Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

3609

Dodano: 20.08.2018

Jak przeciwdziałać wadom postawy u dzieci?

Jak przeciwdziałać wadom postawy u dzieci?

Zbyt ciężki tornister, garbienie się podczas odrabiania lekcji, za mało ruchu na co dzień – to tylko niektóre z przyczyn wad postawy u dzieci. O tym, jak do nich nie dopuścić i co zrobić, aby zapobiec ich pogłębianiu, radzą Kamil Góra i Artur Grabowski – fizjoterapeuci z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT.

Na co dzień zapominamy o tym, jak ważna jest dbałość o prawidłową postawę. A przecież wady postawy to nie tylko skrzywienia kręgosłupa. Zalicza się do nich także płaskostopie, koślawienie kolan, a także wady w obrębie klatki piersiowej i barków. Skrzywienia kręgosłupa przekraczające 10° występują nawet u 1,5-3% populacji! Ich przyczyną mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak np. niedostosowane siedzisko i biurko oraz złe nawyki, jak i wewnętrzne – napięcie mięśniowe i budowa ciała. Co ciekawe, najczęściej skoliozy mają podłoże nieznane (idiopatyczne).

Fizjoterapeuta czy lekarz?

Jak im przeciwdziałać? – Musimy zwracać uwagę jakie pozycje w ciągu dnia przyjmuje nasze dziecko przy odrabianiu lekcji, oglądaniu telewizora, czy korzystaniu z komputera. Najważniejsze jest, żeby dziecko nie przebywało zbyt długo w jednej pozycji, powinno ją zmieniać co 15 minut. Bardzo cenne są wszelkie pozaszkolne aktywności, które poprawią ogólną sprawność fizyczną, takie jak jazda na rowerze, basen, czy sztuki walki – mówią specjaliści z ENEL-SPORT.

Jeżeli nie mamy pewności, czy nasze dziecko ma prawidłową postawę, dobrze jest udać się do fizjoterapeuty, w celu skontrolowania całego ciała. Fizjoterapeuci dysponują szeregiem testów funkcjonalnych, które pomagają w ustaleniu przyczyny danej wady postawy i są w stanie określić słabe punkty, nad którymi należy pracować, aby wyeliminować lub ograniczyć rozwój wady. W przypadku skolioz warto przed wybraniem się do fizjoterapeuty pójść do lekarza i wykonać badanie RTG – dzięki temu specjalista w zakresie rehabilitacji jest w stanie określić poziom skrzywienia i lepiej dobrać określone ćwiczenia.

Niestety, w momencie, w którym fizjoterapeuta określi problem i zaleci ćwiczenia korekcyjne, powstaje kolejny problem – zachęcenie dziecka do ich wykonywania. Rodzice często narzekają, że trudno im zmobilizować dzieci do regularnych ćwiczeń korekcyjnych. – Nikt nie lubi wykonywać nudnych ćwiczeń, a dzieci tym bardziej. Ważne jest, aby dziecko miało odpowiednią ilość aktywności fizycznej w tygodniu (WF i dodatkowe zajęcia sportowe lub po prostu aktywność fizyczna z rodzicami). Dzieci bardzo lubią ćwiczyć na sali gimnastycznej, gdzie jest mnóstwo różnych przyrządów. Rehabilitacja dzieci to połączenie odpowiednio dobranych gier i zabaw, tak, żeby chętniej wykonywały ćwiczenia – radzą fizjoterapeuci.

Zadbaj o ruch

Najczęstszymi wadami postawy są: płaskostopie podłużne i poprzeczne, koślawienie kolan, skośnie ustawiona lub zrotowana miednica, boczne skrzywienie kręgosłupa jedno lub wielołukowe, plecy płaskie i plecy okrągłe. Każda z powyższych jest na swój sposób niebezpieczna, a to, jak wpływają na codzienne funkcjonowanie dziecka, w dużym stopniu zależy od ich nasilenia. Każda z wad powinna też zostać szybko zdiagnozowana i poddana terapii. W całym tym procesie bardzo ważna jest rola rodziców. – Rodzice powinni zachęcać swoje dzieci do aktywności fizycznej i pozwalać im na swobodną aktywność codzienną. Dzieci powinny mieć możliwość bycia w ruchu przez cały czas. Warto też pilnować, aby dziecko nie przebywało zbyt długo w ciągu dnia w jednej, skrzywionej pozycji – mówią specjaliści z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT.

