Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3926

Dodano: 04.12.2014

Gdy umiera osoba bliska dziecku c.d.

Gdy umiera osoba bliska dziecku

Śmierć bliskiej osoby jest dla każdego z nas bardzo bolesnym doświadczeniem. Płaczemy, wspominamy, codzienne życie przestaje być interesujące. Jako rodzice nie możemy zamknąć się w swoim bólu, bo wiele naszej uwagi wymagają dzieci. Widzą, że dzieje się coś złego, ale nie rozumieją tego. Dlatego nie unikniemy konieczności rozmawiania z dzieckiem o śmierci. I lepiej jest rozpocząć taką rozmowę zanim będziemy musieli uporać się ze śmiercią bliskiej osoby.

Rozumienie 9.-12.latka jest już naprawdę dojrzałe. Śmierć jest fizyczna i dotknie kiedyś każdego. Przede wszystkim staje się nieodwracalna.

Co mówić, czego unikać

Wystrzegajmy się porównywania śmieci do snu (Zasnął na zawsze), podróży (Wyjechał bardzo daleko; Udał się w daleką podróż) czy do choroby. W dziecku mogą ukształtować się lęki przed zasypianiem czy przed chorowaniem. Bo przecież ktoś zasnął i się nie obudził, zachorował i nie wyzdrowiał, więc jego na pewno też to spotka. Opowieści o udaniu się w daleką podróż mogą wywoływać poczucie żalu, że bliska osoba wyjechała bez pożegnania. Ponadto wprowadza dziecko w stan nieustającego oczekiwania – bo skoro ktoś wyjechał, to może wróci!

Nie mówmy, że śmierć jest sprawą ludzi starszych. Każdy przecież może umrzeć. Nie oszukujmy dziecka.

Podchodźmy do tematu w sposób naturalny. Twórzmy proste opisy (umarł, więc nie oddycha, nie rusza się, nie mówi) W sytuacji rzeczywistej śmierci osoby bliskiej bądź blisko dziecka. Pokaż, że ciebie też to boli. Razem wspominajcie osobę zmarłą.

pedagog Anna Chmielewska
autorka wielu artykułów o tematyce parentingowej
prywatnie mama dwójki dzieci.

1 2
Zobacz także:
Dlaczego warto zdecydować się na szkołę rodzenia? Dlaczego warto zdecydować się na szkołę rodzenia?

▪ ▪ ▪

2851

22.04.2015

Czy współcześnie kursy rodzenia są nadal potrzebne? Wiele par uważa poród za całkowicie naturalny proces, do którego kobieta jest podświadomie przygotowana. Nie należy jednak bagatelizować profesjonalnych...

Pamiętajmy o innych Pamiętajmy o innych

▪ ▪ ▪

2702

19.08.2015

Dzielenie się nie jest łatwe, tym bardziej, gdy nie widzimy w tym nic fajnego. Pomocy innymi i dobrych nawyków możemy się nauczyć. Jednak takie lekcje trzeba zacząć już od najmłodszych lat.

Wracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka Wracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka

▪ ▪ ▪

2699

05.01.2016

Wraz z nadejściem nowego roku powracają obowiązkowe książeczki zdrowia dziecka. Od 1 stycznia 2016 roku staną się dokumentem wypełnianym przez lekarza podczas każdej konsultacji medycznej.

Origami dla dzieci i dorosłych Origami dla dzieci i dorosłych

▪ ▪ ▪

3979

09.06.2015

W poszukiwaniu lekarstwa na brak motywacji, czy problemy z koncentracją sięgamy po różne metody. Okazuje się, że niepozorne origami świetnie radzi sobie z tymi dolegliwościami.

Wielojęzyczność kluczem do sukcesu.  Jak wychować dziecięcego poliglotę? Wielojęzyczność kluczem do sukcesu. Jak wychować dziecięcego poliglotę?

▪ ▪ ▪

2293

29.09.2016

Kiedy i w jaki sposób zacząć uczyć dzieci języka obcego? – to pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Podejść do tematu jest tak wiele, jak opinii w Internecie. W tym szaleństwie jednak...

Obgryzanie paznokci - przyczyna i jak temu zaradzić Obgryzanie paznokci - przyczyna i jak temu zaradzić

▪ ▪ ▪

3479

09.09.2014

Obgryzanie paznokci (onychofagia) tak naprawdę jest problemem natury psychicznej. Pomaga to rozładować napięcia emocjonalne u dziecka. Zawsze kiedy, w sytuacjach stresowych, dziecko zaczyna wkładać...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.