Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3439

Dodano: 07.07.2016

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

Zalety grup mieszanych w przedszkolach i żłobkach.

Rodzice często sprzeciwiają się grupom mieszanym w przedszkolach. Chcą aby ich pociechy spędzały czas z równolatkami. Nie mniej jednak, dowiedziono, że dzieci młodsze szybciej się uczą podpatrując starsze. Również dla starszych dzieci jest szereg korzyści z takiego łączenia grup.

Skupmy naszą uwagę na zaletach takiego stanu rzeczy. Zarówno żłobek prywatny jak i przedszkola, nie tylko te prywatne, wprowadzają takie rozwiązanie do swoich placówek. Dzieci młodsze łączy się w grupach ze starszymi.

Specjaliści są zgodni co do tego, że podpatrywanie zachowań innych dzieci (tzw. uwaga mimowolna), przynosi pozytywne efekty. Można to zaobserwować w grupach mieszanych wiekowo, już w pierwszych dniach nowego roku szkolnego.

Jak to się przejawia? A choćby tym, że młodsze dzieci, nawet te które pierwszy raz są w przedszkolu mniej płaczą. Obserwują bowiem swoich starszych kolegów, którzy już są „zaprawieni w bojach”. Dzieciom bardzo łatwo przychodzi naśladowanie innych. Skoro starszaki nie płaczą, to maluszkom też będzie łatwiej. Między dziećmi u których jest stosunkowo nieduża różnica wieku wywiązuje się nić porozumienia. Pomagają one sobie nawzajem. W praktyce często wygląda to tak, że starszaki czują się troszkę opiekunami maluszków. Czują się odpowiedzialne za młodsze dzieci. Pomagają w trudniejszych zabawach, uczą ładnie mówić, na swój sposób uczą nawet jak należy się zachowywać, a jak nie wypada. Maluszki bacznie obserwują zachowanie starszych. Jak radzą sobie z trudnościami, jak rozwiązują problemy, czy choćby nawet jak jedzą obiad, aby się nie ubrudzić.

Przedszkola jak i żłobek prywatny mają swoją podstawę programową, którą realizują w grupach, jednak młodsze dzieci mogą robić to co starsze, jeśli tylko chcą. Młodsze i starsze dzieci razem wykonują przedszkolne obowiązki. Dzielą się nimi. Często jest to rozwiązane w ten sposób, że przedszkolne dyżury to zespół dwóch osób starszaczka i malucha, którzy nawzajem sobie pomagają.

Zalet grup mieszanych jest jeszcze wiele:

Zorganizowanie grupy mieszanej, tak aby dobrze funkcjonowała wymaga sporo trudu i logicznych rozwiązań. Młodsze dzieci mają bowiem inne potrzeby niż starsze, potrzebują na pewne czynności więcej czasu. Potrzebne są odpowiednie materiały dydaktyczne, jak również niezbędna jest wykwalifikowana kadra, która wykaże się bardzo dobrą znajomością potrzeb dzieci.

Są również wady grup mieszanych w przedszkolu. Na przykład niektórzy rodzice starszaków uważają, że łączenie ich dzieci z młodszymi opóźni ich rozwój, nie wniesie nic dobrego do ich codziennego życia. Nie jest to jednak prawda, bo dzieci starsze dużo zyskują „opiekując” się młodszymi. Owszem zdarza się, że starsze dziecko nieco dziecinnieje dużo przebywając z młodszymi, nie wynika to jednak z jego opóźniania, tylko z naśladownictwa. To jednak chwilowe zachowania, po pewnym czasie wszystko wraca do normy.

Jeśli chcą Państwo osobiście poznać opinię pedagogów na temat grup mieszanych proponuję żłobek prywatny Ciuchcia Puch Puch Bielany gdzie pracują wykwalifikowani pedagodzy oraz psychologowie, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące grup mieszanych w żłobkach i przedszkolach. Adres placówki znajdą państwo na stronie puchpuch.pl.

puchpuch.pl

Zobacz także:
Startuje V edycja projektu Aktywna Rodzina, tym razem wspólnie POMAGAMY! Startuje V edycja projektu Aktywna Rodzina, tym razem wspólnie POMAGAMY!

▪ ▪ ▪

1666

29.06.2017

Kapitan Warszawa szuka właśnie Ciebie!
Kapitan Warszawa już po raz piąty odwiedzi wszystkie dzielnice. Jak co roku sprawdzi, czy warszawiakom dobrze się wiedzie i czy nic nam nie zagraża, a...

Maluch w kąpieli Maluch w kąpieli

▪ ▪ ▪

2565

26.01.2015

Kąpiel niemowlęcia bywa wyzwaniem. Zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców, którzy dopiero uczą się opieki nad pociechą. Co robić, by dziecko w kąpieli czuło się dobrze, pewnie i wygodnie?...

Wyprawka do szpitala – lista niezbędnych rzeczy Wyprawka do szpitala – lista niezbędnych rzeczy

▪ ▪ ▪

2208

06.05.2017

Myśl o kompletowaniu wyprawki do szpitala wzbudza lęk w wielu przyszłych mamach. W końcu jest tyle rzeczy, o których nie można zapomnieć, zanim zacznie się rodzić! Aby na oddziale położniczym...

Twoje dziecko trenuje? Sprawdź, czy ruch to zawsze zdrowie Twoje dziecko trenuje? Sprawdź, czy ruch to zawsze zdrowie

▪ ▪ ▪

3109

16.10.2017

Aktywność fizyczna jest ważna zarówno w życiu dorosłych, jak i dzieci – wzmacnia mięśnie, pomaga w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, a nawet podnosi odporność. Do tego dla najmłodszych...

Polucje – jak rozmawiać z dojrzewającym synem? Polucje – jak rozmawiać z dojrzewającym synem?

▪ ▪ ▪

12375

11.04.2015

Okres dojrzewania jest dla chłopców szalenie trudny. Hormony szaleją, rozwija się ciało, pojawiają się problemy skórne, zmienia się barwa głosu. Chłopcy czują się pewniej, gdy widzą, że...

Jak zadbać o siebie po ciąży Jak zadbać o siebie po ciąży

▪ ▪ ▪

2244

20.11.2019

Rozstępy, cellulit, blizny, przebarwienia czy nadmiar tkanki tłuszczowej – to tylko niektóre z możliwych niekorzystnych konsekwencji ciąży i porodu. To wspaniały czas, jednak może on skutkować...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.