Zgłoś pomysł lub błąd
FB
zaloguj się
utwórz konto

1567

Dodano: 02.05.2018

Wakacje z niemowlęciem: jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem za granicę?

Wakacje z niemowlęciem: jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem za granicę?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To dobry czas, żeby zacząć planować, gdzie i kiedy wybrać się na letni odpoczynek. Przygotowywanie i organizacja takiego wyjazdu, to jedna z przyjemniejszych części, jeszcze zanim rozpoczną się wakacje. Ustalanie szczegółów związanych z urlopem staje się trudniejsze, jeżeli mowa o rodzinach z małymi dziećmi, które wakacje chcą spędzić za granicą. Wtedy trzeba wziąć pod uwagę o wiele więcej czynników.

W okresie niemowlęcym dla malucha najważniejsza jest obecność rodziców. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać naszą pociechę na wakacje już wtedy, trzeba jednak szczególnie zadbać o każdy szczegół takiej wyprawy. Wyjeżdżając na wakacje z małym dzieckiem musimy dobrze przemyśleć, gdzie udać się na odpoczynek i jaki będzie najlepszy termin na taki wyjazd. Warto również dokładnie rozważyć i dopasować kwestię transportu i zakwaterowania.

Wakacje z dzieckiem: praktyczne porady

Na wakacje z dzieckiem można z powodzeniem wybrać się już w momencie, kiedy będzie miało ukończone trzy miesiące. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na początku pobytu maluch może być rozdrażniony. Może częściej płakać, trudniej zasypiać, może wystąpić także gorączka. Wszystko to związane będzie z aklimatyzacją w nowym miejscu. Na zagraniczny wyjazd z takim maluchem trzeba wybrać odpowiedni termin. Jeżeli nie ma konieczności wyjazdu w miesiącach letnich, warto wybrać się na takie wakacje poza sezonem. Mamy wtedy gwarancję, że miejsca nie będą tak zaludnione, dzięki czemu nasz odpoczynek będzie efektywniejszy i spokojniejszy.

Najlepszym środkiem transportu będzie samochód. Podróżując za granicę trzeba pamiętać, by robić więcej postojów, by wyjąć dziecko z fotelika. Długa i ciągła jazda może źle wpływać na jego delikatny jeszcze kręgosłup. Warto również zorientować się w kwestii przepisów drogowych, obowiązujących w krajach, przez które zamierza się przejeżdżać i w kraju, który jest naszym głównym celem. Niekiedy mogą występować różnice dotyczące przewozu dzieci w samochodach.

Nie ma przeciwwskazań do podróżowania z niemowlęciem samolotem. Nie należy jednak robić tego w pierwszym tygodniu po jego urodzeniu. Jak wiadomo podróż samolotem jest specyficzna. Chociażby ze względu na ciśnienie i niską wilgotność panującą wewnątrz. Dodatkowo podróży może towarzyszyć stres. Dlatego na podróżowanie samolotem z dzieckiem warto poczekać aż podrośnie. Jeżeli jednak podróż taka jest konieczna, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni, czy dziecko jest zdrowe i wytrzyma taką podróż, a podczas startu i lądowania podać maluchowi coś do picia, by zminimalizować uczucie zatkanych uszu spowodowane wahaniami ciśnienia.

Ważną kwestią jest także wyrobienie dziecku odpowiednich dokumentów. Podróżując po Europie wystarczy wyrobienie dowodu osobistego. W innym przypadku dziecko musi posiadać tymczasowy paszport.

Jakie miejsce wybrać?

Na wakacyjną podróż z małym dzieckiem lepiej wybrać kierunek europejski. Dalsze podróże w takich okolicznościach mogą być męczące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Pod uwagę trzeba też wziąć klimat, jaki panuje w kraju, do którego chcemy się udać. Należy unikać miejsc, do których wyjazd wymaga szczególnego przygotowania medycznego, np. szczepień ochronnych. Niemowlak może być jeszcze za mały na niektóre z nich.

