Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3904

Dodano: 03.08.2016

Rodzaje zapłodnienia in vitro

Rodzaje zapłodnienia in vitro

Czasami zdarza się, że mimo długich starań, para nie może doczekać się potomstwa. Szacuje się, że dotyczy to od 10 do 15 proc. osób w wieku rozrodczym. Współcześnie istnieje wiele możliwości rozwiązania problemu bezpłodności. Jeżeli inne metody zawodzą, alternatywą może być in vitro.

Zapłodnienie pozaustrojowe polega na doprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej poza organizmem matki w warunkach laboratoryjnych. Następnie, tak powstały zarodek przenosi się do macicy, gdzie może się zagnieździć. Kolejne etapy ciąży przebiegają już naturalnie.

Decyzja o podjęciu in vitro wymaga konsultacji ze specjalistami. Oni orzekają czy inne dostępne sposoby leczenia niepłodności nie zadziałały i czy nie mają szansy zadziałać. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań, podejmują decyzję o przeprowadzeniu zapłodnienia pozaustrojowego.

W zależności od indywidualnej sytuacji pary, stosuje się różne techniki in vitro. Jakie są jego rodzaje i kiedy można skorzystać z danej metody?

In vitro klasyczne – polega na umieszczeniu w specjalnym pojemniku komórek jajowych oraz plemników. Zapłodnienie następuje samoistnie w szalce. W ciągu doby powstaje kilka zarodków. Taki typ zapłodnienia jest możliwy tylko wtedy, gdy plemniki mężczyzny są w dobrym stanie.

In vitro ICSI - docytoplazmatyczne podanie plemnika. Ta metoda polega na bezpośrednim umieszczeniu pojedynczego plemnika w komórce jajowej przy pomocy specjalnych mikro narzędzi. Jest wykorzystywana wtedy, gdy plemniki charakteryzują się obniżoną ruchliwością, liczbą lub nieprawidłową budową.

In vitro ICSI-MESA - docyplazmatyczne podanie plemnika pobranego z najądrzy sprawdza się wtedy, gdy u mężczyzny nie stwierdza się plemników w nasieniu, jednak znajdują się one w najądrzach.

In vitro ICSI-TESE – zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem, który jest pobierany z jądra. Ta metoda jest stosowana u mężczyzn, u których plemniki nie występują w nasieniu.

In vitro IMSI – technika, w której morfologicznie selekcjonuje się najlepsze plemniki przy użyciu mikroskopu.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się metodę ICSI, czyli docytoplazmatyczne podanie plemnika. Coraz częściej jednak stosowana jest technika IMSI, która polega na selekcji komórek plemnikowych przed przystąpieniem do właściwego zapłodnienia. Bez względu jednak na zastosowaną metodę, po upłynięciu kilku dób, zarodek umieszczany jest w macicy, gdzie dalej ciąża przebiega już w naturalny sposób.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Cukrzyca u dzieci – jak sobie z nią poradzić? Cukrzyca u dzieci – jak sobie z nią poradzić?

▪ ▪ ▪

1843

12.05.2018

Twoje dziecko jest wiecznie zmęczone, senne i w ostatnim czasie schudło? Oprócz tego często odwiedza toaletę i męczy je pragnienie? Musisz bacznie je obserwować i udać się z nim do lekarza. Bardzo...

Pokój w stylu księżniczki Pokój w stylu księżniczki

▪ ▪ ▪

2687

11.09.2015

Urządzanie pokoju dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, gdy cel jest jeden i dość jasno określony – córka chce się czuć jak księżniczka, a pokój ma być jej królestwem. I to dosłownie....

Zabawki edukacyjne dla 3 latka Zabawki edukacyjne dla 3 latka

▪ ▪ ▪

2500

11.10.2017

Współcześnie koncerny zajmujące się produkcją zabawek dla najmłodszych bardzo dużą uwagę przywiązują do praktycznych i edukacyjnych aspektów tej części dziecięcego świata. Sprawdźmy,...

Kąpiele w fontannie mogą powodować groźne choroby Kąpiele w fontannie mogą powodować groźne choroby

▪ ▪ ▪

2313

05.08.2016

Upały sprawiają, że dzieci i dorośli kąpiący się w fontannie nikogo już nie dziwią. Wraz z nimi rośnie jednak liczba osób zakażonych różnymi chorobami. Większość osób myśli, że skoro...

Dieta w ciąży: obalamy mity Dieta w ciąży: obalamy mity

▪ ▪ ▪

2439

21.12.2017

Zakaz picia kawy, jedzenia słodyczy i przekąsek, konieczność rezygnacji z diety wegetariańskiej oraz „jedzenia za dwoje” to tylko niektóre z popularnych mitów na temat diety w ciąży. Czego...

Legendy polskie - za co powinniśmy je kochać? Legendy polskie - za co powinniśmy je kochać?

▪ ▪ ▪

3073

19.06.2015

Dzieci uwielbiają, gdy rodzice czytają im przed snem. Czasem sięgamy po baśnie, innym razem są to wierszyki. Dlaczego tak rzadko wybieramy legendy? Te, często niedoceniane historię rozbudzają wyobraźnię,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.