Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

2106

Dodano: 23.08.2016

Czy kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?

Czy kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?

Istnieje kilka stereotypów związanych z kolejnością narodzin dziecka. Mówi się, że to, kiedy przyszło na świat, ma istotny wpływ na jego charakter i rozwój. Czy jest to prawda?

Zazwyczaj pierwsze dziecko jest tym najbardziej wyjątkowym. Wynika to z faktu, że jego narodziny są wyczekiwane i stanowią spełnienie rodzicielskich marzeń. W czasie ciąży kobieta bardzo dba o swoje zdrowie i samopoczucie, a po porodzie nieustannie niepokoi się, czy niemowlę prawidłowo się rozwija. Jest to efekt braku doświadczenia, dlatego młodzi rodzice korzystają z wielu poradników i książek, wychowując swojego pierworodnego według książkowych norm. Na skutek ogromnego zaangażowania, najstarsze maluchy zwykle rozwijają się szybciej niż ich młodsze rodzeństwo – wcześniej zaczynają mówić czy chodzić. Ich uprzywilejowana pozycja jednak trwa do momentu pojawienia się młodszego brat lub siostry. Mimo wielu starań i godzin przygotowań, małe dziecko i tak często nie jest gotowe na towarzystwo i czuje się zagubione. Jest to dla niego bardzo ciężki okres, który należy pomóc mu przejść. Dzięki temu i innym doświadczeniom, najstarsza pociecha jest w przyszłości bardziej odpowiedzialna. Zazwyczaj to ona realizuje pragnienia i marzenia rodziców, będąc wzorcowym dzieckiem. Opiekując się młodszym rodzeństwem, często w następstwie przenoszą tę rolę na słabszych kolegów i koleżanki i stają się liderami w grupie.

Podobno w najgorszej sytuacji są „średniaki”. Nie są ani najstarszym, ani najmłodszym dzieckiem. Rodzice nie ufają im tak bardzo jak pierworodnemu i nie otaczają taką opieką jak tego, który pojawił się na świecie ostatni. Podczas gdy pierwsze dziecko jest tym najbardziej wyczekiwanym, drugie nie budzi już takich emocji. Odchodzi natomiast w cień, gdy pojawia się trzecie. Problem „średniaka” polega na tym, że raz słyszy, że jest starszy i powinien ustąpić młodszemu, a za chwilę dowiaduje się, że jest za młody na samodzielne wyjście na plac zabaw. Jaki więc jest? Ani starszy, ani młodszy – średni, czyli według niego nijaki. Utwierdzanie dziecka w takim przekonaniu może w przyszłości powodować u niego problem z uchwyceniem własnej tożsamości i brakiem samoakceptacji. Często środkowe dzieci szukają sposobu na określenie siebie. Stawiają opór rodzicielskim oczekiwaniom i wybierają nietypowe zainteresowania. Postrzegani są przez to jako buntownicy.

Najmłodsza pociecha zazwyczaj staje się pupilkiem rodziny. Może liczyć na dużo uwagi i czasu ze strony najbliższych. Jest również postrzegane jako najsłabsza i potrzebująca pomocy. Z tych powodów rozpieszcza się ją dłużej niż powinno. Wobec ostatniego malucha rodzice są bardziej pobłażliwi i przejawiają więcej tolerancji w przypadku popełnienia przez niego błędów. Często pojawia się u nich tendencja do przedłużania dzieciństwa ostatniemu potomkowi, mimo że nie jest on już maluszkiem. Takie wychowanie przekłada się na dorosłe życie najmłodszego dziecka. Jest on optymistą i oczekuje raczej dobrych rzeczy od życia, ponieważ do tej pory wszystkie przykre obowiązki były wykonywane przez starszych. Często wymaga ono pomocy innych i jest bezradne, jeżeli jej nie otrzyma. Jest również mniej zdyscyplinowane, wiele rzeczy odkłada na później, ma trudności w byciu konsekwentnymi i brakuje mu samodyscypliny.

Wszystkie przedstawione wyżej postawy są stereotypowo przytaczane przez podręczniki o rodzicielstwie. Można oczywiście im zapobiec poprzez odpowiednie wychowanie. Zleży to przed wszystkim od postawy mamy i taty oraz od podjętych przez nich działań.

Redakcja portalu AchTeDzieciaki.pl
Aleksandra Lisiecka

Zobacz także:
Kolka u niemowląt Kolka u niemowląt

▪ ▪ ▪

13244

25.06.2014

Czy Twoje maleństwo krzyczy, podkurcza nóżki? Jest duże prawdopodobieństwo, że to kolka. Nie martw się co drugie dziecko to przechodzi i tylko spokój może Ciebie uratować.

Zadbaj o dobre geny swojego dziecka! Zaopatrz się w wartościowe preparaty z choliną! Zadbaj o dobre geny swojego dziecka! Zaopatrz się w wartościowe preparaty z choliną!

▪ ▪ ▪

2419

18.02.2018

Coraz częściej eksperci polecają kobietom w okresie starania się o dziecko oraz podczas ciąży preparaty z choliną. Dlaczego? Wyjaśniamy powody.

Urlop wychowawczy Urlop wychowawczy

▪ ▪ ▪

2476

25.05.2015

Każde chwile spędzone z maleństwem są cenne. Dlatego dziś podpowiadamy, jak można przedłużyć ten czas.

Ćwiczymy grafomotorykę Ćwiczymy grafomotorykę

▪ ▪ ▪

4065

08.10.2014

Ćwiczenia grafomotoryczne są bardzo ważnymi ćwiczeniami. Przede wszystkim ułatwiają dzieciom opanowanie nauki pisania. Przyczyniają się też do poprawy poziomu graficznego prac, rozwoju koordynacji...

Ile powinno wynosić kieszonkowe? Ile powinno wynosić kieszonkowe?

▪ ▪ ▪

2369

09.04.2016

Wypowiedź: dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca, ekspert programu edukacji finansowej dzieci „Cha-Ching”.

Teatr dla najmłodszych Teatr dla najmłodszych

▪ ▪ ▪

2104

04.01.2017

Wielu rodziców z pewnością zadaje sobie pytanie, czy chodzenie z niemowlęciem do teatru ma sens. Powątpiewają oni, czy roczne lub dwuletnie dziecko jest w stanie w skupieniu obejrzeć cały spektakl,...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.