Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2619

Dodano: 16.08.2016

Kleszcze i borelioza - wszystko, co musisz wiedzieć

Kleszcze i borelioza - wszystko, co musisz wiedzieć

W naszym kraju z roku na rok rośnie liczba osób, u których diagnozuje się choroby związane z ugryzieniem kleszcza. Te niepozorne owady przenoszą bowiem mnóstwo groźnych dla człowieka drobnoustrojów, wywołujących m.in. boreliozę. Jest to schorzenie trudne do wykrycia i leczenia, więc coraz większą uwagę zwraca się na jego profilaktykę.

Kleszcze to owady z rodziny pajęczaków, zamieszkujące tereny tropikalne, subtropikalne oraz o klimacie umiarkowanym. Żywią się one krwią niemal wszystkich kręgowców (z wyjątkiem ryb), przenosząc w ten sposób mnóstwo szkodliwych bakterii i wirusów. – Każde ukłucie kleszcza może się okazać groźne w skutkach dla naszego zdrowia. Mimo, iż jest to stosunkowo niewielki pajęczak, to ze względu na to, jakimi i iloma drobnoustrojami może nas zarazić podczas żerowania w naszej skórze, zagrożenie chorobami odkleszczowymi powinniśmy traktować jak najbardziej poważnie.

Do tej pory wykryto w kleszczach ponad 40 różnych drobnoustrojów, z których zdecydowana większość jest dla człowieka chorobotwórcza, ale przy tym niestety nie ma dostępnych testów laboratoryjnych, które można by wykonać u ludzi dla potwierdzenia większości tych zakażeń – powiedziała portalowi kurierlubelski.pl Edyta Gałęziowska, prezes Fundacji Bartek na Rzecz Osób z Boreliozą i Innymi Chorobami Odkleszczowymi.

Groźna borelioza

Kleszcze atakują człowieka najczęściej podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. W większości przypadków pajęczaki te bytują w trawach, więc są „zgarniane” przez człowieka na spacerach czy podczas opalania. Osoby dorosłe zazwyczaj znajdują kleszcze w kończynach dolnych, zaś u dzieci na ugryzienia narażone jest całe ciało. Jedną z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza – nieleczona może bowiem prowadzić do nieodwracalnych zmian neurologicznych w organizmie.

Borelioza to choroba znana od niedawna – zaczęto ją diagnozować dopiero w latach 80. XX wieku, ale już w pismach medycznych z 1550 r. p.n.e. wspominano o tzw. gorączce kleszczowej. Wywołują ją bakterie z rodzaju Borrelia, przenoszone przez kleszcze. Schorzenie to jest o tyle groźne, że nie daje bardzo charakterystycznych objawów, pacjenci zgłaszają się do lekarza w jej późnym stadium, a leczenie bywa długotrwałe i mało skuteczne.

Pierwszym objawem boreliozy u około 30% chorych jest rumień – czyli rodzaj okrągłej, ciepłej i wypukłej wysypki z zaczerwienieniem na samym środku. Może on osiągnąć nawet 15 cm średnicy, a pojawia się najczęściej od 7 do 14 dni od ukąszenia. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana na tym etapie, leczenie zazwyczaj ogranicza się do kilkunastodniowej terapii antybiotykowej.

Po około 30 dniach od ukąszenia bakterie wywołujące boreliozę przedostają się do krwi, a stamtąd mogą już zaatakować właściwie każdy narząd wewnętrzny. W zależności od tego, który narząd zostanie zaatakowany, objawy mogą się różnić i dlatego boreliozę tak trudno zdiagnozować. U większości pacjentów obserwuje się m.in. objawy grypopodobne, bóle stawów, utratę masy ciała, nadmierne wypadanie włosów, ciągłe zmęczenie, bezsenność, drętwienie kończyn, a w przypadku zainfekowania układu nerwowego – zaburzenia orientacji oraz zapalenie opon mózgowych. W takich przypadkach stosuje się długotrwałe leczenie objawowe połączone z kuracją antybiotykami.

Problematyczna dla współczesnej medycyny jest diagnostyka boreliozy. Niestety, jak dotąd nie opracowano żadnych badań, dających stuprocentową pewność zakażenia bakteriami Borrelia lub jego braku. Dlatego diagnozę stawia się najczęściej po wykonaniu serii badań mikrobiologicznych, serologicznych oraz wykrywających DNA bakteryjne i interpretacji pochodzących z nich wyników.

Niezwykle istotną kwestią jest profilaktyka boreliozy. Polega ona głównie na zasłanianiu kończyn podczas wycieczek do lasu, stosowaniu środków odstraszających owady oraz dokładnej obserwacji swojego ciała po powrocie z wypoczynku na świeżym powietrzu. Środki ochrony należy stosować także w przypadku zwierząt domowych, szczególnie psów i kotów.

Zobacz także:
Integracja sensoryczna Integracja sensoryczna

▪ ▪ ▪

3148

14.04.2015

Integracja sensoryczna jest zdolnością dziecka do porządkowania pojedynczo docierających bodźców w określone funkcje mózgu. Innymi słowy, bodźce zmysłowe są organizowane przez układ nerwowy....

Nasz maluch poznaje świat Nasz maluch poznaje świat

▪ ▪ ▪

2408

08.10.2015

Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień nasze dziecko staje się baczniejszym obserwatorem. Już w drugim miesiącu chętnie naśladuje mimikę twarzy, gesty, ruchy i dźwięki otaczających je osób....

Nauka jazdy na nartach w ośrodku narciarskim Szwajcaria Bałtowska Nauka jazdy na nartach w ośrodku narciarskim Szwajcaria Bałtowska

▪ ▪ ▪

731

10.10.2023

Zastanawiasz się nad tym, jak bezpiecznie i szybko nauczyć się jazdy na nartach? Kluczowe może być dla Ciebie i Twoich bliskich skorzystanie z wiedzy doświadczonego instruktora. Dzięki profesjonalnym...

Rozwój poprzez zabawę – odgrywanie ról Rozwój poprzez zabawę – odgrywanie ról

▪ ▪ ▪

2697

20.01.2016

Nie od dziś wiadomo, że aktywność twórcza dziecka jest jego naturalną potrzebą biologiczną. Dzięki niej dziecko lepiej poznaje otaczający go świat, jego właściwości, elementy (relacje między...

Książki religijne dla dzieci - nasze propozycje! Książki religijne dla dzieci - nasze propozycje!

▪ ▪ ▪

2075

29.07.2019

Jakie książki religijne na prezent dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Mnogość dostępnych na rynku pozycji sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś da siebie. Oto polecane książki religijne.

Jak uspokoić niemowlę? Jak uspokoić niemowlę?

▪ ▪ ▪

2419

02.06.2015

Płacz to podstawowe narzędzie komunikacji niemowlęcia ze światem. To właśnie w ten sposób maluch wyraża swoje niezadowolenie, zmęczenie czy rozdrażnienie. Płacząc, informuje o pustym brzuszku,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.