Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2525

Dodano: 04.04.2016

Autyzm diagnozowany coraz częściej

Autyzm diagnozowany coraz częściej

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, dzień w którym na całym świecie toczą się rozmowy na temat autyzmu, organizowane są spotkania i konferencje a ważne budynki tj. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, podświetlane są na niebiesko, jako symbol przyłączenia się do akcji.

Celem Dnia Autyzmu jest podwyższanie świadomości tego zaburzenia w społeczeństwie. Autyzmu nie możemy rozpoznać po wyglądzie i dlatego osoby z tym zaburzeniem często bywają niesprawiedliwie oceniane. Wzrastająca świadomość ludzi na temat autyzmu sprawia, że osoby z autyzmem mogą prowadzić pełniejsze, szczęśliwsze życie - np. zdobyć wykształcenie i zawód, być akceptowanym wśród znajomych.

Czym jest autyzm

Autyzm jest zaburzeniem wokół którego obecna jest atmosfera tajemnicy i ciekawości. Pomimo intensywnych badań naukowych, wiedza na temat autyzmu jest ciągle niekompletna. Przyczyny autyzmu oraz mechanizmy stojące za objawami nie są znane. Wiemy, że autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju. Autyzmu nie leczy się tak jak np. depresji. Autyzm oznacza inny sposób odbierania świata i myślenia. Osoby dorosłe z autyzmem, które opowiadają o sobie, czasem porównują autyzm do “alternatywnego oprogramowania mózgu”.

Liczba osób z diagnozą autyzmu wzrasta

Kilkanaście lat temu rzadko mówiło się o autyzmie i dużo rzadziej autyzm diagnozowano. Obecnie według statystyk w Europie Zachodniej ok. 1 na 150 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. W USA oficjalne statystyki rządowe Ministerstwa Zdrowia wskazują, że autyzm dotyczy 1 na 68 dzieci. Równocześnie wzrasta dostęp do diagnozowania i terapii oraz wzrasta świadomości autyzmu wśród rodziców i nauczycieli.

Wczesne diagnozowanie

Wiek diagnozowania autyzmu obniża się. Coraz częściej autyzm diagnozowany jest u małych dzieci (poniżej 3 roku życia). Jest to zjawisko pozytywne, ponieważ wczesne rozpoznanie pozwala na szybkie rozpoczęcie wspomagania rozwoju dziecka. Małe dziecko jest szczególnie podatne na kształtowanie i bardzo korzystne jest zorganizowanie dla niego takich warunków, żeby maksymalnie ujawniało swój potencjał, uczyło się i rozwijało.

Epidemia autyzmu

Część specjalistów twierdzi, że lepszy dostęp do terapii i diagnozy nie może być jedyną przyczyną ogromnego wzrostu występowania autyzmu. Szukają odpowiedzi w czynnikach tj. współczesny styl życia czy zanieczyszczenie środowiska. W niektórych źródłach mówi się o “epidemii autyzmu” opisując w ten sposób ogromny wzrost postawionych diagnoz.

Jeśli chcesz dowiedzieć więcej o autyzmie zapraszamy Cię na portal polskiautyzm.pl

polskiautyzm.pl

Zobacz także:
Zerówka w szkole – zalety i wady Zerówka w szkole – zalety i wady

▪ ▪ ▪

3959

26.03.2015

Zgodnie z obecnie obowiązującą reformą oświaty, pięciolatki zostały objęte obowiązkiem szkolnym. Rodzice stają przez trudnym wyborem – pozostawić pociechę w płatnym przedszkolu, czy wysłać...

Mamo, chcę spać u koleżanki! Mamo, chcę spać u koleżanki!

▪ ▪ ▪

4085

29.05.2015

Któż z nas nie pamięta nocowania u koleżanek lub kolegów w czasach dzieciństwa? To wyjątkowa forma zawiązywania przyjaźni, o której pamięta się przez długie lata. Czym innym jest jednak wspominanie...

Cottonlove  – pledy z bawełny organicznej Cottonlove – pledy z bawełny organicznej

▪ ▪ ▪

2501

04.10.2016

Idealny towarzysz zimowych wieczorów i letnich wypadów na łono natury. Doskonały element dekoracyjny, funkcjonalny i przytulny, może nam służyć przez wiele lat. O czym mowa? Pledy wracają!

Poród w wodzie – czy to dobry pomysł? Poród w wodzie – czy to dobry pomysł?

▪ ▪ ▪

3143

03.04.2018

Coraz więcej słyszy się o porodach w wodzie. Metoda ta ma być bardziej komfortowa i mniej bolesna dla przyszłej mamy. Jednak nie każda kobieta może sobie na to pozwolić.

Kulinarna egzotyka na dobry początek dnia! Kulinarna egzotyka na dobry początek dnia!

▪ ▪ ▪

2253

26.08.2015

Zainteresowanie kuchnią Dalekiego Wschodu rośnie z roku na rok. Chętnie odkrywamy zupełnie nowe składniki i smaki. Odważniej sięgamy po nieznane produkty z krajów Orientu. Tamagoyaki, czyli japoński...

Świetlice szkolne, a rzeczywistość Świetlice szkolne, a rzeczywistość

▪ ▪ ▪

2672

24.11.2014

Chyba nie będzie końca dyskusji nad świetlicami szkolnymi. Teraz, gdy do klas pierwszych chodzi tak dużo uczniów, problem wydaje się narastać. Dlaczego? Głównie z przyczyn lokalowych, ograniczeń...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.