Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3852

Dodano: 04.12.2014

Gdy umiera osoba bliska dziecku c.d.

Gdy umiera osoba bliska dziecku

Śmierć bliskiej osoby jest dla każdego z nas bardzo bolesnym doświadczeniem. Płaczemy, wspominamy, codzienne życie przestaje być interesujące. Jako rodzice nie możemy zamknąć się w swoim bólu, bo wiele naszej uwagi wymagają dzieci. Widzą, że dzieje się coś złego, ale nie rozumieją tego. Dlatego nie unikniemy konieczności rozmawiania z dzieckiem o śmierci. I lepiej jest rozpocząć taką rozmowę zanim będziemy musieli uporać się ze śmiercią bliskiej osoby.

Rozumienie 9.-12.latka jest już naprawdę dojrzałe. Śmierć jest fizyczna i dotknie kiedyś każdego. Przede wszystkim staje się nieodwracalna.

Co mówić, czego unikać

Wystrzegajmy się porównywania śmieci do snu (Zasnął na zawsze), podróży (Wyjechał bardzo daleko; Udał się w daleką podróż) czy do choroby. W dziecku mogą ukształtować się lęki przed zasypianiem czy przed chorowaniem. Bo przecież ktoś zasnął i się nie obudził, zachorował i nie wyzdrowiał, więc jego na pewno też to spotka. Opowieści o udaniu się w daleką podróż mogą wywoływać poczucie żalu, że bliska osoba wyjechała bez pożegnania. Ponadto wprowadza dziecko w stan nieustającego oczekiwania – bo skoro ktoś wyjechał, to może wróci!

Nie mówmy, że śmierć jest sprawą ludzi starszych. Każdy przecież może umrzeć. Nie oszukujmy dziecka.

Podchodźmy do tematu w sposób naturalny. Twórzmy proste opisy (umarł, więc nie oddycha, nie rusza się, nie mówi) W sytuacji rzeczywistej śmierci osoby bliskiej bądź blisko dziecka. Pokaż, że ciebie też to boli. Razem wspominajcie osobę zmarłą.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

1 2
Zobacz także:
Obcojęzyczne imiona Obcojęzyczne imiona

▪ ▪ ▪

4684

26.07.2015

Wybór właściwego imienia to poważna sprawa. Zdarza się, że rodzice rezygnują z polskich imion na rzecz wzorców zachodnich. Jakie są najdziwniejsze trendy za oceanem?

Nauka samodzielności w rozwoju dziecka - dlaczego to takie ważne? Nauka samodzielności w rozwoju dziecka - dlaczego to takie ważne?

▪ ▪ ▪

2498

04.03.2021

Każde dziecko wymaga wsparcia rodziców, aby mogło się prawidłowo rozwijać. Nie oznacza to jednak, że dorośli mają wyręczać we wszystkim małego człowieka. Prawidłowe wychowanie według ekspertów...

Dziecko jąkające się Dziecko jąkające się

▪ ▪ ▪

2743

06.11.2015

Jąkanie się jest nie tylko zaburzeniem logopedycznym, ale ma też silne znamiona emocjonalne. Jąkanie wpływa na całą jakość życia, przede wszystkim na kontakty z najbliższym otoczeniem. Trzeba...

Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity Farbowanie włosów w ciąży - fakty i mity

▪ ▪ ▪

2615

02.11.2016

Farbowanie włosów w ciąży wzbudza sporo kontrowersji. Jedni uważają, że nie ma żadnego wpływu na rozwijający się płód, inni kategorycznie się mu przeciwstawiają. Jak jest faktycznie?

Pojemna, trwała, funkcjonalna. Taka powinna być torba dla mamy i taty. Pojemna, trwała, funkcjonalna. Taka powinna być torba dla mamy i taty.

▪ ▪ ▪

2259

05.11.2016

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zajrzeć do torebki w poszukiwaniu kluczy, szminki, czy notesu z ważnymi zapiskami i nie mogąc ich znaleźć zorientowałaś się, że są w torbie do wózka? To bardzo...

Zakaz handlu bawi dzieci Zakaz handlu bawi dzieci

▪ ▪ ▪

2296

26.04.2017

Ustawa o zakazie handlu w niedziele sprawi, że rodziny zamiast wspólnych zakupów zaczną szukać alternatywnych form spędzania wolnego dnia. Skrócenie czasu pracy sklepów o jeden dzień w tygodniu...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.