egoistę. Z czego wynika takie zachowanie dziecka?

Poznaj świadomość malucha

Świetna, duża piaskownica na osiedlowym placu zabaw. Kilkoro dzieci zgodnie bawi się z piasku robiąc babki z piasku i kopiąc dołki. Mamy siedzą na pobliskich ławeczkach, rozmawiają, czytają gazety lub książki, plotkują. Nagle krzyk, szarpanina, dramatyczne okrzyki, płacz i sypanie piaskiem w oczy. Okazuje się, że jedno z dzieci w podczas budowania zamku, zabrało koledze łopatkę, by przyklepać foremkę. Poszkodowany podniósł nieziemski alarm, i wręcz doszło do rękoczynów. Na nic zdały się uspokajające słowa mamy i cioć. „Moje. To jest moje”, krzyczy mały właściciel łopatki.

Często nie potrafimy sobie poradzić w takich sytuacjach. Zmuszać dziecko do dzielenia się zabawkami z rówieśnikami, bronić go i wspierać, czy karcić? A może w ogóle nie ingerować i zostawić go, żeby sam rozwiązał problem? Przeanalizujmy na spokojnie. Po pierwsze – takie sytuacje są w zupełności normalne. Żadne dziecko nie rodzi się z umiejętnościami dzielenia się, tylko się ich uczy. Często jednak opornie i bardzo długo. Dopiero dwulatek zaczyna rozumieć, że jedna rzecz jest jego własnością, a inna – nie. Jednak zwykle na początku chce, by wszystko należało do niego. O tym, że opłaca się dzielić i wymieniać z innymi, bo wtedy jest fajniejsza zabawa, jeszcze nie wie. Jeśli nie przekażemy mu tej wiedzy, może (ze szkodą dla siebie i innych) nigdy jej nie posiąść. Bardzo ważne jest także wsparcie rodzica. Umiejętność dzielenia się z innymi kształtuje się powoli, wraz z rozumieniem uczuć innych i swoich, czyli do około 6 roku życia. Nie musimy się zatem obawiać, że dwulatek jest egoistą. Dopiero trzylatek zaczyna sam z siebie dzielić się z innymi dziećmi i to nie dlatego, że jest taki wyrozumiały, ale że widzi w tym korzyść (można lepiej się bawić, wymienić swoją zabawkę na fajniejszą lub większą, albo po prostu na taką której nie mam). Dlatego zaakceptujmy to, że przez kilka lat będą powtarzać się takie sytuacje: dziecko się cieszy, że przyjdą do niego koledzy, ale kiedy już się pojawią i sięgają po jego zabawki, wpada w złość. Albo: maluch sięga po cudze zabawki, ale nie pożycza swoich lub częstuje cukierkami, ale wydziela je pojedynczo z ręki i z wyraźną niechęcią. Często nie jesteśmy zadowoleni i równocześnie wstydzimy się za dziecko, boimy się oceny innych rodziców, oskarżeń, że źle wychowaliśmy malucha. Tymczasem to naturalny etap rozwoju dziecka i do tego bardzo ważny. Bo zastanówmy się – czy sami lubimy pożyczać przypadkowo spotkanej osobie ulubioną bransoletkę lub naszyjnik? Albo bez namysłu udostępniamy swój telefon? Dwulatek zaczyna się uczyć, że coś jego własnością i może o tym decydować. Dlatego nie chce się dzielić ukochanym autem, misiem czy foremkami. Jeśli będziemy go do tego zmuszać, to zacznie się wycofywać albo biernie przyglądać się jak silniejsze (lub bardziej zdesperowane) dzieci zabierają mu zabawki. A skoro zabierają, a jego własna mama jeszcze staje po ich stronie, to może on nie zasługuje na te rzeczy? Może jest gorszy? Dlatego wtedy reagujmy – tłumaczmy, że trzeba zapytać o zgodę, nie wolno bić, zaproponujmy coś w zamian.

źródło: internet

Zobacz także:
Szkoła rodzenia Szkoła rodzenia

▪ ▪ ▪

2652

02.04.2015

Denerwujesz się przed porodem? Nie wiesz, jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia? W tym artykule przedstawimy wam za i przeciw uczęszczania do szkoły rodzenia.

Jak poradzić sobie z zatkanym noskiem u niemowlaka? Jak poradzić sobie z zatkanym noskiem u niemowlaka?

▪ ▪ ▪

2074

18.12.2016

Niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta. Dlatego, gdy u małego dziecka pojawi się katar, jest to dla niego bardzo niekomfortowe - nie może oddychać swobodnie, nie może jeść, nie może spać,...

Bezglutenowe kiełbaski dla dzieci Bezglutenowe kiełbaski dla dzieci

▪ ▪ ▪

2961

25.11.2014

Producent wędlin premium - Chrzanowska Manufaktura Wędlin - wprowadza nową linię bezglutenowych kiełbasek DEGUSTINO dedykowaną dzieciom. Kiełbaski DEGUSTINO KIDS to zdrowe i smaczne rarytasy dla...

Origami dla dzieci i dorosłych Origami dla dzieci i dorosłych

▪ ▪ ▪

3807

09.06.2015

W poszukiwaniu lekarstwa na brak motywacji, czy problemy z koncentracją sięgamy po różne metody. Okazuje się, że niepozorne origami świetnie radzi sobie z tymi dolegliwościami.

Czy moje dziecko bierze? – młodzież i narkotyki Czy moje dziecko bierze? – młodzież i narkotyki

▪ ▪ ▪

3188

09.04.2015

Nie trzeba być od razu narkomanem, żeby próbować narkotyków. Nie ma też reguły, co do osób, które sięgają po te środki, równie dobrze może być to młodzież z tzw. rodziny patologicznej,...

Dziecko a kontakty z nieznajomymi Dziecko a kontakty z nieznajomymi

▪ ▪ ▪

5980

20.10.2014

Historie, zasłyszane w środkach masowego przekazu, często zatrważają. Tak wiele niewinnych dzieci zostało skrzywdzonych, bo zaufały człowiekowi niebezpiecznemu. W ostatnich latach profilaktyka...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.