Dla rodziców z małymi dziećmi jedną z najbardziej przyjaznych destynacji na wakacje jest Chorwacja. Po pierwsze ze względów finansowych. Wakacje w tej lokalizacji łatwo jest zorganizować we własnym zakresie. Do Chorwacji z Polski można dostać się samochodem, kwatery są stosunkowo niedrogie, a wszystko dopełnia zawsze pewna i słoneczna pogoda. Oprócz tego w Chorwacji znajdziemy piękne widoki – krajobraz morski połączony z górskim, a do tego czyste plaże i krystalicznie czysta woda. Lokalizacja wręcz idealna na wakacje z małym dzieckiem.

Chętnie wybieranymi i dobrymi miejscami na rodzinne wakacje są Włochy, Bułgaria i Hiszpania. We Włoszech warto skupić się na Toskanii, gdzie oprócz czystych i zadbanych plaż znaleźć można także liczne rozrywki dla dzieci i całych rodzin – aquapark, zoo, parki linowe i trasy rowerowe. Podobne atrakcje ma do zaoferowania Bułgaria, która oprócz tego oferuje stabilną pogodę i stosunkowe niskie ceny (niższe niż w Chorwacji). Z kolei decydując się na Hiszpanię należy raczej unikać typowo imprezowych miejscowości, takich jak np. Costa Brava. Na rodzinny wypoczynek idealnie nada się Lloret de Mar, gdzie znajdziemy duże plaże i liczne atrakcje dla całych rodzin. Plusem jest także mała odległość do Barcelony.

Wybierając kwaterę warto zwrócić uwagę na to, by pokój był przestronny i wygodny, by opieka nad naszą pociechą była jak najbardziej ułatwiona. Możemy zdecydować się również na zorganizowanie takich wakacji za pośrednictwem biura podróży, które dopasuje dla nas najlepszą opcję związaną z wyjazdem. Jeżeli jednak czujemy się na siłach zaplanować taki wyjazd sami musimy pamiętać o spełnieniu wszystkich warunków, by cała rodzina cieszyła się wspólnym wypoczynkiem.

Redakcja AchTeDzieciaki Natalia Pawlak

Zobacz także:
Bunt dwulatka Bunt dwulatka

▪ ▪ ▪

1883

08.02.2018

Każdy kto ma dzieci słyszał lub na własnej skórze doświadczył zjawiska buntu w różnym okresie jego dorastania. Pierwszym, z którym rodzic musi się zmierzyć to przekroczenie magicznej granicy...

Na co zawrócić uwagę podczas wyboru kolonii dla dziecka? Na co zawrócić uwagę podczas wyboru kolonii dla dziecka?

▪ ▪ ▪

2173

11.05.2015

Wakacyjny czas może być spędzony bardzo aktywnie. Wyjazdy kolonijne dla dzieci to nie tylko niesamowita przygoda, ale także rozwijające doświadczenie. Mamy dla Was kilka wskazówek jak wybrać te...

Walka ze smokiem Walka ze smokiem

▪ ▪ ▪

2834

23.06.2014

Bardzo mocne słowa w tytule, ale nie można bagatelizować sprawy. Dzieci uzależniają się równie chętnie jak dorośli. Odstawienie trzyletniemu dziecku smoczka może czasem przypominać ciężki...

Dlaczego nie należy lekceważyć dbania o zęby mleczne Dlaczego nie należy lekceważyć dbania o zęby mleczne

▪ ▪ ▪

2199

18.07.2018

Wady wymowy, zahamowanie wzrostu kości oraz niepotrzebny ból – to tylko niektóre z nieprzyjemnych następstw braku odpowiedniej opieki nad mleczakami malucha. Część rodziców błędnie sądzi,...

Rozwód – jak wspierać dziecko Rozwód – jak wspierać dziecko

▪ ▪ ▪

2465

01.12.2014

W małżeństwach bywa różnie. Czasami lepiej, czasami gorzej. Gdy dorośli nie potrafią już ze sobą wspólnie żyć, zawsze cierpią dzieci. Niby mają mamę i tatę, ale nic już nie będzie takie...

Sposoby na uparciucha Sposoby na uparciucha

▪ ▪ ▪

3419

11.11.2015

Czasami jest naprawdę trudno, szczególnie gdy śpieszymy się, chcemy coś sprawnie załatwić, a dziecko, jak na złość, upiera się przy swoim. Denerwujemy się, może nawet krzyczymy i… napotykamy...

Akceptuję, nie pokazuj więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.