Rodzice, którzy martwią się o kręgosłup swojego dziecka, często zastanawiają się, czy lepiej skorzystać z pomocy lekarskiej, czy też udać się bezpośrednio do fizjoterapeuty. – W takim przypadku obie ścieżki będą dobre. Jeśli zdecydujemy się na wizytę najpierw u fizjoterapeuty to ten będzie w stanie określić jak bardzo poważna jest dana wada postawy, zaleci odpowiednie ćwiczenia i terapię. Z kolei jeśli udamy się najpierw do lekarza to on przebada dziecko i zleci RTG, które pokaże nam dokładnie co dzieje się w kręgosłupie danego dziecka i skieruje na wizytę do fizjoterapeuty – mówią rehabilitanci.

Prawidłowe nawyki

Istnieje wiele metod pracy nad nieprawidłową postawą u dzieci. Rehabilitanci podkreślają, że najważniejsze jest, aby odpowiednie mięśnie wzmocnić, a odpowiednie rozluźnić i wydłużyć. Dobór ćwiczeń i metod powinien być zindywidualizowany dla każdego dziecka. Ponadto, ważne są ćwiczenia ogólnousprawniające i ćwiczenia świadomości ciała w przestrzeni, które mają nauczyć dziecko, jaka postawa jest prawidłowa.

Niezwykle ważne jest też zwrócenie uwagi na noszony przez dziecko tornister. Określa się, że waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka, więc ważniejsze od samego tornistra jest to, co znajduje się w środku. Warto, żeby był wygodny dla dziecka i nie za duży, ponieważ im więcej miejsca, tym większa pokusa, żeby więcej rzeczy nosić ze sobą. A jakie powinno być biurko i krzesło przy których dziecko odrabia lekcje? – Najlepsze są regulowane, tak, aby dziecko mogło samo zmieniać pozycję przy biurku. Warto również od czasu do czasu zmieniać miejsce, w którym dziecko odrabia lekcje. Szczególną uwagę należy zwrócić też na to, żeby dziecko zbyt długo nie przebywało w jednej, usztywnionej pozycji – doradzają fizjoterapeuci.

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej dorosłych, dzieci i młodzieży. Zespół medyczny ENEL-SPORT tworzą wybitni specjaliści z całej Polski: lekarze, rehabilitanci i operatorzy, specjaliści cenieni w kraju i zagranicą. Placówki ENEL-SPORT znajdują się w Warszawie przy ul. Łazienkowskiej 3 oraz Myśliwieckiej 4a, a także w Łodzi w Manufakturze (ul. Drewnowska 58). Szczegółowe informacje dotyczące oferty ENEL-SPORT dostępne są na stronie enelsport.pl oraz na Facebooku.

Zobacz także:
Co przyszła mama powinna zabrać ze sobą do szpitala? Co przyszła mama powinna zabrać ze sobą do szpitala?

▪ ▪ ▪

1763

07.10.2017

Pakowanie torby do szpitala to temat na wielu forach internetowych. Listy rzeczy różnią się od siebie, jednak jest kilka przedmiotów, na które warto zwrócić większa uwagę.

Jak budować świadome ojcostwo? Jak budować świadome ojcostwo?

▪ ▪ ▪

645

09.10.2023

Młodzi rodzice coraz częściej odchodzą od modelów rodziny, które były im znane z ich własnych domów. Zazwyczaj wolą oni zmierzać w kierunku bardziej partnerskiego rozkładu zadań. Zwłaszcza...

Zabawki dla dziecka – jak mądrze je wybierać? Zabawki dla dziecka – jak mądrze je wybierać?

▪ ▪ ▪

2462

28.05.2015

Współcześni rodzice poszukując idealnego prezentu dla swojej pociechy, wybierają spośród interaktywnych i edukacyjnych gier. Klasyczne klocki, piłka, puzzle wydają się być staroświeckim przeżytkiem,...

Maleńkie dziecko – duże przygotowania. O wyprawce dla noworodka Maleńkie dziecko – duże przygotowania. O wyprawce dla noworodka

▪ ▪ ▪

2707

07.07.2014

Niesamowite jest, że maleńki człowiek, jakim jest noworodek, potrzebuje tak wielu rzeczy. Sklepy z akcesoriami niemowlęcymi świetnie prosperują. Lista przedmiotów, urządzeń i ciuszków potrzebnych...

22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2 22 pomysły na zabawy na świeżym powietrzu - część 2

▪ ▪ ▪

2609

26.03.2015

Piękna pogoda za oknem, a Ty nie wiesz, gdzie wybrać się na spacer? Oto kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem na powietrzu. Spacer, puszczanie latawców i gry zespołowe to dopiero początek.

Przedszkole profilowane - dobry pomysł? Przedszkole profilowane - dobry pomysł?

▪ ▪ ▪

2605

24.07.2016

Niegdyś, posyłając dziecko do przedszkola, rodzice musieli zdecydować pomiędzy państwową lub prywatną placówką. Dzisiaj mają do wyboru najróżniejsze miejsca, które prześcigają się w oferowaniu...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.